AMEA Bakı Dövlət Universiteti ilə yeni layihəyə başlayıb
Bu məqsədlə Bakı Dövlət Universitetində (BDU) AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə birgə “İşlənmənin son mərhələsində olan yataqlarda neftvermə əmsalının artırılması üçün nanotexnologiyaların tətbiqi ilə intellektual idarəetmə sisteminin yaradılması” mövzusunda seminar keçirilib.
Seminarda BDU-nun rektoru, akademik Abel Məhərrəmov universitetdə nanotexnologiyanın neftçıxarmaya tətbiqi ilə bağlı tətbiqi elmi tədqiqat işlərinin hələ 2005-ci ildən aparıldığını bildirib. Rektor Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) və Səudiyyə Ərəbistanının Kral Əbdul Əziz Kinq Araşdırmalar Mərkəzi ilə bu istiqamətdə əməkdaşlıq edildiyini diqqətə çatdırıb.
AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyev işlənmənin son mərhələsində olan yataqlarda neftvermənin artırılması üçün intellektual idarəetmə sisteminin yaradılması ilə bağlı uğurlu işlərin aparıldığını qeyd edib.
BDU-nun nanoaraşdırmalar laboratoriyasında aparılan işlər barədə fizika fakültəsinin dekanı, professor Məhəmmədəli Ramazanov məlumat verib. Bildirilib ki, laboratoriyada son yeddi ildə aparılan emi tədqiqat işlərinin nəticələri 150 xarici məqalədə, o cümlədən onlardan 82-si “Thomson Reuters” Agentliyinin siyahısına daxil olan jurnallarda dərc edilib. Bütünlüklə laboratoriyada bu dövrdə ümumi dəyəri 7,8 milyon dollarlıq qrant layihələri yerinə yetirilib.
Seminarda, eyni zamanda, bu istiqamətdə dövlət proqramının hazırlanması barədə müzakirələr aparılıb, işçi qrup yaradılıb.

Baku State University and ANAS launched new project. For this purpose, in cooperation with the ANAS Institute of Control Systems was held seminar "Fields, which are in the final stages of development through the application of nanotechnology to increase the recovery factor of intellectual management system".
At the seminar, the Rector of Baku State University Abel Maharramov noted on the application of nanotechnology research at the university since 2005.
Rector noted that, Azerbaijan State Oil Company (SOCAR) and Saudi Arabia's King Abdul Aziz, King Research Center carried out cooperation in this direction.
Director of Institute of Control Systems of ANAS, Academician Telman Aliyev noted that, in fields, which are in the final stages in order to increase the oil recovery carried out successful work on development intelligent traffic management system.
Prof. Mohammed Ramazanov informed on works which are carried out at the BSU Nanotechnology Physics lab.
It was noted that, the results of scientific research laboratory works carried out in the past seven years, 150 foreign article, as well as 82 of them was published in journal "Thomson Reuters".
Whole, in the laboratory has been fulfilled the total cost of a $ 7.8 million grant projects during this period.