Görkəmli neftçi alim  və elm təşkilatçısı – 90
M.Abasov 1926-cı il iyulun 31-də Bakı şəhərində anadan olmuşdur. 1949-cu ildə "Neft-mədən işi" ixtisası üzrə Azərbaycan Sənaye İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) Neft-mədən fakültəsini bitirmişdir.
M.Abasov 1953-cü ildə texnika üzrə fəlsəfə doktoru, 1962-ci ildə texnika üzrə elmlər doktoru elmi dərəcələrini, 1965-ci ildə isə professor elmi adını almış, 1968-ci ildə  Azərbaycan Elmlər Akademiyasının (AEA) müxbir üzvü, 1980-ci ildə həqiqi üzvü, 1984-cü ildə isə SSRİ Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmişdir.
1964-1971-ci illərdə AEA-nın Dərin Neft və Qaz Yataqları Problemləri  İnstitutunda (DNQYPİ) elmi işlər üzrə direktor müavini, 1971-2003-cü illərdə bu qurumun direktoru, 1976-1990-cı illərdə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Yer haqqında Elmlər bölməsinin akademik-katibi, 1990-1997-ci illərdə isə AEA-nın vitse-prezidenti vəzifəsində çalışmışdır. Dərin Neft-Qaz Yataqları Problemləri İnstitutu 2003-cü ildə Geologiya İnstitutunun tərkibinə daxil olduqdan sonra da AMEA-nın həqiqi üzvü M.Abasov bu elmi istiqamətə rəhbərliyi davam  etdirmişdir.
Alim 1991-1992-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Prezident Şurasının üzvü, Dövlət katibi olmuşdur. Bakı Sovetinin iki çağırış deputatı, sonuncu çağırış SSRİ Xalq deputatı seçilmişdir. O, Beynəlxalq Geoekologiya və Beynəlxalq Təbiət və Cəmiyyət Elmləri Akademiyasının üzvü, Ümumrusiya Elmi-Tədqiqat Geoloji-Kəşfiyyat İnstitutunun fəxri doktoru olmuşdur. 1982-1992-ci illərdə neft və qaz yataqlarının işlənilməsi problemləri üzrə SSRİ EA Elmi Şurasına rəhbərlik etmişdir. M.Abasov Amerika Neftçi-mühəndislər Cəmiyyətinin Azərbaycan bölməsinin ilk prezidenti olmuşdur.
M.Abasov neft və qaz yataqlarının işlənilməsinin nəzəriyyə və praktikası sa­hə­sində görkəmli alim, həmçinin bu sahədə tanınmış elmi məktəbin banisi və rəh­bəri olmuşdur. O, dəfələrlə neft elminin yeni perspektivli istiqamətlərinin proq­no­zu­nu vermişdir. Akademik Azərbaycanda bir sıra karbohidrogen yataqlarının ilk kəş­fiy­yat­çı­­larından biri olmuşdur.
Onun rəhbərlik etdiyi elmi məktəbdə neft və qaz yataqlarının işlənilməsinin nəzəriyyə və praktikası, yeraltı hidrodinamikası, geoloji-geofiziki tədqiqatlar, layın fizikası və kimyası, neftveriminin artırılmasının yeni üsulları, neftqazçıxarmanın yeni texnologiyaları, hesablama riyaziyyatı və proqramlaşdırma, optimallaşdırma, sahə iqtisadiyyatı və s. istiqamətlərdə yüksəkixtisaslı mütəxəssislərdən ibarət böyük bir qrup formalaşmışdır. Qaz-kondensat və qaz-kondensat-neft yataqlarının işlənilməsinin nəzəri əsaslarının və üsullarının yaradılması da onun adı ilə bağlıdır. Qaz-kondensat qarışığının süzülməsinin binar modeli tənlikləri ilk dəfə olaraq M.Abbasov tərəfindən alınmış və belə yataqların işlənilməsinin layihələndirilməsinin hidrodinamik üsulları işlənib hazırlanmışdır.
Burada müxtəlif tipli neft və qaz yataqlarının işlənilməsinin nəzəri əsasları yaradılmış, hidro-qaz-dinamik əsaslar təkmilləşdirilmiş, işlənilmənin texnoloji göstəricilərinin təyininin yeni metodları təklif olunmuş, layihələşdirilməsinin əsas prinsipləri inkişaf etdirilmişdir. Təbii və texnoloji amillərin, habelə çoxlaylılıq və qeyri-taraz süzülmənin tam nəzərə alınması ilə quyuların hidrodinamik tədqiqatlarının nəticələrinin yeni yüksək effektli interpretasiya metodları işlənilmişdir. Layların neft veriminin, quyuların məhsuldarlığının artırılmasının yeni metodları işlənilmiş və təkmilləşdirilmişdir.
Təbii qazın və qaz-kondensat qarışıqlarının quyularda hərəkətinin statik və dinamik quyu təzyiqinin hesablanmasının yüksək dəqiqliyini təmin edən hesablanma metodları təkmilləşdirilmişdir. Neft yataqlarının statistik modelləşdirilməsinin metodları və optimallaşmanın iqtisadi riyazi modelləri və neft-qaz ehtiyatlarının mənimsənilməsinin çoxvariantlı, çoxamilli və çoxkriterial məsələləri şəraitində qərar qəbul etmənin metodologiyası işlənilmişdir. Anomal yüksək geofluid təzyiqlərin, neft və qazın təbii rezervuarlarının petrofiziki və geofiziki məlumatlar kompleksi üzrə xüsusiyyətlərinin proqnozlaşdırılmasının  elmi əsasları və tədqiqat metodları işlənilmişdir. DNQYPİ mürəkkəb karbohidrogen tərkibli (qaz-kondensat, qaz-kondensat-neft) yataqlarının işlənilməsi kimi yeni elmi istiqamətlərin yaradılması, neft geologiyasında riyazi modelləşdirmə, yataqların geoloji modellərinin yaradılması, neft və qazın təbii rezervuarlarının xüsusiyyətlərinin proqnozlaşdırılması, neft-qaz ehtiyatlarının optimallaşdırılmasının və mənimsənilmə proseslərinin iqtisadi-riyazi modellərinin işlənilməsi, quyuların dayanıqlığının üçölçülü riyazi nəzəriyyəsinin yaradılması, ciddi üçölçülü qeyri-klassik çoxkomponentli  seysmikanın nəzəri əsaslarının yaradılması, geofiziki məlumatların müasir geodinamikanın təsirlərini nəzərə almaqla işlənilməsinin və geoloji şərhinin interaktiv kompüter proqram kompleksinin hazırlanması, tətbiqi və s. kimi yeni elmi istiqamətlərin yaradılması sahəsində əsaslı töhfələr vermişdir. Bu tədqiqatlar indi AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunun Neft-qaz yataqlarının işlənilməsi seksiyasının şöbələrində davam etdirilir.
Alim uzaqgörənliklə neft elminin yeni perspektiv istiqamətlərinin inkişafını proqnozlaşdırmışdır. Gənc istedadlı mütəxəssislərin seçilməsi, keçmiş SSRİ və xarici ölkələrin qabaqcıl mərkəzlərinə göndərilməsi üzrə böyük işlər görmüşdür. Bütün bunların nəticəsidir ki, respublikada fiziki-kimyəvi hidrodinamika, proqnozlaşdırma, optimallaşdırma, neft iqtisadiyyatı və s. elmi istiqamətlər üzrə yüksəkixtisaslı mütəxəssislər hazırlanmışdır.
M.Abasov 660-dan artıq elmi məqalənin, 23 monoqrafiyanın, 43 müəlliflik şəhadətnaməsinin və 6 patentin müəllifidir. Onun rəhbərliyi ilə 40 fəlsəfə doktoru və 21 elmlər doktoru hazırlanmışdır. Alimin Azərbaycanda və SSRİ-də neft elminin inkişafında mühüm xidmətləri olmuş və onun fəaliyyəti Azərbaycan hüdudlarından kənarda da tanınmışdır.
M.Abasov 1982-ci ildə Azərbaycan Dövlət Mükafatına, 1985-ci ildə isə akademik İ.M.Qubkin adına Mükafata layiq görülmüşdür. O, Azərbaycanın “Əməkdar elm xadimi”, “SSRİ fəxri neftçisi”, “SSRİ qaz sənayesinin fəxri işçisi” fəxri adlarına layiq görülmüş, “SSRİ İxtiraçısı” döş nişanı, “Qırmızı Əmək Bayrağı” ordeni və medallarla, Azərbaycan SSR Ali Sovetinin Fəxri fərmanları ilə təltif olunmuşdur.
AMEA-nın həqiqi üzvü, Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Midhət Abasov 2012-ci ildə vəfat etmişdir. Akademikin xatirəsi onu tanıyanların, çoxsaylı tələbələrinin və neftçi-geoloqların qəlbində daim yaşayacaqdır.

Видный ученый-нефтяник и организатор науки - 90
М.Аббасов родился 31 июля 1926 года в городе Баку. В 1949 году окончил специальность «Нефтепромысловое дело» нефтепромыслового факультета Азербайджанского индустриального института (современный Азербайджанский государственный университет нефти и промышленности).
В 1953 году получил ученую степень доктора философии по технике, 1962 году - доктора технических наук, а в 1965 году - ученое звание профессора. В 1968 году был избран членом-корреспондентом Академии наук Азербайджана (АНА), 1980 году - действительным членом, а в 1984 году - членом-корреспондентом Академии наук СССР.
В 1964-1971 гг. он занимал должность заместителя директора по научной работе Института проблем глубинных нефтегазовых месторождений (ИПГНГМ), 1971-2003 гг. – директора, 1976-1990 гг. – академика-секретаря Отделения наук о Земле Академии наук Азербайджана, 1990-1997 гг. - вице-президента Академии наук Азербайджана. После включения Института проблем глубинных нефтегазовых месторождений в состав Института геологии М.Аббасов продолжал руководить данным научным направлением.
В 1991-1992 гг. М.Аббасов был избран членом Президентского совета Азербайджанской Республики, а также государственным секретарем. Кроме того, избирался депутатом Бакинского Совета двух созывов, народным депутатом СССР последнего созыва. Являлся членом Международной академии наук геоэкологии и Международной академии наук природы и общества, почетным доктором Всероссийского научно-исследовательского института геологических открытий. В 1982-1992 гг. руководил Ученым советом по проблемам разработки нефтегазовых месторождений АН СССР. М.Аббасов являлся первым президентом Американского общества инженеров-нефтяников.
Создание и развитие Отделения наук о Земле Национальной академии наук Азербайджана совпали с периодом широкомасштабного развития нефтегазовой промышленности в Азербайджане. Приоритетные направления деятельности Отделения наук о Земле определялись в соответствии с особенностями развития ведущей отрасли народного хозяйства. В таких условиях в мире науки Азербайджана сформировалась известная школа геологов-нефтяников, к которой и относится академик М.Аббасов.
М.Аббасов стал видным ученым в области теории и практики разработки нефтяных и газовых месторождений, а также основателем и руководителем научной школы в данной сфере. Он неоднократно прогнозировал новые перспективные направления нефтяной науки. Академик также стал одним из первых разведчиков ряда углеводородных месторождений в Азербайджане.
В научной школе М.Аббасова выросла большая группа высококвалифицированных специалистов в области теории и практики разработки месторождений нефти и газа, подземной гидрогазодинамики, геолого-геофизических исследований, новых технологий нефтегазодобычи, физико-химической гидродинамики, капиллярных и поверхностных явлений, вычислительной математики, программирования, оптимизации, отраслевой экономики и др. С его именем также связано создание теоретических основ, а также методов разработки газоконденсатных и нефтегазоконденсатных месторождений. Им также впервые были выведены уравнения бинарных моделей фильтрации газоконденсатной смеси и подготовлены гидродинамические методы разработки и проектирования подобных месторождений.
Здесь были созданы теоретические основы разработки нефтегазовых месторождений различного типа, усовершенствованы гидрогазодинамические основы, предложены новые методы определения технологических показателей разработки, развиты основные принципы проектирования. С полным учетом природных и технологических факторов и неравновесной фильтрации были разработаны новые высокоэффективные интерпретационные методы результатов гидродинамических исследований скважин. Кроме того были разработаны и усовершенствованы новые методы повышения нефтеотдачи пластов и производительности скважин.
Были усовершенствованы вычислительные методы, обеспечивающие высокую точность при вычислении скважинного статического и динамического давления движения природного газа и газоконденсатных смесей в скважинах. Была разработана методология математического моделирования различных процессов нефтегазодобычи, разработки экономико-математических моделей оптимизации процесса принятия решений при реализации многовариантных и многофакторных проектов освоения нефтегазовых ресурсов и др. На основе особенностей аномально высоких давлений и комплекса петрофизической и геофизической информации были установлены научные основы и методы исследования прогнозирования.
ИПГНГМ внес значительный вклад в создание таких новых научных направлений, как разработка сложных углеводородных месторождений, математическое моделирование в геологии нефти, создание геологических моделей месторождений, прогнозирование особенностей природных резервуаров нефти и газа, разработка экономико-математического моделирования процессов оптимизации и освоения нефтегазовых ресурсов, создание трехмерной математической теории устойчивости скважин, теоретических основ трехмерной неклассической многокомпонентной сейсмичности и т.д. В настоящее время подобные исследования продолжаются отделами Секции разработки нефтегазовых месторождений Института геологии и геофизики НАНА.
Будучи дальновидным ученым, М.Аббасов прогнозировал развитие новых перспективных направлений нефтяной науки. Он также проделал большую работу по отбору и отправке в бывший СССР и зарубежные страны талантливых молодых специалистов. В результате этого в республике были подготовлены высококвалифицированные специалисты по таким научным направлениям, как физико-химическая гидродинамика, прогнозирование, нефтяная экономика, оптимизация и другие.
Он являлся автором свыше 660 опубликованных научных трудов, в том числе 23 монографий, 43 изобретений и 6 патентов. Под руководством академика Аббасова были подготовлены 21 доктор наук и 40 докторов философии. Он имел важные заслуги в развитии нефтяной науки в Азербайджане и СССР, его научное творчество завоевало уважение и за пределами Азербайджана.
В 1982 году М.Аббасов был награжден Государственной премией Азербайджана, а в 1985 году - Премией имени академика И.М.Губкина. Кроме того, он был удостоен званий «Заслуженный деятель науки» Азербайджана, «Почетный нефтяник СССР», «Почетный работник газовой промышленности СССР», нагрудного знака «Изобретатель СССР», ордена «Трудовое красное знамя» и медалей, а также Почетных грамот Верховного Совета Азербайджанской ССР.
Действительный член НАНА, член-корреспондент Российской академии наук Митат Теймур оглы Аббасов скончался в 2012 году. Его светлая память навсегда останется в сердцах его знакомых, множества студентов и нефтяников-геологов.