“Kitabi-Dədə Qorqud” dastanındakı aforizmlər üç dildə nəşr olunub
AMEA Hüseyn Cavidin Ev-Muzeyinin direktoru, filologiya elmləri doktoru Gülbəniz Babaxanlının “Dədəm Qorqud belə demiş” kitabı üç dildə nəşr olunub.
Nəşrdə Azərbaycan xalq ədəbiyyatının ən qədim yazılı abidəsi olan “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanındakı aforizmlər, hikmətli sözlər, müdrik kəlamlar ilk dəfə Azərbaycan, ingilis və rus dillərində dərc olunub.
Kitabın elmi redaktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli nəşrə “Qorqud atanın müdrikliyi” adlı “Ön söz” yazıb.
Toplunun elmi məsləhətçisi Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimlidir.

Aphorisms of "Kitabi Dede-Gorgud" epos published in three languages
Book "My grandfather Gorgud said so" by director of ANAS Huseyn Javid’s Memorial Flat, doctor of Philological Sciences Gulbaniz Babakhanli published in three languages.
In the epos "Kitabi Dede Gorgud" for the first time was first published aphorisms, popular expressions and wise sayings in Azerbaijani, English and Russian languages.
Scientific editor of the bulk is Vice-President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli wrote "Preface" for publication entitled "Wisdom of grandfather Gorgud".
Scientific advisor of the bulk is Academician-Secretary of the Department Humanitarian Sciences, director of the Institute of Manuscripts, Academician Teymur Karimli.