Azərbaycan elminə ağır itki üz verib
Tanınmış riyaziyyatçı alim, Əməkdar elm xadimi, Azərbaycan SSR Dövlət mükafatı laureatı, AMEA-nın həqiqi üzvü, fizika-riyaziyyat üzrə elmlər doktoru, professor Cəlal Eyvaz oğlu Allahverdiyev yanvar ayının 19-da 87 yaşında vəfat edib.
Cəlal Allahverdiyev 1929-cu il sentyabrın 17-də Şuşa şəhərində anadan olmuşdur, O, 1951-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
1957-ci ildə fəlsəfə doktoru, 1968-ci ildə elmlər doktoru elmi dərəcələrini, 1969-cu ildə professor elmi adını almış, 1972-ci ildə AEA-nın müxbir üzvü, 2001-ci ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir.
1956-1960-cı illərdə ADU-da baş müəllim, dosent, 1960-1968-ci illərdə AEA Hesablama Mərkəzində şöbə müdiri, elmi işlər üzrə direktor müavini, 1969-cu ildə AEA Kibernetika İnstitutunda direktor müavini, 1970-1988-ci illərdə isə həmin müəssisənin direktoru olmuşdur. 1988-1994-cü illərdə BDU-nun prorektoru, 1994-cü ildən ömrünün sonuna kimi isə BDU-da kafedra müdiri və İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda laboratoriya müdiri vəzifələrində çalışmışdır.
Funksional analiz sahəsində mütəxəssis olan C.Allahverdiyev ilk dəfə bir sinif öz-özünə qoşma olmayan və spektral parametrdən polinomial və ya rasional asılı olan operatorlar üçün məxsusi elementlər sisteminin və onun bir hissəsinin tamlığını araşdırmışdır. Alim xətti operatorların sonlu ölçülü operatorlarla ən yaxşı yaxınlaşması anlayışını vermiş, onun dəqiq ifadəsini tapmış, həmçinin xətti fəzalarda elementlər sisteminin çoxqat tamlığı anlayışını vermişdir. O, Banax və Hilbert fəzalarında spektral parametrdən rasional asılı olan operatorlar üçün məxsusi və qoşma elementlər sisteminin tamlığı, bazisliyi haqqında yeni tip teoremlər isbat etmiş, operatorlarin qapana bilməsi, məhdudluğu, tamam kəsilməz olması üçün (multiplikator terminləri ilə) zəruri və kafi şərtlər tapmış, operatorların məxsusi ədədlərinin təqribi hesablanmasına aid mühüm nəticələr almışdır.
Alimin aldığı elmi nəticələr “Allahverdiyev teoremi”, “Allahverdiyevin variasiya prinsipi”, “Allahverdiyev lemması” kimi funkisional analiz və cəbr üzrə xarici ədəbiyyatda yeni nəticələrin alınması üçün istifadə olunmuşdur.
O, Azərbaycanda ilk dəfə stoxastik sistemlərdə idarəetmə, optimal idarəetmə sahəsində işlərə başlamışdır. Həmmüəlliflə səsvermə qurğusunun ideyasının nəzəri əsasını vermiş və müəlliflik şəhadətnaməsi (Moskva) almışdır. Kompüterlərin iş prinsiplərinin nəzəri əsaslarının araşdırılması, təkmilləşdirilməsi, Azərbaycan dilinin formal qrammatikasının yaradılması istiqamətində mühüm elmi nəticələr almış, deduktiv maşında qeyri-səlis çoxluqların təsviri və deduktiv nəticə alınmasının uyğun mexanizmini vermişdir.
Öz elmi məktəbini yaratmış C.Allahverdiyevin elmi rəhbərliyi ilə 6 elmlər doktoru, 40-dan artıq fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır. O, 130-dan çox elmi əsərin müəllifi idi.
Akademik elmdə əldə etdiyi nailiyyətlərə görə 1972-ci ildə Azərbaycan SSR Dövlət Mükafatına, 1981-ci ildə isə “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görülmüşdür.
Azərbaycan elmində əvəzsiz xidmətləri olan Cəlal Allahverdiyevin xatirəsi onu tanıyanların qəlbində hər zaman yaşayacaq.

January 19 at age of 87th, died famous scientist, well-known mathematician, honored scientist, laureate of the State Prize of Azerbaijan SSR, Doctor of Physical and Mathematical Sciences, Professor Jalal Eyvaz oglu Allahverdiyev.
Jalal Allahverdiyev was born on September 17, 1929 in Shusha, in 1951 graduated from the Azerbaijan State University.
In 1957 he received the PhD degree, in 1968 - Doctor of Science, in 1969 - the title of professor, in 1972 he was elected a corresponding member, and in 2001 - a active member of the ANA.
In 1956-1960 he held the positions of a senior lecturer, associate professor of ASU, 1960-1968 - head of Department, Deputy Director of the Computing Centre of the ANA, 1969 - Deputy Director of the Institute of Cybernetics of the ANA, 1970-1988 Director of this institution. In 1988-1994 he was Vice-Rector of Baku State University and from 1994 until his death - head of the department of Baku State University and head of the Laboratory of the Institute of Management Systems.
Experts in the field of functional analysis J.Allahverdiyev was investigated completeness of systems of characteristic elements of the same class of non-opreatora, polinominalno- and rational depending on the parameter, a theorem on the completeness and basis, defines the best approximation of linear operators of finite-dimensional operators, we found its exact expression given definition of multiple completeness of the system elements in linear spaces and many solid proven theorem in this direction. Scientists have also been a new type of theorems on the completeness and basis of the system of Eigen and associated elements in Banach spaces and Gilbertovyh, necessary and sufficient conditions are closable, narrow-mindedness and complete continuity of operators in terms of multipliers. Also, the most important results achieved for the approximate solution of the problem of the eigenvalues of the operators. Identify and thoroughly investigated by a new class of linear operators between abstract classes of continuous and compact operators. Were included the concept of "key number" and the "main elements" of operators, included in this class. It is proved that the system meets the main numbers "mini-max" - tion properties of eigenvalues of compact operators.
Scientific achievements of the scientist were used in functional assays "Allahverdiyev theorem", "Allahverdiyev principle of variation" and "Lemma by Allahverdiyev", as well as to obtain new results on algebra in the foreign literature.
He was the first in Azerbaijan started to work in the field of control in stochastic systems and optimal control. Have gained important scientific results in the field of research and improve the theoretical foundations of the principles of computers, create a formal grammar of the Azerbaijani language, to develop appropriate mechanisms for describing fuzzy sets in deductive deductive machines and achieve results.
Under the scientific supervision has created his own scientific school J.Allahverdiyev was prepared more than 40 PhDs and 6 doctors. He was the author of over 130 scientific papers.
In 1972, for achievements in science, academician was awarded the State Prize of Azerbaijan SSR, and in 1981 - the honorary title "Honored Worker of Science."
The memory of a glorious past career J.Allahverdyiev will always live in the hearts of those who knew him.