Mərkəzi Elmi Kitabxanada “Kitabxanada bir gün” adlı tədbir keçirilib
Oktyabrın 27-də AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanası (MEK) və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun təşkilatçılığı ilə  Beynəlxalq Məktəb Kitabxanaları Gününə həsr edilən“Kitabxanada bir gün” adlı tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözu ilə açan MEK-in direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova Beynəlxalq Məktəb Kitabxanaları Gününün əhəmiyyətindən danışıb. O, kitabxanaların elmin, təhsilin, mədəniyyətin inkişafında mühüm rol oynadığını vurğulayıb. L.İmanova MEK-in oxucularının sayında tələbə gənclərin üstünlük təşkil etdiyini qeyd edib.
Bilik Fondunun icraçı direktoru Oktay Səmədov Fondun kitab və kitabxanalarla bağlı gördüyü işlərdən danışıb. Natiq qatarlarda, mehmanxanalarda, səfirliklərdə, həmçinin uşaq əyləncə mərkəzlərində kitabxanaların yaradılmasının zəruriliyini qeyd edib.
MEK-in Kitabxana-Xidmət şöbəsinin Fondların mühafizəsi bölməsinin əməkdaşı, əməkdar mədəniyyət işçisi Adilə Məmmədova kitabxananın Nadir kitab fondunda mühafizə olunan "Miniatür kitab kolleksiyası”nı təqdim edib. Bildirib ki, bu fondda 640 nüsxə miniatür kitab mühafizə olunur. Bu kitablar əsasən Moskva Mərkəzi Kitab kollektorundan və  kitab mübadiləsi yolu ilə əldə edilib.
Bilik Fondunun əməkdaşı Ramilə Qurbanlı fondun tələbələrlə birlikdə hazırladığı “Azərbaycan nağılları” kitabını təqdim edərək, buradakı nağılların ingilis dilində çap edildiyini bildirib.
Daha sonra MEK-in Kitabxana-Xidmət şöbəsinin Fondların formalaşdırılması bölməsinin əməkdaşı Xədicə Ağayeva sentyabr-oktyabr ayları ərzində kitabxanaya daxil olan sənədlər (kitablar, dissertasiyalar, jurnallar və s.) haqqında tədbir iştirakçılarını məlumatlandırıb.

On October 27, ANAS Central Scientific Library (CSL) and Knowledge Foundation under President of the Republic of Azerbaijan co-organized an event dubbed “A day in library” devoted to the International School Library Day.
Opening the event director of CSL, PhD in Medicine Leyla Imanova spoke about the importance of International School Library Day. She stressed out the role of science, education, and culture and noted that students are dominated among the readers of CSL.
CEO CSL Oktay Samadov made speech on works done concerning book and libraries. It is necessary to create libraries to the trains, hotels, embassies, including children's entertainment centers.
An employee of Funds Protection Section at the Department of Library-Service, Honored Culture Worker Adila Mammadova presented “Bulk of miniature book”, which stored at the Rare Book Fund of the Library. 640 miniature books are stored in this fund. These books are mostly obtained from Moscow Central Book Collector and by exchange of book.
An employee of Knowledge Foundation Ramila Gurbanli submitted “Azerbaijan tales” book, prepared joint with students of the Fund and tales were published in English.
Later, an employee of Fund Formation Section at the Department of Library-Service Khadija Aghayeva informed the event attendees about documents included the library in September-October (books, theses, journals etc.)