“Azərbaycan torpağına türbət demişəm” kitabı işıq üzü görüb
AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşı, tarix elmləri doktoru Tufan Axundovun tərtibi ilə “Azərbaycan torpağına türbət demişəm” adlı kitab işıq üzü görüb.
Kitab Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının və həmin vaxt baş verən hadisələrin fəal iştirakçısı, Zaqafqaziya Seyminin və Azərbaycanın Milli Parlamentin üzvü olmuş, İstiqlal Bəyannaməsində imzası olan Hacı Mirzə Səlim Axund Axundzadənin mühacirətdə olarkən qələmə aldığı “Xatiratdır”. Yeni nəşrdə müəllifin əlyazmasının surəti, əlyazmanın latın qrafikasına çevrilmiş mətni  verilib.
Əlyazmanı  təqdim edən Zahir Axundzadə, ərəb qrafikasından latın qrafikasına çevirən və fars dilindən sənədləri tərcümə edən Məhəmməd Muxtaridir.

Вышла в свет книга «Азербайджанскую землю я назвал священной»
Вышла в свет книга «Азербайджанскую землю я назвал священной», составителем которой является сотрудник Института археологии и этнографии НАНА, доктор исторических наук Туфан Ахундов.
Книга является «Мемуаром» активного участника событий, происходящий во время образования Азербайджанской Демократической Республики, члена Закавказского Сейма и Азербайджанского Национального Парламента Гаджи Мирзы Салим Ахунд Ахундзаде, написанным им во время пребывания в эмиграции. В новом издании представлена копия рукописи автора, текст рукописи, переведенный на латинскую графику.
Рукопись была представлена Захиром Ахундзаде, автором перевода с арабского и персидский язык является Мухаммад Мухтари.