Avqustun 12-də tanınmış geoloq alim, Əməkdar elm xadimi, Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasının “Neft-qaz mədən geologiyası” kafedrasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Bağır Əli oğlu Bağırovun 80 yaşı tamam olur.
Bağır Bağırov 1936-cı ildə Masallı rayonunun Ərkivan kəndində anadan olmuşdur. 1958-ci ildə Azərbaycan Sənaye İnstitutunun (indiki Azər­baycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) geoloji-kəşfiyyat fakül­təsini bitirmişdir.
1969-cu ildə geologiya-mineralogiya  üzrə fəlsəfə doktoru, 1984-cü ildə geologiya-mineralogiya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcələrini, 1990-cı ildə  isə professor elmi adını almışdır. 2001-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmişdir.
B.Bağırov əmək fəaliyyətinə 1958-ci ildə “Balaxanıneft” (keçmiş “Leninneft”) NQÇİ-də başlamışdır. Burada, o, mədənlərdə operator, geoloq və böyük geoloq vəzifələrində çalışmışdır.
1969-cu ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Dərin Neft və Qaz Yataqları Problemləri İnstitutuna qəbul edilmiş,  ardıcıl olaraq burada kiçik elmi işçi, böyük elmi işçi, şöbə müdiri, direktorun elmi işlər üzrə müavini vəzifələrində çalışmışdır.
B.Bağırov 1989-cu ildə Azərbaycan Dövlət Neft Akade­miyasının Neft-qaz mədən geolo­giyası kafedrasının müdiri seçilmiş və bu günə kimi həmin vəzifəni icra edir.
Alimin elmi tədqiqat­larının əsas istiqaməti neft və qaz yataqlarının effektli işlənilməsini təmin edən etibarlı geoloji əsaslar yaratmaqla əlaqədardır. Geoloji məlumatların riyaziləşdirmə və kompüterləşdirmə yolunu əsas götürən bu tədqiqatların nəticəsində o, neft-qaz elmində yeni bir istiqamət yaratmışdır.
Onun elmi nailiyyət­lərinin böyük hissəsi keçmiş SSRİ-nin və AMEA-nın ən mühüm nəticələri sırasına daxil edilmiş, respub­likamızın neft yataqlarında tətbiq olunmuş və bir sıra elmi-tədqiqat institutlarında istifadə edilmişdir.
B.Bağırovun fundamental və tətbiqi xarakterli tədqiqatları 300-dən artıq elmi əsərdə öz əksini tapmışdır. O, 6 monoqrafiya (o cümlədən, 1-i ingilis dilində) və 60-dan artıq metodik və tədris vəsaitinin müəllifidir. 10-dan artıq beynəlxalq konqres və simpoziumlarda elmi məruzələr etmişdir.
Alim mühəndis və yüksək ixtisaslı kadrlar hazırlamaq üçün böyük əmək sərf etmişdir. O, indiyədək yüzlərlə mühəndis, magistr, bakalavr, 15 elmlər namizədi və doktoru yetişdirmiş, hazırda isə 5 doktoranta elmi rəhbərlik edir.
B.Bağırov Amerika Neftçi-Geoloqlar Cəmiyyəti və Avropa Geoloqlar və Mühəndislər Birliyinin üzvüdür.
Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin və AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunun elmi şuralarının üzvüdür.  O, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının “Xəbərləri” (Yer elmləri seriyası), eləcə də “Azərbaycan ali texniki məktəblərinin Xəbərləri” jurnallarının redaksiya heyətinin üzvüdür.
Alimin xidmətləri dövlət tərəfindən də yüksək qiymətləndirilmişdir. O, 2000-ci ildə Azərbaycan Respublikası Preziden­tinin Sərəncamı ilə Əməkdar Elm Xadimi adına layiq görülmüşdür.
Tanınmış elm mücahidini 80 illik yubileyi münasibəti ilə təbrik edir, ona möhkəm cansağlığı və elmi fəaliyyətində yeni uğurlar arzu edirik.

Исполняется 80 лет члену-корреспонденту НАНА Багиру Багирову
12 августа исполняется 80 лет известному ученому-геологу, Заслуженному деятелю науки, заведующему кафедрой «Промысловой геологии нефти и газа» Азербайджанской государственной нефтяной академии, члену-корреспонденту НАНА Багиру Али оглы Багирову.
Багир Багиров родился в 1936 году в селе Аркиван Масаллинского района. В 1958 году окончил геолого-разведочный факультет Азербайджанского индустриального института (нынешний Азербайджанский государственный университет нефти и промышленности).
В 1969 году получил ученую степень доктора философии по геолого-минералогическим наукам, в 1984 году - доктора геолого-минералогических наук, а в 1990 году - ученое звание профессора. В 2001 году был избран членом-корреспондентом Национальной академии наук Азербайджана.
Б.Багиров трудовую деятельность начал в 1958 году в НГДУ «Балаханынефть» (бывший Лениннефть). Здесь он работал оператором на промыслах, геологом и главным геологом.
В 1969 году поступил на работу в Институт проблем глубинных месторождений нефти и газа Академии наук Азербайджана, где последовательно занимал должности младшего научного сотрудника, старшего научного сотрудника, заведующего отделом, заместителя директора по научной работе.
Б.Багиров в 1989 году был назначен заведующим кафедрой геологии нефтегазового промысла Азербайджанской государственной нефтяной академии, и на сегодняшний день выполняет эту обязанность.
Основные направления научных исследований ученого связаны с созданием надежных геологических основ, обеспечивающих эффективную разработку месторождений нефти и газа. В результате этих исследований, бравших за основу путь арифметизации и компьютеризации геологических данных, он создал новое направление в нефтегазовой науке.
Большая часть его научных достижений была включена в ряд важных результатов бывшего СССР и НАНА, применена в нефтяных месторождениях республики и использована в ряде научно-исследовательских институтов.
Фундаментальные и прикладные исследования Б.Багирова нашли отражение в более чем 300 научных работах. Он является автором 6 монографий (в том числе, 1 на английском языке), более 60 методических и учебных пособий. Выступал с научными докладами на более 10 международных конгрессах и симпозиумах.
Ученый вложил большой труд в дело подготовки инженеров и высококвалифицированных кадров. Им были подготовлены сотни инженеров, бакалавров, магистров, 15 кандидатов и докторов наук, а в настоящее время является научным руководителем 5 докторантов.
Б.Багиров является членом Общества нефтяников-геологов Америки и Европейского союза геологов и инженеров.
Является членом ученых советов Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности и Института геологии и геофизики НАНА. Он является членом редакционной коллегии журналов «Новости» Национальной академии наук Азербайджана (серия наук о Земле), а также «Вестник технических вузов Азербайджана».
Заслуги ученого были также высоко оценены государством. Он в 2000 году Распоряжением Президента Азербайджанской Республики был удостоен звания Заслуженного деятеля науки.
Поздравляем видного ученого с 80-летним юбилеем, желаем ему крепкого здоровья и новых успехов в научной деятельности.