“İslam maarifçiliyi və müasir dövr” toplusu nəşr olunub
2015-ci ilin 16-17 aprel tarixlərində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda “İslam maarifçiliyi və müasir dövr” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans keçirilmişdir.
Tədbirdə müzakirə edilən elmi-dini mövzuların aktuallığı, əhəmiyyəti və elmi yükü nəzərə alınaraq, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin qərarına əsasən, konfransın materiallarını özündə ehtiva edən kitab işıq üzü görüb.
632 səhifədən ibarət nəfis şəkildə tərtib edilən nəşrdə Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin beynəlxalq konfrans iştirakçılarına ünvanladığı təbrik məktubu, AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin və Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri, şeyxülislam Allahşükür Paşazadənin tədbirin açılış mərasimində nitqləri, eləcə də yerli və xarici alim və ilahiyyatçıların çıxışları yer alıb. Topluya həmçinin konfransın plenar iclaslarındakı mühazirə və çıxışlar, müzakirə olunan mövzularla bağlı iştirakçıların məqalələri daxil edilib. Azərbaycan, rus, ingilis və türk dillərində materialların yer aldığı kitab müvafiq sahələr üzrə mütəxəssislər üçün dəyərli mənbədir.
Kitabın elmi redaktoru AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, nəşrə məsul şəxs isə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə Əlaqələr və Elmin Populyarlaşdırılması İdarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyevdir.

“Islam enlightenment and modern era” International scientific conference co-organized by Caucasian Muslims Office and Azerbaijan National Academy of Sciences in Baku on April 16-17, 2015.
Taking into account the scientific burden of academic-theological topics, their relevance and essence, and pursuant to the decision of the Presidium of ANAS, the book, embracing conference proceedings, was published.
Book of 632 pages compiles the addressing letter by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev to the attendees of international conference, speeches of ANAS President Academician Akif Alizadeh and Chairman of Caucasian Muslims Office Sheikulislam Allahshukur Pashazadeh at the opening ceremony, including speeches of domestic and foreign scientists and theologians. The bulk also embraces lecture and speeches at the plenary sessions of the conference, attendees’ articles concerning the discussed issues. The bulk covering articles in Azerbaijani, Russian, English and Turkish languages is a precious source for specialists on relevant spheres.
Scientific-editor of the book is Vice-President Academician Isa Habibbeyli, responsible person for publication – Head of Public Relations and Science Popularization Office of Presidium Administration of ANAS Zulfugar Farzaliyev.