Avqustun 12-də tanınmış geoloq alim, Əməkdar elm xadimi, Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasının “Neft-qaz mədən geologiyası” kafedrasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Bağır Əli oğlu Bağırovun 80 yaşı tamam olur.
Bağır Bağırov 1936-cı ildə Masallı rayonunun Ərkivan kəndində anadan olmuşdur. 1958-ci ildə Azərbaycan Sənaye İnstitutunun (indiki Azər­baycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) geoloji-kəşfiyyat fakül­təsini bitirmişdir.
1969-cu ildə geologiya-mineralogiya  üzrə fəlsəfə doktoru, 1984-cü ildə geologiya-mineralogiya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcələrini, 1990-cı ildə  isə professor elmi adını almışdır. 2001-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmişdir.
B.Bağırov əmək fəaliyyətinə 1958-ci ildə “Balaxanıneft” (keçmiş “Leninneft”) NQÇİ-də başlamışdır. Burada, o, mədənlərdə operator, geoloq və böyük geoloq vəzifələrində çalışmışdır.
1969-cu ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Dərin Neft və Qaz Yataqları Problemləri İnstitutuna qəbul edilmiş,  ardıcıl olaraq burada kiçik elmi işçi, böyük elmi işçi, şöbə müdiri, direktorun elmi işlər üzrə müavini vəzifələrində çalışmışdır.
B.Bağırov 1989-cu ildə Azərbaycan Dövlət Neft Akade­miyasının Neft-qaz mədən geolo­giyası kafedrasının müdiri seçilmiş və bu günə kimi həmin vəzifəni icra edir.
Alimin elmi tədqiqat­larının əsas istiqaməti neft və qaz yataqlarının effektli işlənilməsini təmin edən etibarlı geoloji əsaslar yaratmaqla əlaqədardır. Geoloji məlumatların riyaziləşdirmə və kompüterləşdirmə yolunu əsas götürən bu tədqiqatların nəticəsində o, neft-qaz elmində yeni bir istiqamət yaratmışdır.
Onun elmi nailiyyət­lərinin böyük hissəsi keçmiş SSRİ-nin və AMEA-nın ən mühüm nəticələri sırasına daxil edilmiş, respub­likamızın neft yataqlarında tətbiq olunmuş və bir sıra elmi-tədqiqat institutlarında istifadə edilmişdir.
B.Bağırovun fundamental və tətbiqi xarakterli tədqiqatları 300-dən artıq elmi əsərdə öz əksini tapmışdır. O, 6 monoqrafiya (o cümlədən, 1-i ingilis dilində) və 60-dan artıq metodik və tədris vəsaitinin müəllifidir. 10-dan artıq beynəlxalq konqres və simpoziumlarda elmi məruzələr etmişdir.
Alim mühəndis və yüksək ixtisaslı kadrlar hazırlamaq üçün böyük əmək sərf etmişdir. O, indiyədək yüzlərlə mühəndis, magistr, bakalavr, 15 elmlər namizədi və doktoru yetişdirmiş, hazırda isə 5 doktoranta elmi rəhbərlik edir.
B.Bağırov Amerika Neftçi-Geoloqlar Cəmiyyəti və Avropa Geoloqlar və Mühəndislər Birliyinin üzvüdür.
Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin və AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunun elmi şuralarının üzvüdür.  O, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının “Xəbərləri” (Yer elmləri seriyası), eləcə də “Azərbaycan ali texniki məktəblərinin Xəbərləri” jurnallarının redaksiya heyətinin üzvüdür.
Alimin xidmətləri dövlət tərəfindən də yüksək qiymətləndirilmişdir. O, 2000-ci ildə Azərbaycan Respublikası Preziden­tinin Sərəncamı ilə Əməkdar Elm Xadimi adına layiq görülmüşdür.
Tanınmış elm mücahidini 80 illik yubileyi münasibəti ilə təbrik edir, ona möhkəm cansağlığı və elmi fəaliyyətində yeni uğurlar arzu edirik.

Corresponding member of ANAS Baghir Baghirov is 80 years old
August 12 marks 80 years of well-known scientist-geologist, Honoured Scientist, head of the department "Industrial geology of oil and gas" of the Azerbaijan State Oil Academy, corresponding member of ANAS - Baghir Ali oglu Baghirov.
Baghir Baghirov was born in 1936 in the village of Arkivan, Masalli region. In 1958 he graduated from the geological-exploration faculty of Azerbaijan Industrial Institute (present Azerbaijan State University of Oil and Industry).
In 1969 he received his PhD in Geological and Mineralogical Sciences, in 1984 - doctor of geological-mineralogical sciences and in 1990 - the title of professor. In 2001 he was elected a corresponding member of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
B.Baghirov’s career began in 1958 in the OGPU "Balakhanineft" (former Leninneft). Here he worked as an operator in the oil fields, as a geologist and chief geologist.
In 1969 he joined the Institute of deep oil and gas fields of the Academy of Sciences of Azerbaijan, where he successively held the positions of junior researcher, senior researcher, head of department, deputy director for scientific work.
B.Bagirov in 1989 was appointed head of the Department of Geology of Oil and Gas fields of Azerbaijan State Oil Academy, and performs this duty today.
Scientist’s main research is associated with the establishment of a reliable geological basis to ensure efficient development of oil and gas fields. As a result of these studies, who took as a basis the way arithmetization and computerization of geological data, he created a new trend in the oil and gas science.
Most of his scientific achievements has been included in a number of important results of the former Soviet Union and ANAS, used in the oil fields of the Republic and used in a number of research institutes.
Basic and applied research by B.Baghirov reflected in more than 300 scientific papers. He is the author of 6 monographs (including one in English), more than 60 methodical and manuals. He lectured at more than 10 international congresses and symposia.
Scientist has invested great effort in the training of engineers and highly qualified personnel. They prepared by hundreds of engineers, bachelors, masters and 15 PhDs, and currently is the supervisor of 5 PhD students.
B.Baghirov is a member of the Society of Petroleum Geologists of America and the European Union geologists and engineers.
He is a member of scientific councils of the Azerbaijan State University of Oil and Industry and the Institute of Geology and Geophysics of ANAS. He is a member of the editorial board of the journals "News" of the Azerbaijan National Academy of Sciences (series of Earth Sciences), as well as the "Bulletin of the technical universities of Azerbaijan."
The merits of the scientist were also highly appreciated by the state. In 2000 by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan he was awarded the title of Honored Worker of Science.
Congratulations to the outstanding scientist on the 80th anniversary and wish him robust health and new successes in scientific activity.