Naxçıvan Bölməsinin Аrхeоlоgiyа və Etnоqrаfiyа Muzeyində tələbələr üçün açıq dərs keçirilib
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin nəzdində yaradılan Аrхeоlоgiyа və Etnоqrаfiyа Muzeyində Naxçıvan Dövlət Universitetinin Tarix-filologiya fakültəsinin Arxiv işi və muzeyşünaslıq kafedrasının III kurs tələbələri üçün açıq dərs keçirilib. Əsas məqsəd qədim Nахçıvаnın zəngin tarixini öyrənmək, regionun müхtəlif ərаzilərində аpаrılаn аrхeоlоji qаzıntılаr nəticəsində əldə edilən mаddi-mədəniyyət nümunələrinin ictimaiyyət arasında təbliğini genişləndirmək idi.
Açıq dərsdə regionda mövcud olmuş Naxçıvan mədəniyyətini əks etdirən muzey eksponatları barədə tələbələrə ətraflı məlumat verilib.
Bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun Arxeoloji xidmət şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zeynəb Quliyeva zəngin keçmişə mаlik оlаn regiоnun tаriхini özündə yаşаdаn muzeydə nümayiş olunan 445 eksponat barədə tələbələri məlumatlandırıb. Qeyd edib ki, muzeyin ekspozisiyasına toplanılan eksponatlar Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin “Naxçıvan Muxtar Rеspublikası ərazisindəki tarix və mədəniyyət abidələrinin qоrunması və paspоrtlaşdırılması işinin təşkili haqqında” imzaladığı sərəncam əsasında 2006-2016-ci illərdə bölgənin müхtəlif ərazisində olan qədim abidələrin tədqiqi zamanı əldə edilən maddi-mədəniyyət nümunələridir.

Museum of Archeology and Ethnography of Nakhchivan Division held open lesson for students
Museum of Archeology and Ethnography of ANAS Nakhchivan Division held open lesson for the students of III course of Chair of Archives and Museum Studies of Faculty of History and Philology Nakhchivan State University.
The goal of the open lesson is to study the rich history of ancient Nakhchivan, propaganda among the public of material culture samples obtained as a result of archeological excavations in different areas of the region.
At the lesson in according to the theme of archeological culture spread in the territory of Nakhchivan to the students were provided with detailed information about museum exhibits that reflect the culture of the Neolithic, Enolita, Kura-Araz and Nakhchivan.
Head of the Department of the Archaeological Survey of the Institute of History, Ethnography and Archaeology of Division, PhD in History, Associate Professor Zeynab Guliyeva informed the students about the museum demonstrated 445 exhibits, reflecting a history of our region, which has a rich past.
It was noted that, the exhibits which included into exposition of the museum are the material and cultural samples revealed at a research of ancient monuments of various territories of our region in 2006-2016 on the basis of the historical order of the chairman of the Chairman of the Supreme Majlis of Nakhchivan Autonomous Republic "About protection of the organization and certification of historical and cultural monuments on the territory of the Nakhchivan Autonomous Republic".