Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin 130 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi sessiya keçirildi
Bu gün AMEA-nın Əsas binasında akademiyanın Tarix İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin 130 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi sessiya keçirildi.
Öncə Azərbaycan Respublikasının dövlət himni səsləndirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun direktoru, Milli Məclisin deputatı, Əməkdar Elm Xadimi, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov M.Ə.Rəsulzadənin 130 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Prezident İlham Əliyevin 22 noyabr 2013-cü il tarixli Sərəncamını xatırladaraq görkəmli ictimai-siyasi xadimin həyatı, ədəbi, siyasi fəaliyyəti haqqında söhbət açdı. Bildirdi ki, M.Ə.Rəsulzadə Azərbaycanın görkəmli dövlət və ictimai xadimi, böyük mütəfəkkiri, siyasətçi və publisisti, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) (1918-1920) banilərindən biri olmuşdur.
Y.Mahmudov AXC-nin tarixinə nəzər salaraq M.Ə.Rəsulzadənin xalqımız qarşısındakı xidmətlərindən danışdı. Çoxəsrlik dövlətçilik tariximizdə AXC-nin müstəsna yeri və rola malik olduğunu söylədi. Diqqətə çatdırdı ki, cəmi 23 ay yaşamasına baxmayaraq, AXC dövründə mühüm tədbirlər həyata keçirilmişdir. Milli istiqlalçılarımızın səyləri nəticəsində yeni dövlətçilik ənənələrimiz dirçəlməyə başlamış, türk islam dünyasında ilk demokratik parlament formalaşmış, insanların demokratik hüquq və azadlıqları bərqərar olunmuş, Şərqdə ilk dəfə olaraq qadınlara kişilərlə bərabər seçki hüququ verilmişdir.
Y.Mahmudov M.Ə.Rəsulzadəni dövlətçilik ənənələrinə sadiq ideoloq, məfkurəçi, ictimai-siyasi xadim, publisist kimi xarakterizə etdi, onun “Bir kərə yüksələn bayraq bir daha enməz!” şüarını xatırlatdı.
Ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin tapşırığına əsasən ikicildlik “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Ensiklopediyası” hazırlandığını qeyd edən alim onun təkmilləşdirilməsi istiqamətində mühüm işlərin həyata keçirildiyini vurğuladı. Bildirdi ki, yaxın vaxtlarda ensiklopediya yeni kütləvi tirajla çap olunacaqdır.
Qeyd etdi ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixinin daha dərindən öyrənilməsi üçün AMEA Tarix İnstitutunda şöbə yaradılmış, bu istiqamətdə Dehli, Paris, Moskva, Sankt-Peterburq, London, İstanbul və Ankaradan çoxlu sənədlər gətirilmişdir.
Sessiyada Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin siyasi fəaliyyəti ilə bağlı “XX əsrin əvvəllərində M.Ə.Rəsulzadənin siyasi baxışlarının formalaşması”, “M.Ə.Rəsulzadə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurucularından biri kimi”, “M.Ə.Rəsulzadənin parlament fəaliyyəti” və s. mövzularda məruzələr dinlənildi.

The scientific session devoted to 130-year anniversary of Mamed Emin Rasulzade was held
On January 27, 2014 in the Main building of ANAS by organization ofInstitute of history the scientific session devoted to 130-year anniversary of Mamed Emin Rasulzade was held. At first the anthem of the Azerbaijan Republic was heard.
Action was opened by the director of institute, the deputy of Milli Majlis, the Honored worker of science, corresponding member of ANAS Yagub Makhmudovrecalling the Order of the President Ilham Aliyev “On holding 130-year anniversary of Mamed Emin Rasulzade " from November 22, 2013, told about life, literary and political activity of the eminent political person. It was noted that Mamed Emin Rasulzade was one of eminent state and public figures, thinkers, politicians and publicists of the Azerbaijan Democratic Republic (ADR) (1918-1920). As a result of efforts of statesmen new traditions of statehood started reviving, the first democratic parliament of the Turkic Islamic world is created, the democratic rights of citizens are restored, and the equal rights for men and women in a vote question are proclaimed. Y.Makhmudov, describing Mamed Emin Rasulzade as faithful public ideologue traditions, social and political activist and journalist mentioned the words “Once raised the flag will never fall!” It was also noted that at the request of the national leader Heydar Aliyev the two-volume book “Encyclopedia of the Azerbaijan Democratic Republic” was prepared. During scientific session reports on “Formation of political views M.E. Rasulzade at the beginning of the XX century”, “M.E.Rasulzade as one of founders of the Azerbaijan Democratic Republic”, “M.E.Rasulzade's parliamentary activity” were heard.