Görkəmli neftçi alim  və elm təşkilatçısı – 90
M.Abasov 1926-cı il iyulun 31-də Bakı şəhərində anadan olmuşdur. 1949-cu ildə "Neft-mədən işi" ixtisası üzrə Azərbaycan Sənaye İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) Neft-mədən fakültəsini bitirmişdir.
M.Abasov 1953-cü ildə texnika üzrə fəlsəfə doktoru, 1962-ci ildə texnika üzrə elmlər doktoru elmi dərəcələrini, 1965-ci ildə isə professor elmi adını almış, 1968-ci ildə  Azərbaycan Elmlər Akademiyasının (AEA) müxbir üzvü, 1980-ci ildə həqiqi üzvü, 1984-cü ildə isə SSRİ Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmişdir.
1964-1971-ci illərdə AEA-nın Dərin Neft və Qaz Yataqları Problemləri  İnstitutunda (DNQYPİ) elmi işlər üzrə direktor müavini, 1971-2003-cü illərdə bu qurumun direktoru, 1976-1990-cı illərdə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Yer haqqında Elmlər bölməsinin akademik-katibi, 1990-1997-ci illərdə isə AEA-nın vitse-prezidenti vəzifəsində çalışmışdır. Dərin Neft-Qaz Yataqları Problemləri İnstitutu 2003-cü ildə Geologiya İnstitutunun tərkibinə daxil olduqdan sonra da AMEA-nın həqiqi üzvü M.Abasov bu elmi istiqamətə rəhbərliyi davam  etdirmişdir.
Alim 1991-1992-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Prezident Şurasının üzvü, Dövlət katibi olmuşdur. Bakı Sovetinin iki çağırış deputatı, sonuncu çağırış SSRİ Xalq deputatı seçilmişdir. O, Beynəlxalq Geoekologiya və Beynəlxalq Təbiət və Cəmiyyət Elmləri Akademiyasının üzvü, Ümumrusiya Elmi-Tədqiqat Geoloji-Kəşfiyyat İnstitutunun fəxri doktoru olmuşdur. 1982-1992-ci illərdə neft və qaz yataqlarının işlənilməsi problemləri üzrə SSRİ EA Elmi Şurasına rəhbərlik etmişdir. M.Abasov Amerika Neftçi-mühəndislər Cəmiyyətinin Azərbaycan bölməsinin ilk prezidenti olmuşdur.
M.Abasov neft və qaz yataqlarının işlənilməsinin nəzəriyyə və praktikası sa­hə­sində görkəmli alim, həmçinin bu sahədə tanınmış elmi məktəbin banisi və rəh­bəri olmuşdur. O, dəfələrlə neft elminin yeni perspektivli istiqamətlərinin proq­no­zu­nu vermişdir. Akademik Azərbaycanda bir sıra karbohidrogen yataqlarının ilk kəş­fiy­yat­çı­­larından biri olmuşdur.
Onun rəhbərlik etdiyi elmi məktəbdə neft və qaz yataqlarının işlənilməsinin nəzəriyyə və praktikası, yeraltı hidrodinamikası, geoloji-geofiziki tədqiqatlar, layın fizikası və kimyası, neftveriminin artırılmasının yeni üsulları, neftqazçıxarmanın yeni texnologiyaları, hesablama riyaziyyatı və proqramlaşdırma, optimallaşdırma, sahə iqtisadiyyatı və s. istiqamətlərdə yüksəkixtisaslı mütəxəssislərdən ibarət böyük bir qrup formalaşmışdır. Qaz-kondensat və qaz-kondensat-neft yataqlarının işlənilməsinin nəzəri əsaslarının və üsullarının yaradılması da onun adı ilə bağlıdır. Qaz-kondensat qarışığının süzülməsinin binar modeli tənlikləri ilk dəfə olaraq M.Abbasov tərəfindən alınmış və belə yataqların işlənilməsinin layihələndirilməsinin hidrodinamik üsulları işlənib hazırlanmışdır.
Burada müxtəlif tipli neft və qaz yataqlarının işlənilməsinin nəzəri əsasları yaradılmış, hidro-qaz-dinamik əsaslar təkmilləşdirilmiş, işlənilmənin texnoloji göstəricilərinin təyininin yeni metodları təklif olunmuş, layihələşdirilməsinin əsas prinsipləri inkişaf etdirilmişdir. Təbii və texnoloji amillərin, habelə çoxlaylılıq və qeyri-taraz süzülmənin tam nəzərə alınması ilə quyuların hidrodinamik tədqiqatlarının nəticələrinin yeni yüksək effektli interpretasiya metodları işlənilmişdir. Layların neft veriminin, quyuların məhsuldarlığının artırılmasının yeni metodları işlənilmiş və təkmilləşdirilmişdir.
Təbii qazın və qaz-kondensat qarışıqlarının quyularda hərəkətinin statik və dinamik quyu təzyiqinin hesablanmasının yüksək dəqiqliyini təmin edən hesablanma metodları təkmilləşdirilmişdir. Neft yataqlarının statistik modelləşdirilməsinin metodları və optimallaşmanın iqtisadi riyazi modelləri və neft-qaz ehtiyatlarının mənimsənilməsinin çoxvariantlı, çoxamilli və çoxkriterial məsələləri şəraitində qərar qəbul etmənin metodologiyası işlənilmişdir. Anomal yüksək geofluid təzyiqlərin, neft və qazın təbii rezervuarlarının petrofiziki və geofiziki məlumatlar kompleksi üzrə xüsusiyyətlərinin proqnozlaşdırılmasının  elmi əsasları və tədqiqat metodları işlənilmişdir. DNQYPİ mürəkkəb karbohidrogen tərkibli (qaz-kondensat, qaz-kondensat-neft) yataqlarının işlənilməsi kimi yeni elmi istiqamətlərin yaradılması, neft geologiyasında riyazi modelləşdirmə, yataqların geoloji modellərinin yaradılması, neft və qazın təbii rezervuarlarının xüsusiyyətlərinin proqnozlaşdırılması, neft-qaz ehtiyatlarının optimallaşdırılmasının və mənimsənilmə proseslərinin iqtisadi-riyazi modellərinin işlənilməsi, quyuların dayanıqlığının üçölçülü riyazi nəzəriyyəsinin yaradılması, ciddi üçölçülü qeyri-klassik çoxkomponentli  seysmikanın nəzəri əsaslarının yaradılması, geofiziki məlumatların müasir geodinamikanın təsirlərini nəzərə almaqla işlənilməsinin və geoloji şərhinin interaktiv kompüter proqram kompleksinin hazırlanması, tətbiqi və s. kimi yeni elmi istiqamətlərin yaradılması sahəsində əsaslı töhfələr vermişdir. Bu tədqiqatlar indi AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunun Neft-qaz yataqlarının işlənilməsi seksiyasının şöbələrində davam etdirilir.
Alim uzaqgörənliklə neft elminin yeni perspektiv istiqamətlərinin inkişafını proqnozlaşdırmışdır. Gənc istedadlı mütəxəssislərin seçilməsi, keçmiş SSRİ və xarici ölkələrin qabaqcıl mərkəzlərinə göndərilməsi üzrə böyük işlər görmüşdür. Bütün bunların nəticəsidir ki, respublikada fiziki-kimyəvi hidrodinamika, proqnozlaşdırma, optimallaşdırma, neft iqtisadiyyatı və s. elmi istiqamətlər üzrə yüksəkixtisaslı mütəxəssislər hazırlanmışdır.
M.Abasov 660-dan artıq elmi məqalənin, 23 monoqrafiyanın, 43 müəlliflik şəhadətnaməsinin və 6 patentin müəllifidir. Onun rəhbərliyi ilə 40 fəlsəfə doktoru və 21 elmlər doktoru hazırlanmışdır. Alimin Azərbaycanda və SSRİ-də neft elminin inkişafında mühüm xidmətləri olmuş və onun fəaliyyəti Azərbaycan hüdudlarından kənarda da tanınmışdır.
M.Abasov 1982-ci ildə Azərbaycan Dövlət Mükafatına, 1985-ci ildə isə akademik İ.M.Qubkin adına Mükafata layiq görülmüşdür. O, Azərbaycanın “Əməkdar elm xadimi”, “SSRİ fəxri neftçisi”, “SSRİ qaz sənayesinin fəxri işçisi” fəxri adlarına layiq görülmüş, “SSRİ İxtiraçısı” döş nişanı, “Qırmızı Əmək Bayrağı” ordeni və medallarla, Azərbaycan SSR Ali Sovetinin Fəxri fərmanları ilə təltif olunmuşdur.
AMEA-nın həqiqi üzvü, Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Midhət Abasov 2012-ci ildə vəfat etmişdir. Akademikin xatirəsi onu tanıyanların, çoxsaylı tələbələrinin və neftçi-geoloqların qəlbində daim yaşayacaqdır.

The prominent oil scientist and the organizer of science is 90
M. Abbasov was born on July 31, 1926 in Baku. In 1949 he ended the specialty "Oil-field Case" of oil-field faculty of the Azerbaijani industrial institute (modern Azerbaijani state university of oil and the industry).
In 1953 he received the academic degree of PhD in Engineering, in 1962 - Doctors of Engineering, and in 1965 -Professor. In 1968 elected as the corresponding member of ANAS, 1980 - the full member, and in 1984 - the corresponding member of Academy of Sciences of the USSR.
In 1964-1971 he held a position of the deputy director on scientific work of Institute of problems of deep oil and gas fields, 1971-2003 – directors, 1976-1990 – academician-secretary of Department of sciences on Earth of Academy of Sciences of Azerbaijan, 1990-1997 - Vice-President of ANAS. After inclusion of Institute of problems of deep oil and gas fields in structure of Institute of geology M. Abbasov continued to direct this scientific direction.
In 1991-1992 M. Abbasov elected the member of the Presidential Council of the Azerbaijan Republic, and also the state secretary. Besides, it was elected the deputy of the Baku Council of two convocations, the People's Deputy of the USSR of the last convocation. He was a member of the International academy of Sciences of geoecology and the International academy of Sciences of the nature and society, the honourable doctor of the All-Russian research institution of geological opening. In 1982-1992 I directed the Academic council on problems of development of oil and gas fields of Academy of Sciences of the USSR. M. Abbasov was the first president of the American Society of Petroleum Engineers.
Creation and development of Department of sciences about Earth of National academy of Sciences of Azerbaijan have matched the period of large-scale development of the oil and gas industry in Azerbaijan. Priority activities of Department of sciences about Earth were determined according to features of development of the leading industry of a national economy. In such conditions in the world of science of Azerbaijan the known school of oil geologists which the academician M. Abbasov treats was created.
M. Abbasov became the prominent scientist in the field of the theory and practice of development of oil and gas fields, and also the founder and the head of school of sciences in this sphere. He repeatedly predicted the new perspective directions of oil science. The Academician also became one of the first intelligence agents of a number of hydro carbonic fields in Azerbaijan.
At school of sciences of M. Abbasov the big group of highly qualified specialists in the field of the theory and practice of development of oil and gas deposits, an underground hydraulic gas dynamics, geologic-geophysical researches, new technologies of oil and gas production, physical and chemical hydrodynamics, the capillary and superficial phenomena, calculus mathematics, programming, optimization, industry economy, etc. has grown up. Creation of theoretical bases is also connected with his name.
Here theoretical bases of development of oil and gas fields of various type have been created, hydrogasdynamic bases are enhanced, new methods of determination of technological indicators of development are offered, the basic principles of designing are developed. With complete accounting of natural and technology factors and nonequilibrium filtering new highly effective interpretative methods of results of hydrodynamic researches of wells have been developed. Besides new methods of increase of oil recovery of layers and productivities of wells have been developed and enhanced.
The computing methods providing high precision in case of calculation of borehole static and dynamic pressure of movement of natural gas and gas-condensate mixes in wells have been enhanced. The methodology of mathematical modeling of various processes of oil and gas production, development of economic-mathematical models of a process improvement of decision making in case of implementation of multiple and multiple-factor projects of development of oil and gas resources, etc. has been developed. On the basis of features of abnormally high pressures and a complex of petrophysical and geophysical information scientific bases and methods of research of forecasting have been established.
IPGNGM has made the significant contribution to creation of such new scientific directions as development of difficult hydrocarbonic fields, mathematical modeling in oil geology, creation of geological models of fields, forecasting of features of natural reservoirs of oil and gas, development of economic-mathematical modeling of processes of optimization and development of oil and gas resources, creation of the three-dimensional mathematical theory of stability of wells, theoretical bases of three-dimensional nonclassical multicomponent seismicity, etc. Now, similar researches continue departments of Section of development of oil and gas fields of Institute of geology and geophysics of ANAS.
Being the far-sighted scientist, M. Abbasov predicted development of the new perspective directions of oil science. He has also done a great job on selection and sending to the former USSR and foreign countries of talented young specialists. As a result of it in the republic highly qualified specialists in such scientific directions as physical and chemical hydrodynamics, forecasting, oil economy, optimization and others have been prepared.
He was an author over 660 published scientific works, including 23 monographs, 43 inventions and 6 patents. Under the leadership of the Academician Abbasov 21 doctors of science and 40 doctors of philosophy have been prepared. It had important merits in development of oil science in Azerbaijan and the USSR, his scientific creativity has won respect and outside Azerbaijan.
In 1982 M. Abbasov has been awarded with the State prize of Azerbaijan, and in 1985 - the Award of a name of the academician I. M. Gubkin. Besides, it has been awarded ranks "The honored worker of science" of Azerbaijan, "The honourable oil industry worker of the USSR", "The honorary employee of the gas industry of the USSR".
Full member of ANAS, corresponding member of the Russian Academy of Sciences Teymur Mitat Abbasov died in 2012. His memory will always remain bright in the hearts of his friends, students and the set-Petroleum Geologists.