“Elektron tibbin multidissiplinar problemləri” I respublika elmi-praktiki konfransı keçiriləcək
24 may 2016-cı il tarixdə AMEA Rəyasət Heyəti, Azərbaycan Respublikası Səhiyyə NazirliyiAzərbaycan Tibb Universiteti və AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Elektron tibbin multidissiplinar problemləri” I respublika elmi-praktiki konfransı keçiriləcək.
Konfransın əsas istiqamətləri:
I.  Tibbin İKT problemləri
- Tibbin informasiyalaşdırılması problemləri (Tibbin informasiyalaşdırılmasının texnoloji və normativ-hüquqi bazası, tibbi informasiya mübadiləsinin qanunvericilik əsasları, e-dövlət platformasında e-tibb, elektron tibb kartları, tibbi müəssisələrin və apteklərin avtomatlaşdırılması, tibbi reyestrlər, tibbi standartlar, klassifikatorlar, e-tibbin terminoloji, sosial-iqtisadi aspektləri və s.)
- E-tibdə informasiyanın emalını, menecmentini və müxtəlif təyinatlı qərarların dəstəklənməsini təmin edən informasiya resursları, texnologiyalar, servislər, metod və vasitələr (mobil-tibb, İnternet-tibb, veb-texnologiyalar, tibbi informasiya sistemləri, bulud və qrid texnologiyaları, GİS-texnologiyalar, sensor şəbəkələri, tibbi informasiya resurslarının inteqrasiyası, multimediya texnologiyaları, intellektual analiz, tibbi qərarların qəbulunun dəstəklənməsi sistemləri, biliklər və verilənlər bazası, Big Data, tibbi məlumatların təhlükəsizliyini təmin edən metod və vasitələr, tibbi təsvirlərin və siqnalların emalı və s.)
- Fasiləsiz tibbi təhsil və kadr problemləri, fundamental tibbi tədqiqatların informasiya dəstəyi (tibbi kontentlər, tibbi tədqiqatların informasiya dəstəyi, tibbi informatika, elektron tibbi kitabxanalar, elektron öyrədici və biliyin qiymətləndirilməsi sistemləri, 3D təlim vasitələri, vebinarlar, distant tibbi təhsil və s.)
II.  İKT-nin tibb problemləri
- İKT-nin tibbi problemləri (informasiya ilə ifrat yüklənmə, İKT-nin təsiri ilə yaranan xəstəliklər, İKT-həyat tərzi xəstəlikləri, İKT-asılılıq və s.)
Məruzələrin tərtibatına dair tələblər:
Konfransa onun istiqamətlərinə uyğun, aktual elmi-praktiki problemlərə həsr olunmuş materiallar qəbul olunur.
Məruzənin həcmi 4 səhifədən (cədvəl, şəkil və ədəbiyyat daxil olmaqla) çox olmamalıdır.
Məruzə elektron şəkildə depart15@iit.ab.az ünvanına göndərilməlidir.
Məruzədə məsələnin aktuallığı, qoyuluşu və onun həlli yolları, əldə olunmuş nəticələrin elmi-praktiki əhəmiyyəti əks olunmalıdır.
Məruzənin formatı IEEE standartına uyğun olmalıdır. Faylın yaradılması üçün Sample_IEEE.doc şablonundan istifadə edilməlidir. Düsturlar “Microsoft Equation” redaktorunda (standart parametrlər ilə) yığılmalıdır. Məqaləyə məruzənin adı, xülasəsi və müəllif(lər)in soyad(lar)ı ingilis dilində əlavə edilməlidir.
Məruzəçilər “MS PowerPoint” redaktorunda “On-screen Show” (“Ekran”) formatında slaydlar hazırlamalıdırlar. Məruzəni konfransın işçi dillərindən (Azərbaycan, ingilis və rus) birində təqdim etmək olar.

Состоится I республиканская научно-практическая конференция «Мультидисциплинарные проблемы электронной медицины»
26.04.2016 16:45
24 мая 2016 года при организации Президиума НАНА, Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики, Азербайджанского медицинского университета и Института информационных технологий НАНА состоится I республиканская научно-практическая конференция «Мультидисциплинарные проблемы электронной медицины».
Основные направления конференции:
I. Проблемы медицины, связанные с ИКТ
- Проблемы информатизации медицины (технологическая и нормативно-правовая база информатизации медицины, законодательные основы обмена медицинской информацией, электронная медицина на платформе э-государства, электронные медицинские карты, автоматизация медицинских учреждений и аптек, медицинские реестры, медицинские стандарты, классификаторы, терминологические, социально-экономические аспекты электронной медицины и др.)
- Информационные ресурсы, обеспечивающие обработку информации в э-медицине, менеджмент и поддержку решений различного назначения, технологии, сервисы, методы и средства (мобильная медицина, Интернет-медицина, веб-технологии, медицинские информационные системы, облачные технологии и технологии грид, GİS-технологии, сенсорные сети, интеграция медицинских информационных ресурсов, мультимедийные технологии, интеллектуальный анализ, система поддержки принятия медицинских решений, база знаний и данных, Big Data, методы и средства, обеспечивающие безопасность медицинских данных, обработка медицинских изображений и сигналов и т.д.)
- Проблемы кадров и непрерывного медицинского образования, информационная поддержка фундаментальных медицинских исследований (медицинские контенты, информационная поддержка медицинских исследований, медицинская информатика, электронные медицинские библиотеки, электронные обучающие системы и системы оценки знаний, 3D учебные средства, вебинары, дистанционные медицинское образование и т.д).
II. Медицинские проблемы ИКТ
-Медицинские проблемы ИКТ (чрезмерная перегруженность информацией, заболевания, возникающие в результате влияния ИКТ, ИКТ- болезни, превратившиеся в жизненный образ, ИКТ-зависимость).
В конференцию в соответствии с ее направлениями допустимы материалы, посвященные актуальным научно-практическим проблемам.
Объем доклада не должен превышать 4 страниц (включая таблицу, фотографии и литературу).
Доклад должен быть отправлен на электронный адрес depart15iit.ab.az.
В докладе должны быть отражены актуальность, постановка вопроса и пути его решения, научно-практическое значение достигнутых результатов.
Формат доклада должен соответствовать стандарту IEEE. Для создания файла должен быть использован шаблон Sample_IEEE.doc. Формулы должны быть набраны в редакторе “Microsoft Equation” (со стандартными параметрами). В статью на английском языке должны быть включены название доклада, резюме и фамилии авторов.
Докладчики должны подготовить слайды в формате “On-screen Show” в программе “MS PowerPoint”. Доклад дозволено представить на одном из рабочих языков конференции (азербайджанский, английский и русский).