Azərbaycanda kəhrizlərin monitorinqinin aparılması məqsədilə ekspedisiya təşkil olunub
Məlum olduğu kimi, 2015-ci il  aprel ayının 22-də AMEA ilə “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti  arasında “Elm və innovasiyaların tətbiqi sahəsində birgə fəaliyyətə dair” niyyət sazişi  imzalanıb.
Sazişə əsasən, ölkə ərazisində yayılmış kəhrizlərdən içməli su və təsərrüfat məqsədi ilə istifadə vəziyyəti, sıradan çıxmış kəhrizlərin gələcəkdə bərpası, həmçinin bu su mənbələrindən səmərəli istifadə etmək üçün 2016-cı ilin iyul-avqust aylarında Qazax, Ağstafa, Tovuz, Şəmkir, Gəncə, Göygöl, Samux, Goranboy, Bərdə, Ağdam və digər rayonların ərazisində vaxtı ilə fəaliyyətdə olan, sonradan unudulmuş kəhrizlərin çöl tədqiqatı əsasında monitorinqi həyata keçirilib.
Monitorinq hər iki qurumun mütəxəssisləri tərəfindən aparılıb. Tədqiqat işinə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, a.e.d., prof. Əlövsət Quliyev rəhbərlik edib.
Hazırda ekspedisiya zamanı əldə edilmiş tədqiqat materiallarının təhlili aparılır. Yaxın günlərdə isə tədqiqatların yekun nəticələri barədə ətraflı məlumat veriləcəkdir.

Организована экспедиция с целью проведения мониторинга кяризов в Азербайджане
Как известно, 22 апреля 2015 года между НАНА и Открытым Акционерным Обществом «Азерсу» было подписано соглашение о намерениях «О совместной деятельности в области внедрения науки и инноваций».
Согласно соглашению, в целях использования распространенных на территории страны кяризов в питьевых и хозяйственных целях, дальнейшего восстановления, а также рационального использования этих водных источников на основе полевых исследований в июле-августе 2016 года был проведен мониторинг действующих в прошлом и забытых сегодня кяризов на территории Газахского, Агстафинского, Товузского, Шамкирского, Гейгельского, Самухского, Геранбойского, Гянджинского, Бардинского, Агдамского и других районов страны.
Мониторинг был проведен специалистами обеих структур. Исследовательскую работу возглавлял директор Института почвоведения и агрохимии, д.а.н., профессор Аловсат Гулиев.
В настоящее время проводится анализ исследовательских материалов, полученных в ходе экспедиции. А в ближайшие дни будет предоставлена подробная информация об итогах исследований.