Azərbaycanlı alim “Hava keyfiyyətinin idarə olunması” layihəsi üzrə toplantıda iştirak edəcək
AMEA Radiasiya Problemləri İnstitutunun “Enerji qənaətedici radiasiya prosesləri” laboratoriyasının müdiri, kimya elmləri doktoru, professor İslam Mustafayev fevralın 10-da Moldovanın Kişinyov şəhərinə ezam olunacaq. Məqsəd “Hava keyfiyyətinin idarə olunması” layihəsinin idarəedici komitəsinin toplantısında iştirak etməkdir.
“Avropa Qonşuluq və Tərəfdaşlıq Aləti Şərq Regional Fəaliyyət Planı” əsasında hazırlanan layihə Azərbaycanla yanaşı, Gürcüstan, Moldova, Rusiya, Belarus, Ukrayna və Ermənistanda da həyata keçirilir.
2011-2014-cü illəri əhatə edən layihə çərçivəsində Azərbaycanda hava keyfiyyətinin idarə olunması üzrə milli qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, beynəlxalq konvensiya üzrə protokolların ratifikasiya olunması, Sumqayıtın hava şəraitinə dair ekoloji nəzarət sisteminin yaradılması istiqamətində pilot layihələr gerçəkləşdirilir.
Qeyd edək ki, toplantıda Avropa Birliyinin layihəsinin ölkə üzrə əlaqələndirici orqanı olan AR Ekologiya və Təbii Sərvətlər nazirliyinin əməkdaşları da iştirak edəcəklər.

Азербайджанский ученый примет участие в собрании проекта «Управление качеством воздуха»
Зав.лабораторией «Энергосберегающие радиационные процессы» Института радиационных проблем доктор химических наук, проф. Ислам Мустафаев 10 февраля 2014 года отправится в командировку в Кишинёв (Молдова). Целью командировки является принятие участия в собрании руководящего комитета проекта «Управление качеством воздуха».
Проект, подготовленный на основании «Восточного регионального плана деятельности Европейского инструмента соседства и партнерства», наряду с Азербайджаном реализуется также в Грузии, Молдове, России, Беларуси, Украине и Армении.
В рамках проекта Азербайджану нужно усовершенствовать национальное законодательство в области управления качеством воздуха, ратифицировать соответствующие протоколы к международным конвенциям, реализовать пилотный проект по созданию системы мониторинга состояния атмосферы в Сумгаите.
Отметим, что в собрании примут также участие сотрудники Министерства экологии и природных ресурсов АР.