Noyabrın 11-də AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunun (GGİ) Elmi şurasının iclasında bu günlərdə Nyu-York Elmlər Akademiyasının üzvü seçilən Zöhhak Abbasova həmin qurumun üzvlük diplomu təqdim olunub.
İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini, geologiya-mineralogiya elmləri doktoru Dadaş Hüseynov gündəlikdəki məsələlərlə bağlı məlumat verib.
Sonra icrası 2016-cı ildə başa çatmış elmi-tədqiqat işləri üzrə yekun hesabatlar müzakirə olunub, institutun analitik bazasının hazırkı vəziyyəti və burada görülən işlərin effektivliyinə nəzər salınıb.
“Terek-Xəzər çökəkliyinin cənub-şərq hissəsində çökmə süxurların karbohidrogen potensialı və onun realizasiya şəraiti”, “Cənubi Xəzər çökəkliyinin məhsuldar və qırmızı qat yataqlarında neft və qaz mənbələri”, “Azərbaycan Respublikasının çay hövzələrinin radiogeokimyəvi vəziyyətinin geoekoloji qiymətləndirilməsi” mövzularında araşdırmalar, həmçinin GGİ və ABŞ-ın Massaçusets Texnologiyalar İnstitutu tərəfindən birgə yaradılmış beynəlxalq laboratoriyada elmi-tədqiqat proqramlarının gedişatı haqqında məruzələr dinlənilib.

Член-корреспондент НАНА Зоххак Аббасов избран членом Нью-Йоркской академии наук
11 ноября в Институте геологии и геофизики (ИГГ) НАНА состоялось очередное заседание ученого совета.
На мероприятии члену-корреспонденту НАНА Зоххаку Аббасову был вручен диплом члена Нью-Йоркской академии наук.
Заместитель директора института по научной работе, доктор геолого-минералогических наук Дадаш Гусейнов проинформировал о вопросах, стоящих на повестке дня.
Далее были обсуждены итоговые отчеты завершенных в 2016 году научно-исследовательских работ, существующее состояние аналитической базы института и эффективность проводимых здесь работ.
На научной сессии были рассмотрены исследования на темы «Углеводородный потенциал осадочных пород в юго-восточной части впадины Терек-Хазар и условия его реализации», «Источники нефти и газа в продуктивно-красноцветной толщи Южнокаспийской впадины», «Геоэкологическая оценка радиогеохимического состояния речных бассейнов Азербайджанской Республики» и заслушаны доклады о ходе научно-исследовательских программ, созданных совместно в международных лабораториях Массачусетским технологическим институтом и ИГГ.