AMEA Naxçıvan Bölməsinin əməkdaşları Naxçıvan Dövlət Universitetinin magistrantları ilə görüşüblər
Naxçıvan Dövlət Universitetində (NDU) AMEA Naxçıvan Bölməsinin əməkdaşları ilə universitetin magistrantlarının görüşü keçirilib.
NDU-nun rektoru, AMEA-nın müxbir üzvü Saleh Məhərrəmov universitetdə magistratura pilləsi üzrə təhsilin inkişaf səviyyəsindən danışıb. Universitetdə 47 ixtisas üzrə magistratura təhsilinin verildiyini söyləyən Saleh Məhərrəmov bildirib ki, magistraturanın fəaliyyəti 37 kafedranı əhatə edir. O, universitetin AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi ilə səmərəli elmi əməkdaşlıq, təcrübə mübadiləsi, müştərək elmi tədqiqat və elmi nəşrlər, universitetin magistratura üzrə məzunlarının uğurlu elmi fəaliyyəti barədə danışıb.
AMEA Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 2002-ci ildə yaradılan bölmənin Naxçıvanın mühüm elmi-tədqiqat mərkəzi olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, burada 6 elmi-tədqiqat institutu, Biokimyəvi tədqiqatlar laboratoriyası, “Nəbatat bağı”, zəngin elektron kitabxana, elektron portallar, “Tusi” nəşriyyatı, iki seriyada nəşr olunan “Xəbərlər” jurnalı, “Axtarışlar” jurnalı, Dissertasiya Şurası fəaliyyət göstərir.
Bildirilib ki, bu illər ərzində böl­mənin əməkdaşları tərəfindən 2 cilddə “Naxçıvan Ensiklopediyası”, “Naxçıvan abidələr ensiklopediyası”, “Naxçı­­van tarixi atlası”, “Naxçıvan tarixi” coxcilid­liyinin 1 cildi, “Naxçıvan teatrının səlnamə­si”, 3 cilddə “Naxçıvanın folkloru antologi­ya­sı”, 2 cilddə Naxçıvan Muxtar Respublika­sı­nın “Qırmızı kitabı” kimi fundamental nəşrlər hazırlanıb. Akademik İ.Hacıyev “Naxçıvan coğrafiyası” I cildinin hazırlanması, “Əlincəqala” tarixi abidəsinin və “Gülüstan” türbəsinin bərpası və tədqiqi və digər istiqamətlərdə aparılan işlərə universitet magistrantlarının da cəlb olunmasının zəruriliyini vurğulayıb.
İsmayıl Hacıyev NDU-nun AMEA Naxçıvan Bölməsi üçün fundamental kadr potensialı rolu oynadığını bildirib, magistrantlara boş iş yerləri haqqında məlumat verib, onları fəal əməkdaşlığa, məhsuldar elmi fəaliyyətə dəvət edib.
Naxçıvan Bölməsinin Bioresurslar İnstitutunun direktoru, akademik Tariyel Talıbov da magistrantlara yaradıcı elmi tədqiqatla məşğul olmağı tövsiyə edib, elmi nailiyyətlər qazanmağın sonsuz maraq və sevgi, elmi fədakarlıq nəticəsində mümkünlüyünü vurğulayıb.

Employees of ANAS Nakhchivan Division met with the magistrates of Nakhchivan State University
The Nakhchivan State University (NSU) held a meeting with employees of ANAS Nakhchivan Division and magistrates.
Rector of the University, corresponding member of ANAS Saleh Maharramov spoke about the level of master studies in the university. He started talking about the fruitful scientific collaboration with the University and Nakhchivan Division of ANAS, the exchange of experience and successful research activities of the University.
Chairman of Nakhchivan Division of ANAS Academician Ismayil Hajiyev noted that established in 2002 on the initiative of national leader Heydar Aliyev division is an important research center of Nakhchivan. He noted that there are 6 research institutes; Laboratory of Biochemical Research, "Botanical Garden", a rich electronic library, publishing house "Tusi", journal "News", published in two series, journal "Quest" and Dissertation Council. Branch is connected to the international Internet.
It was noted that over the years by employees were prepared for publication "Encyclopedia of Nakhchivan" in two volumes, "Historical Atlas of Nakhchivan", the first volume of multi-volume "History of Nakhchivan", "Annals of Nakhchivan Theater", etc.
Ismayil Hajiyev noted that NSU plays a fundamental role of human resource capacity for Nakhchivan Division of ANAS, informed the undergraduates about vacancies, and invited them to active cooperation and fruitful scientific activity.
Director of the Institute of Bio resources of Nakhchivan Division Academician Tariel Talibov also advised the magistrates to engage in research and noted that the achievement of academic success is possible thanks to the infinite love and interest in science and scientific dedication.