Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Yüksək Texnologiyalar Parkının yaradılması haqqında AR Prezidentinin Sərəncamı
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, iqtisadiyyatın davamlı inkişafına və rəqabət qabiliyyətinin artırılmasına, müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan innovasiya və yüksək texnologiya sahələrinin genişləndirilməsinə, elmi tədqiqatların aparılmasına və yeni texnologiyaların işlənilməsi üzrə müasir komplekslərin yaradılmasına dövlət dəstəyini daha da artırmaq məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Yüksək Texnologiyalar Parkı (bundan sonra – “YT Park”) yaradılsın.
2. Müəyyən edilsin ki, “YT Park” innovasiya məhsulunun və yüksək texnologiyaların hazırlanması, işlənilməsi və ya təkmilləşdirilməsi məqsədi ilə elmi tədqiqatların və təcrübə-konstruktor işlərinin aparılması, onların nəticələrinin sənaye, xidmət və digər sahələrdə tətbiqi (kommersiyalaşdırılması) üçün zəruri infrastrukturu, maddi-texniki bazası və idarəetmə qurumları olan ərazidir.
3. “YT Park”a münasibətdə səlahiyyətli orqanın funksiyalarını Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası həyata keçirir.
4. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası “YT Park”ın ərazisində xarici və daxili infrastrukturun yaradılmasını və sahibkarlıq fəaliyyətinin səmərəli həyata keçirilməsi üçün digər xidmətlərin göstərilməsini təmin etmək məqsədi ilə zəruri tədbirlər görsün.
5. “YT Park”ın fəaliyyətinin təşkili və idarə olunması məqsədi ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının tabeliyində “AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti yaradılsın.
6. “AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətində (bundan sonra – Cəmiyyət) Ümumi Yığıncağın səlahiyyətlərinin həyata keçirilməsi aşağıdakı dövlət təşkilatına və orqanına həvalə edilsin:
6.1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına:
6.1.1. Cəmiyyətin inkişaf istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi;
6.1.2. Cəmiyyətin Müşahidə Şurasının seçilməsi;
6.1.3. Cəmiyyətin strukturunun, işçilərinin say həddinin, əməkhaqqı sisteminin müəyyən olunması və xərclər smetasının təsdiq edilməsi;
6.1.4. Cəmiyyətin icra orqanının (kollegial və ya təkbaşçı) yaradılması, onların səlahiyyətlərinin müəyyənləşdirilməsi və səlahiyyətlərinə vaxtından əvvəl xitam verilməsi;
6.1.5. Cəmiyyətin icra orqanının rəhbərinin, onun müavinlərinin, nümayəndəlik və filiallarının, həmçinin törəmə cəmiyyətlərinin rəhbərlərinin vəzifəyə təyin və vəzifədən azad edilməsi;
6.1.6. Cəmiyyətin illik hesabatlarının, mühasibat balanslarının, mənfəət və zərər hesablarının təsdiq edilməsi, mənfəətinin və zərərinin bölüşdürülməsi;
6.1.7. Cəmiyyətin xalis aktivlərinin dəyərinin iyirmi beş faizindən artıq məbləğdə olan əqdin (xüsusi əhəmiyyətli əqdin), eləcə də müstəqil auditorun rəyi ilə aidiyyəti şəxslə dəyəri Cəmiyyətin aktivlərinin beş faizini və daha çox hissəsini təşkil edən əqdin bağlanması haqqında qərar qəbul edilməsi;
6.2. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının təklifləri əsasında Azərbaycan Respublikasının Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsinə:
6.2.1. Cəmiyyətin Nizamnaməsinin və strukturunun təsdiqi, nizamnamə kapitalının miqdarının müəyyən edilməsi;
6.2.2. Cəmiyyətin idarə, nümayəndəlik və filiallarının yaradılmasına və ya ləğvinə, törəmə cəmiyyətlərinin yaradılmasına, yenidən təşkilinə və ya ləğvinə razılıq verilməsi;
6.2.3. bu Sərəncamda qeyd edilənlər istisna olmaqla, Azərbaycan Respublikasının Mülki Məcəlləsi ilə ümumi yığıncağın səlahiyyətlərinə aid edilmiş digər məsələlərin həlli.
7. Cəmiyyətin yenidən təşkili və ləğvi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən həyata keçirilir.
8. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti:
8.1. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin aktlarının bu Sərəncama uyğunlaşdırılması ilə bağlı təkliflərini iki ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
8.2. Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin normativ hüquqi aktlarının bu Sərəncama uyğunlaşdırılmasını üç ay müddətində təmin edib Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
8.3. mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının bu Sərəncama uyğunlaşdırılmasını nəzarətdə saxlasın və bunun icrası barədə üç ay müddətində Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
8.4. “YT Park”ın fəaliyyəti üçün Bakı şəhəri, Xətai rayonu, Əhmədli qəsəbəsi, 622-ci küçədə yerləşən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Təcrübə-Sənaye Zavodunun torpaq sahəsinin, onu icarəyə vermək hüququ ilə, Cəmiyyətin istifadəsinə verilməsini iki ay müddətində təmin etsin və bu barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
8.5. bu Sərəncamın 4-cü hissəsində nəzərdə tutulmuş işlərin görülməsi üçün zəruri maliyyələşmənin, habelə Cəmiyyətin nizamnamə kapitalının və ilkin mərhələdə saxlanma xərclərinin maliyyələşdirilməsinin dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına həyata keçirilməsini təmin etsin;
8.6. “YT Park”ın fəaliyyət profili üzrə elmi tədqiqat və təcrübə-konstruktor işlərinin həyata keçirilməsi məqsədi ilə yerli və xarici elmi tədqiqat və ali təhsil müəssisələrinin elmi-texniki və innovasiya sahələrində əməkdaşlığının təşkili, əlaqələndirilməsi və genişləndirilməsi üçün Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi, Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə birlikdə altı ay müddətində tədbirlər görsün və bu barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
8.7. “YT Park”ın fəaliyyət istiqamətləri üzrə innovativ layihələrin icrası, sınaq-ekspertiza və prototiplərin hazırlanması və elmin kommersiyalaşdırılması fəaliyyətlərinin beynəlxalq əməkdaşlıq və qrant proqramları ilə əlaqələndirilməsi, o cümlədən potensial donorların cəlb edilməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə birlikdə tədbirlər görsün və bu barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
8.8. “YT Park”da istehsal olunan məhsullar üçün dövlət sifarişlərinin verilməsi mexanizminə dair təkliflərini altı ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
8.9. bu Sərəncamdan irəli gələn digər məsələləri həll etsin.
9. Azərbaycan Respublikasının Vergilər Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi Cəmiyyətin dövlət qeydiyyatına alınması üçün tədbirlər görsün.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики о создании Парка высоких технологий Национальной Академии Наук Азербайджана (НАНА)
08.11.2016 21:39
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях дальнейшего повышения государственной поддержки устойчивого развития экономики и увеличения ее конкурентоспособности, расширения инновационных и высокотехнологичных отраслей, основанных на современных научных и технологических достижениях, проведения научных исследований и создания современных комплексов по разработке новых технологий постановляю:
1.Создать Парк высоких технологий Национальной Академии Наук Азербайджана (НАНА) (далее – «Парк ВТ»).
2.Установить, что «Парк ВТ» является территорией, обладающей необходимой инфраструктурой, материально-технической базой и управленческими структурами для проведения научных исследований и опытно-конструкторских работ, применения (коммерциализации) их результатов в области промышленности, обслуживания и других сферах в целях изготовления, разработки или усовершенствования инновационной продукции и высоких технологий.
3.Функции компетентного органа в отношении «Парка ВТ» осуществляет Национальная Академия Наук Азербайджана.
4.Национальной Академии Наук Азербайджана принять необходимые меры в целях обеспечения создания внешней и внутренней инфраструктуры на территории «Парка ВТ» и оказания других услуг для эффективного осуществления предпринимательской деятельности.
5.В целях организации деятельности «Парка ВТ» и управления ею создать в подчинении Национальной Академии Наук Азербайджана Общество с ограниченной ответственностью «Парк высоких технологий НАНА».
6.Осуществление полномочий Общего собрания в Обществе с ограниченной ответственностью «Парк высоких технологий НАНА» (далее - Общество) возложить на следующие государственные организацию и орган:
6.1.Национальную Академию Наук Азербайджана:
6.1.1.определение направлений развития Общества;
6.1.2.избрание Наблюдательного совета Общества;
6.1.3.установление структуры Общества, предела численности работников, системы заработной платы и утверждение сметы расходов
6.1.4.создание исполнительного (коллегиального или единоначальственного) органа Общества, установление и досрочное прекращение его полномочий;
6.1.5.назначение на должность и освобождение от должности руководителя исполнительного органа Общества, его заместителей, руководителей представительств и филиалов, а также дочерних обществ;
6.1.6.утверждение годовых отчетов, бухгалтерских балансов, счетов прибыли и убытков Общества, распределение прибыли и убытков;
6.1.7.принятие решения о заключении сделки в сумме, превышающей двадцать пять процентов стоимости чистых активов Общества (сделки особого значения), а также по заключению независимого аудитора – сделки, стоимость которой составляет пять и более процентов активов Общества;
6.2.на основании предложений Национальной Академии Наук Азербайджана – на Государственный комитет Азербайджанской Республики по вопросам имущества:
6.2.1.утверждение Устава и структуры Общества, определение размера уставного капитала;
6.2.2.дача согласия на создание или упразднение учреждений, представительств и филиалов Общества, создание, реорганизацию или упразднение дочерних обществ;
6.2.3.решение других вопросов, отнесенных Гражданским кодексом Азербайджанской Республики к полномочиям общего собрания, за исключением отмеченного в настоящем Распоряжении;
7.Реорганизация и упразднение Общества осуществляются Президентом Азербайджанской Республики.
8.Кабинету Министров Азербайджанской Республики:
8.1.в двухмесячный срок подготовить и представить Президенту Азербайджанской Республики предложения, связанные с приведением актов Президента Азербайджанской Республики в соответствие с настоящим Распоряжением;
8.2.в трехмесячный срок обеспечить приведение нормативно-правовых актов Кабинета Министров Азербайджанской Республики в соответствие с настоящим Распоряжением и проинформировать Президента Азербайджанской Республики;
8.3.проконтролировать приведение нормативно-правовых актов центральных органов исполнительной власти в соответствие с настоящим Распоряжением и в трехмесячный срок проинформировать Президента Азербайджанской Республики об исполнении;
8.4.для деятельности «Парка ВТ» в двухмесячный срок обеспечить предоставление в пользование Общества с правом передачи в аренду земельного участка Опытно-промышленного завода Национальной Академии Наук Азербайджана, расположенного по улице 622-й поселка Ахмедли Хатаинского района города Баку, и проинформировать об этом Президента Азербайджанской Республики;
8.5.обеспечить осуществление финансирования, необходимого для выполнения работ, предусмотренных частью 4 настоящего Распоряжения, а также финансирования уставного капитала Общества и расходов на его содержание на первоначальном этапе за счет средств государственного бюджета;
8.6.в целях осуществления научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ по профилю деятельности «Парка ВТ» в шестимесячный срок совместно с Министерством экономики, Министерством образования Азербайджанской Республики и Национальной Академией Наук Азербайджана принять меры для организации, координации и расширения сотрудничества местных и зарубежных научно-исследовательских учреждений и высших учебных заведений в научно-технической и инновационной сферах и проинформировать об этом Президента Азербайджанской Республики;
8.7.совместно с Министерством экономики Азербайджанской Республики и Национальной Академией Наук Азербайджана принять меры, связанные с реализацией инновативных проектов по направлениям деятельности «Парка ВТ», координацией испытательно-экспертной деятельности, деятельности по подготовке прототипов и коммерциализации науки с программами международного сотрудничества и грантовыми программами, в том числе привлечением потенциальных доноров, и проинформировать об этом Президента Азербайджанской Республики;
8.8.в шестимесячный срок подготовить и представить Президенту Азербайджанской Республики предложения о механизме предоставления государственных заказов на продукцию, производимую в «Парке ВТ»;
8.9.решить другие вопросы, вытекающие из настоящего Распоряжения.
9.Министерству налогов Азербайджанской Республики и Государственному комитету Азербайджанской Республики по вопросам имущества принять меры для государственной регистрации Общества.