"Tədqiqlər" jurnalının 2-ci sayı nəşr olunub
Jurnalın bu sayında Dilçilik İnstitutunun direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Möhsün NağısoylununTətbiqi dilçilik şöbəsinin müdiri, professor İsmayıl Məmmədlinin 70 illik yubileylərinə həsr olunan məqalələr oxuculara təqdim olunub.
2016-cı ilin noyabrında Bakıda keçirilən Türkoloji Qurultayın 90 illiyinə həsr olunan “Türkoloji elmi-mədəni hərəkatda ortaq dəyərlər və yeni çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq konfransa aid rəsmi xronika da bu sayda yer alıb.
Həmçinin “Tədqiqlər” jurnalında dilçiliyin müxtəlif sahələrinə aid elmi məqalələr öz əksini tapıb.
Jurnalın xüsusi rubrikasında mərhum dilçi alim Etibar İnanc haqqında məqalələr dərc olunub.
Nəşrin baş redaktoru filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Şəkər Orucova, redaktor müavini isə filologiya elmləri doktoru Kamilə Vəliyeva, buraxılışa məsul şəxs filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ruslan Abdullayevdir.

Опубликован второй номер журнала «Изыскания»
В этом номере читателям представлены статьи, посвященные 70-летнему юбилею директора Института языкознания, члена-корреспондента НАНА Мохсуна Нагисойлу и заведующего Отделом прикладной лингвистики, профессора Исмаила Мамедли.
Сюда также вошла официальная хроника Международной конференции «Общие ценности и новые призывы в тюркологическом научно-культурном движении», посвященной 90-летнему юбилею Тюркологического съезда, прошедшего в Баку в ноябре 2016 года.
Также в журнале «Изыскания» нашли свое отражение научные статьи, относящиеся к различным сферам языкознания.
В специальной рубрике опубликованы статьи о покойном ученом-лингвисте Этибаре Инандже.
Главный редактор издания - доктор философии по филологии, доцент Шакяр Оруджева, заместитель редактора - доктор филологических наук Кямиля Велиева, ответственное лицо за выпуск - доктор философии по филологии Руслан Абдуллаев.