Azərbaycanlı alim “Hava keyfiyyətinin idarə olunması” layihəsi üzrə toplantıda iştirak edəcək
AMEA Radiasiya Problemləri İnstitutunun “Enerji qənaətedici radiasiya prosesləri” laboratoriyasının müdiri, kimya elmləri doktoru, professor İslam Mustafayev fevralın 10-da Moldovanın Kişinyov şəhərinə ezam olunacaq. Məqsəd “Hava keyfiyyətinin idarə olunması” layihəsinin idarəedici komitəsinin toplantısında iştirak etməkdir.
“Avropa Qonşuluq və Tərəfdaşlıq Aləti Şərq Regional Fəaliyyət Planı” əsasında hazırlanan layihə Azərbaycanla yanaşı, Gürcüstan, Moldova, Rusiya, Belarus, Ukrayna və Ermənistanda da həyata keçirilir.
2011-2014-cü illəri əhatə edən layihə çərçivəsində Azərbaycanda hava keyfiyyətinin idarə olunması üzrə milli qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, beynəlxalq konvensiya üzrə protokolların ratifikasiya olunması, Sumqayıtın hava şəraitinə dair ekoloji nəzarət sisteminin yaradılması istiqamətində pilot layihələr gerçəkləşdirilir.
Qeyd edək ki, toplantıda Avropa Birliyinin layihəsinin ölkə üzrə əlaqələndirici orqanı olan AR Ekologiya və Təbii Sərvətlər nazirliyinin əməkdaşları da iştirak edəcəklər.

Azerbaijani scientist will participate in the meeting of the “Air Quality Management”
Head of Laboratory “Energy radioactive processes” of the Institute of Radiation Problems Doctor of Chemistry, Prof. Islam Mustafayev on February 10, 2014 will go on to business trip to Kishinev (Moldova). The purpose of business trip is participation in meeting of steering committee of the Air Quality Management project. The project prepared on the basis “East regional plan of activity of the European tool of the neighborhood and partnership”, along with Azerbaijan is realized also in Georgia, Moldova, Russia, Belarus, Ukraine and Armenia.
Within the project Azerbaijan needs to improve the national legislation in the field of air quality management, to ratify the relevant protocols to the international conventions, to realize the pilot project on creation of system of monitoring of a condition of the atmosphere in Sumgait.
We will note that the staff of the Ministry of Ecology and Natural resources of AR will take part in meeting also.