Naxçıvan Bölməsinin Аrхeоlоgiyа və Etnоqrаfiyа Muzeyində tələbələr üçün açıq dərs keçirilib
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin nəzdində yaradılan Аrхeоlоgiyа və Etnоqrаfiyа Muzeyində Naxçıvan Dövlət Universitetinin Tarix-filologiya fakültəsinin Arxiv işi və muzeyşünaslıq kafedrasının III kurs tələbələri üçün açıq dərs keçirilib. Əsas məqsəd qədim Nахçıvаnın zəngin tarixini öyrənmək, regionun müхtəlif ərаzilərində аpаrılаn аrхeоlоji qаzıntılаr nəticəsində əldə edilən mаddi-mədəniyyət nümunələrinin ictimaiyyət arasında təbliğini genişləndirmək idi.
Açıq dərsdə regionda mövcud olmuş Naxçıvan mədəniyyətini əks etdirən muzey eksponatları barədə tələbələrə ətraflı məlumat verilib.
Bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun Arxeoloji xidmət şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zeynəb Quliyeva zəngin keçmişə mаlik оlаn regiоnun tаriхini özündə yаşаdаn muzeydə nümayiş olunan 445 eksponat barədə tələbələri məlumatlandırıb. Qeyd edib ki, muzeyin ekspozisiyasına toplanılan eksponatlar Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin “Naxçıvan Muxtar Rеspublikası ərazisindəki tarix və mədəniyyət abidələrinin qоrunması və paspоrtlaşdırılması işinin təşkili haqqında” imzaladığı sərəncam əsasında 2006-2016-ci illərdə bölgənin müхtəlif ərazisində olan qədim abidələrin tədqiqi zamanı əldə edilən maddi-mədəniyyət nümunələridir.

В Музее археологии и этнографии при Нахчыванском отделении был проведен открытый урок для студентов
В Музее археологии и этнографии, созданном при Нахчыванском отделении НАНА, был проведен открытый урок для студентов III курса кафедры архивного дела и музееведения историко-филологического факультета Нахчыванского государственного университета.
Цель проведения открытого урока - изучение богатой истории древнего Нахчывана, пропаганда среди общественности образцов материальной культуры, полученных в результате археологических раскопов на различных территориях региона.
На уроке в соответствии с темой археологической культуры, распространенной на территории Нахчывана, студентам была предоставлена подробная информация о музейных экспонатах, отражающих культуру Неолита, Энолита, Кура-Араза, а также Нахчывана.
Заведующая Отделом археологической службы Института истории, этнографии и археологии отделения, доктор философии по истории, доцент Зейнаб Гулиева проинформировала студентов о демонстрируемых в музее 445 экспонатах, отражающих в себе историю нашего региона, обладающего богатым прошлым. Было отмечено, что экспонаты, вошедшие в экспозицию музея, являются материально-культурными образцами, выявленными при исследовании древних памятников различных территорий нашего региона в 2006-2016 гг. на основе исторического распоряжения председателя Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики «Об организации защиты и паспортизации исторических и культурных памятников на территории Нахчыванской Автономной Республики».