Akademik Rasim Əliquliyev Hollandiyada bir sıra beynəlxalq tədbirlərdə iştirak edib
AMEA-nın akademik katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev 7-10 noyabr 2016-cı il tarixlərdə Hollandiyada bir sıra beynəlxalq tədbirlərdə iştirak edib.
GEANT Baş Assambleyasının iclaslarında aparılan müzakirələrdə institutun Horizon-2020 proqramı çərçivəsində GEANT tərəfindən koordinasiya edilən birgə layihədə iştirakı barədə qərar qəbul edilib. Həmçinin “Avropa Açıq Elm Buludu” təşəbbüsünə müvafiq olaraq hazırlanan fəaliyyət planı nəzərdən keçirilib.
“EaPConnect” layihəsinin iclaslarında isə bir il ərzində əldə olunan nəticələr haqqında Avropa Komissiyasına təqdim olunacaq hesabatın ilkin layihəsi müzakirə edilib, o cümlədən milli elm və təhsil şəbəkələrinin inkişafına dəstək üçün digər ölkələrin təcrübəsinin öyrənilməsi ilə bağlı bir sıra tədbirlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Səfər çərçivəsində, həmçinin antiplagiat sistemləri ilə bağlı fəaliyyət göstərən “Turnitin” şirkətinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib, AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu ilə bu qurum arasında elmi və texnoloji sahədə əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.

Академик Расим Алгулиев принял участие в ряде международных мероприятий в Голландии
7-10 ноября 2016 года академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий, академик Расим Алгулиев принял участие в ряде международных мероприятий в Голландии.
В результате обсуждений, проведенных на заседаниях Генеральной ассамблеи GEANT, было принято решение об участии института в совместном проекте, координированном GEANT в рамках программы Horizon-2020. Также был рассмотрен план действий, подготовленный в соответствии с инициативой «Европейское облако открытой науки».
А в заседаниях проекта “EaPConnect” был обсужден предварительный проект отчета о достигнутых в течение одного года результатах, который будет представлен в Еврокомиссию. В том числе планируется проведение ряда мероприятий, связанных с изучением опыта других стран относительно поддержки развитию национальных сетей по науке и образованию.
В рамках визита также состоялась встреча с представителями компании «Турнитин», функционирующей в области антиплагиатных систем, были обсуждены перспективы сотрудничества в области науки и технологий между Институтом информационных технологий НАНА и этой структурой.