Azərbaycan və Avropa alimlərinin birgə tədqiqatlarının nəticələri nüfuzlu jurnalda dərc olunub
Azərbaycanlı alimlərin Fransa, İspaniya, Avstriya, İsveç və Almaniyadan olan həmkarları ilə birgə apardıqları tədqiqatların nəticələrini əks etdirən “Avropadan olan nanovirus genomlarının mürəkkəbliyi və onlarda rekombinasiya və reassortmentin sübutu” adlı məqalə“Journal of General Virology” jurnalında dərc olunub. Yabanı və mədəni paxlalı bitkiləri yoluxduran nanovirusların öyrənilməsinə həsr olunan tədqiqatlar nəticəsində elm üçün iki yeni nanovirus - black medic leaf roll virus (BMLRV) və pea yellow stunt virus (PYSV) identifikasiya olunub.
Avstriyada tapılmış PYSV virusun, Avstriya, Azərbaycan və İsveçdən isə üç BMLRV virusun tam genomları ayrılıb sekvens olunub. Bundan başqa, Azərbaycan və İspaniyadan faba bean necrotic yellows virusun (FBNYV) beş izolyatının genomları və Azərbaycandan tapılmış faba bean necrotic stunt virusun (FBNSV) dörd izolyatının genomları tam sekvens edilib. Nəticə olaraq, FBNSV virus Avropada ilk dəfə identifikasiya olunub.
Nanovirus genomları çərçivəsində rekombinasiya hadisələrinin daxili və aralıq komponentləri, həmçinin nanovirusların qarışıq infeksiyalarının potensial qalıqları, geniş reassortasiya, örtülməyən təkamül əlaqələri təyin olunaraq nukleotid ardıcıllıqlarında analiz edilib. FBNYV və BMLRV nanovirusların genom DNT-ləri bərpa edilmişdir ki, bu da ilk dəfə həmin nanovirusların təkamülünün və genom funksiyaların öyrənilməsi üçün təcrübi reassortasiyalara imkan verir.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda bitki xəstəliklərinin öyrənilməsi üzrə tədqiqatlara AMEA Botanika İnstitutunun Bioloji məhsuldarlığın fundamental problemləri şöbəsində akademik Cəlal Əliyevin rəhbərliyi altında 2005-ci ildən başlanılıb və qısa müddətdə böyük uğurlar əldə olunub. Alınmış nəticələr bir çöx nüfuzlu nəşrlərdə öz əksini tapıb, beynəlxalq konfrans və konqreslərdə təqdim olunub. Azərbaycanda bitkilərdə virus və fitoplazma xəstəliklərinə dair bukletlər çap olunub, 2011, 2013-cü illərdə AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun qrant layihələri və BMT-nin Regionlararası Cinayət və Ədliyyə Tədqiqat İnstitutunun (UNİCRİ) “Cənubi Qafqazda və Mərkəzi Asiyada Biomüdafiə və Biotəhlükəsizlik imkanlarının gücləndirilməsi” proqramı çərçivəsində “Azərbaycana idxal olunan kənd təsərrüfatı bitkilərinin, toxumların müxtəlif xəstəliklərinin və genetik modifikasiya olunmuş məhsulların molekulyar diaqnostikası” mövzusunda layihəsi (layihənin rəhbəri akademik Cəlal Əliyevdir) qalib gəlib.

Во влиятельном журнале были опубликованы результаты совместных исследований ученых Европы и Азербайджана
14.02.2014 00:00
Результаты исследований азербайджанских ученых, проводимых совместно с коллегами из Франции, Испании, Австрии, Швеции и Германии, были опубликованы в статье “Сложность геномов нановирусов из Европы и доказательство в них рекомбинации и реассортмента” журнала “Journal of Virology”. В результате исследований, посвященных изучению нановирусов, заражающих дикие и культурные бобовые растения, были идентифицированы два новых для науки нановируса - black medic leaf (BMLRV) и pea yellow stunt virus roll (PYSV).
Геномы вируса PYSV, найденного в Австрии, и трех вирусов BMLRV из Австрии, Азербайджана и Швеции, были последовательно разделены. Помимо этого, найденные в Азербайджане и Испании 5 геномов изолятов вируса faba bean necrotic yellows (FBNYV) и 4 генома изолятов вируса faba bean necrotic stunt virusun (FBNSV) из Азербайджана были также полностью разделены. В итоге вирус FBNSV был впервые идентифицирован в Европе.
В рамках геномов нановируов внутренние и промежуточные компоненты процессов рекомбинации, а также потенциальные остатки смешанных инфекций нановирусов, широкая реассортация были проанализированы в нуклеотидной последовательности, определяя непокрытые эволюционные связи. Восстановление ДНК геномов нановирусов FBNYV и BMLRV впервые дало возможность практическим реассортациям для изучения функций геномов и эволюции этих нановирусов.
Отметим, что в Азербайджане с 2005-го года были начаты исследования по изучению растительных болезней в Отделе фундаментальных проблем биологической производительности Института ботаники НАНА под руководством академика Джалала Алиева, и за короткое время были достигнуты большие успехи. Полученные результаты были отражены в нескольких влиятельных изданиях, представлены на конференциях и конгрессах. В Азербайджане были распечатаны буклеты о вирусных и цитоплазматических болезнях растений.
В 2011-2013 годы в рамках грантовских проектов Фонда развития науки при Президенте АР и программы “Усиление возможностей биозащиты и биобезопасности на Южном Кавказе и в Центральной Азии” Межрегионального научно-исследовательского института Организации Объединенных Наций по вопросам преступности и правосудия проект “Молекулярная диагностика сельскохозяйственных растений, болезней различных семян и генетически модифицированных продуктов, импортируемых в Азербайджан” (руководитель проекта академик Джалал Алиев) был объявлен победителем.