Akademik Rafael Hüseynov beynəlxalq konfransda ortaq poeziya və muğam mühitinin təsirinə dair məruzə ilə çıxış edib
26.10.2016 09:16
Oktyabrın 25-də Qərb Universitetində “İntermediallıq məsələləri. Musiqi və ədəbiyyat” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfrans keçirilib.
Konfransda 3 dildə ədəbiyyat və musiqi sənətinin intermedial əlaqələri və bir sıra məsələləri barədə müzakirələr aparılıb.
Tədbiri giriş sözü ilə açan universitetin rektoru, dosent Zenfira Məmmədova bildirib ki, konfransda intermediallıq poetikası, musiqi ilə ədəbiyyatın qarşılıqlı əlaqəsi, Azərbaycan muğamı və aşıq yaradıcılığında musiqi ilə poeziyanın qarşılıqlı vəhdəti, incəsənətlərin ümumiliyi, musiqi və bədii ədəbiyyat, musiqi və poeziya, musiqi və dramaturgiya, ədəbiyyat–kino–musiqi, bəstəkar və ədib, bədii forma və digər məsələlər barədə məruzələr dinləniləcəkdir.
Sonra Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədri, AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov “Orta əsr Mərkəzi Asiyadakı mədəni transferə ortaq muğam və poeziya mühitinin təsiri” mövzusunda geniş məruzə ilə çıxış edib.
Təkcə Azərbaycanda deyil, bütün Şərq dünyasında yayılan muğamın coğrafiyasını elmi əsaslarla şərh edən akademik R.Hüseynov dahi söz ustaları - Nizami Gəncəvi, Hafiz, Füzuli, Sədi Şirazi, Seyid Əzim kimi qüdrətli sənətkarların yaradıcılığının muğama təsirindən söhbət açıb. Xüsusilə “İpək yolu” boyunca müsəlman dünyasının və bütünlükdə bu coğrafiyadakı ölkələrin “muğam dili”nin ucalan xətlə inkişaf etməsində şairlərin, xanəndələrin, el sənətkarlarının böyük rolu olduğunu bildirib.
Konfrans iştirakçılarının çoxsaylı suallarını cavablandıran natiq muğamın təbliğində Əbdülqadir Marağainin xüsusi rolunu göstərməklə yanaşı, XIX əsrin sonları, XX əsrin əvvəllərində Məşədi İsi, İslam Abdullayev, Hacı Hüsü, Keçəçi oğlu Məhəmməd kimi görkəmli sənətkarların muğamın Azərbaycanda xüsusilə inkişaf etməsində böyük rol oynadıqlarını bildirib.
Tədbirdə Tokio İncəsənət Universitetinin fəxri doktoru Geniçi Tsuge “Baburnamə”yə yenidən baxış” mövzusunda məruzəsində qədim cığatay türklərinin istifadə etdikləri tambur, ud, kamanə, qopuz kimi qədim türk alətlərindən söhbət açıb.
Konfransda ədəbiyyat və musiqi sənətinin intermedial əlaqələri haqqında müzakirələrdə Rusiyadan Olqa Tarışeva, Gürcüstandan Nana Vaişvili, İrandan Fərid Pərvaneh və digər qonaqlar bütün xalqların mədəniyyətlərinin qarşılıqlı inkişaf etdiyini, bir-birinə təsirinin danılmaz olduğunu vurğulayıblar.

Academician Rafael Huseynov delivered a report on "The Impact of the common scope of mugham and poetry"
26.10.2016 09:16
Western University held the international scientific-practical conference on "Intermedial issues. Music and Literature" on October 25.
At the conference were discussed issues on the Intermedial of literature and musical art in 3 languages.
Opening the event, Rector of the University, Associate Professor Zemfira Mammadova noted that, the conference will be delivered reports on the poetics Intermedial, music, relationships and literature, a combination of music and poetry in Azerbaijani mugham and ashug creativity, arts community, music and literature, music and poetry , music and drama, the composer and writer, the art form and others.
Then the chairman of the Committee on Culture of the Milli Majlis, Director of the National Museum of Azerbaijan Literature after Nizami Ganjavi, Academician Rafael Huseynov delivered a report on "The Impact of the common scope of mugham and poetry to the cultural transfer in medieval Central Asia".
Having commented on a scientific basis the geography of the mugam, widespread not only in Azerbaijan, but also in all East world, Academician R.Huseynov has led the conversation on influence of creativity of ingenious masters of the word - Nizami Ganjevi, Fizuli, Saadi Shirazi, Seid Azim on art of a mugam.He notes that, in the development on the uplink of "Language of Mugham" in Muslim countries along the "Silk Road" plays an important role of poets, singers and folk masters of the word.
Respondent to numerous questions of the participants, the speaker noted the special role of Abdulgadir Marag in propaganda of mugham. It was brought to the attention of audience that, in the late XIX - early XX century outstanding masters - Mashadi Isi, Abdullayev Islam, Haji Husi, Kechachi oglu Muhammad played a special role in the development of mugham in Azerbaijan.
At event the honorary Doctor of the University of Arts in Tokyo Genichi Zuge, delivered the report on "A New Look to the" Baburname" and told about the ancient Turkic instruments Tambour, Uda, Kaman, Gopuz.
At a conference Tarisheva Olga from Russia, Nana Vaishvili from Georgia, from Iran Parvaneh Farid in discussions underlined the mutual development of the cultures of all the peoples and cultures of the undeniable impact on each other.