Geologiya və Geofizika İnstitutunda “Geomexanika” mövzusunda növbəti seminar  keçirilib
Noyabrın 24-də AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunda “Geomexanikanın fənlərarası problemlərinin nəzəri və eksperimental tədqiqatlar kompleksi” layihəsi çərçivəsində “Geomexanika” mövzusunda növbəti seminar keçirilib.
Tədbirdə layihənin rəhbəri, akademik Hətəm Quliyev “Yerin bərk nüvəsi haqqında yenilik” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Vurğulanıb ki, Yerin quruluşunun və mühitinin tərkibinin nəzəri modelləri təzyiqin, sıxlığın, elastiki parametrlərin və hal tənliklərinin paylanması məlumatları əsasında formalaşıb. Bu qanunauyğunluqlar Yerin kütləsi, ətalət momenti, məxsusi rəqsləri, Yerin öz oxu ətrafında nutasiyası və seysmotomoqrafiya tədqiqatlarının nəticələri kimi inteqral meyarlara cavab verir.
Bildirilib ki, mexanikanın fundamental şərtlərinin pozulmasının mümkünlüyü, elastiki və fiziki parametrlərin Yerin daxilində paylanması məsələsinin həlli zamanı seysmogeoloji və laborator təcrübələrinin məlumatlarının emalı və geoloji şərhində nəzərə alınmasını zəruri edir.
Müvafiq mövzularda ingilis və rus dillərində hazırlanan məqalələr bir sıra nüfuzlu jurnallarda dərc olunmaq üçün qəbul edilib.

В Институте геологии и геофизики состоялся семинар по геомеханике
24 ноября в Институте геологии и геофизики НАНА в рамках проекта «Комплекс теоретических и экспериментальных исследований междисциплинарных проблем геомеханики» состоялся очередной семинар по геомеханике.
На мероприятии руководитель проекта, академик Гатам Гулиев выступил с докладом «Новость касательно твердого ядра Земли». Было подчеркнуто, что теоретические модели строения Земли и состава атмосферы были сформированы на основе давления, плотности и данных по распределению эластических параметров. Эти закономерности отвечают интегральным критериям в качестве массы Земли, момента инерции, специфических колебаний, нутации Земли вокруг своей оси и результатов сейсмографических исследований.
Было отмечено, что при риске нарушения фундаментальных условий механики и решении вопросов в связи с распределением в недрах Земли эластических и физических параметров появляется необходимость переработки данных сейсмогеологического и лабораторного опыта.
Статьи, подготовленные по соответствующим темам на русском и английском языках, были приняты для публикации в ряде авторитетных журналов.