Noyabrın 23-də AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunda Rusiya Elmlər Akademiyası Dilçilik Araşdırmaları İnstitutunun direktoru, akademik Nikolay  Kazanski ilə görüş keçirilib.
Dilçilik İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Möhsün Nağısoylu rusiyalı alimi ölkəmizdə görməkdən məmnunluğunu ifadə edib, qarşılıqlı səfərlərin elmi əlaqələrin güclənməsində mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
Daha sonra M.Nağısoylu qonağa “Azərbaycan dilinin orfoqrafiya lüğəti” və ”Türkologiya” jurnalını hədiyyə edib.
Akademik N.Kazenski Azərbaycan və Rusiya elmi əlaqələrin tarixi inkişaf yolundan danışıb, hər iki ölkənin dilçilik institutları arasındakı birgə fəaliyyətin səmərəliliyinin artırılmasının zəruriliyini qeyd edib.
Rusiyalı akademik, həmçinin institutun magistrləri ilə də görüşüb, onları maraqlandıran sualları cavablandırıb.

В Институте языкознания состоялась встреча с российским академиком Николаем Казанским
23 ноября в Институте языкознания имени Насими НАНА состоялась встреча с директором Института лингвистических исследований Российской академии наук, академиком Николаем Казанским.
Директор Института языкознания Мохсун Нагысойлу выразил удовлетворение от встречи с гостем и подчеркнул важное значение взаимных визитов в укреплении научных связей.
Выступив на мероприятии, академик Н.Казанский рассказал об истории развития научных связей между Азербайджаном и Россией, а также подчеркнул необходимость осуществления ряда работ по повышению эффективности совместной деятельности между институтами языкознания обеих стран.
В рамках встречи директором Института языкознания Мохсуном Нагысойлу Н.Казанскому были подарены «Орфографический словарь азербайджанского языка» и журнал «Тюркология».