“Elektron tibbin multidissiplinar problemləri” I respublika elmi-praktiki konfransı keçiriləcək
24 may 2016-cı il tarixdə AMEA Rəyasət Heyəti, Azərbaycan Respublikası Səhiyyə NazirliyiAzərbaycan Tibb Universiteti və AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Elektron tibbin multidissiplinar problemləri” I respublika elmi-praktiki konfransı keçiriləcək.
Konfransın əsas istiqamətləri:
I.  Tibbin İKT problemləri
- Tibbin informasiyalaşdırılması problemləri (Tibbin informasiyalaşdırılmasının texnoloji və normativ-hüquqi bazası, tibbi informasiya mübadiləsinin qanunvericilik əsasları, e-dövlət platformasında e-tibb, elektron tibb kartları, tibbi müəssisələrin və apteklərin avtomatlaşdırılması, tibbi reyestrlər, tibbi standartlar, klassifikatorlar, e-tibbin terminoloji, sosial-iqtisadi aspektləri və s.)
- E-tibdə informasiyanın emalını, menecmentini və müxtəlif təyinatlı qərarların dəstəklənməsini təmin edən informasiya resursları, texnologiyalar, servislər, metod və vasitələr (mobil-tibb, İnternet-tibb, veb-texnologiyalar, tibbi informasiya sistemləri, bulud və qrid texnologiyaları, GİS-texnologiyalar, sensor şəbəkələri, tibbi informasiya resurslarının inteqrasiyası, multimediya texnologiyaları, intellektual analiz, tibbi qərarların qəbulunun dəstəklənməsi sistemləri, biliklər və verilənlər bazası, Big Data, tibbi məlumatların təhlükəsizliyini təmin edən metod və vasitələr, tibbi təsvirlərin və siqnalların emalı və s.)
- Fasiləsiz tibbi təhsil və kadr problemləri, fundamental tibbi tədqiqatların informasiya dəstəyi (tibbi kontentlər, tibbi tədqiqatların informasiya dəstəyi, tibbi informatika, elektron tibbi kitabxanalar, elektron öyrədici və biliyin qiymətləndirilməsi sistemləri, 3D təlim vasitələri, vebinarlar, distant tibbi təhsil və s.)
II.  İKT-nin tibb problemləri
- İKT-nin tibbi problemləri (informasiya ilə ifrat yüklənmə, İKT-nin təsiri ilə yaranan xəstəliklər, İKT-həyat tərzi xəstəlikləri, İKT-asılılıq və s.)
Məruzələrin tərtibatına dair tələblər:
Konfransa onun istiqamətlərinə uyğun, aktual elmi-praktiki problemlərə həsr olunmuş materiallar qəbul olunur.
Məruzənin həcmi 4 səhifədən (cədvəl, şəkil və ədəbiyyat daxil olmaqla) çox olmamalıdır.
Məruzə elektron şəkildə depart15@iit.ab.az ünvanına göndərilməlidir.
Məruzədə məsələnin aktuallığı, qoyuluşu və onun həlli yolları, əldə olunmuş nəticələrin elmi-praktiki əhəmiyyəti əks olunmalıdır.
Məruzənin formatı IEEE standartına uyğun olmalıdır. Faylın yaradılması üçün Sample_IEEE.doc şablonundan istifadə edilməlidir. Düsturlar “Microsoft Equation” redaktorunda (standart parametrlər ilə) yığılmalıdır. Məqaləyə məruzənin adı, xülasəsi və müəllif(lər)in soyad(lar)ı ingilis dilində əlavə edilməlidir.
Məruzəçilər “MS PowerPoint” redaktorunda “On-screen Show” (“Ekran”) formatında slaydlar hazırlamalıdırlar. Məruzəni konfransın işçi dillərindən (Azərbaycan, ingilis və rus) birində təqdim etmək olar.

1st Republican scientific-practical conference “Multidisciplinary problems of e-medicine” to be held
26.04.2016 16:45
By joint organization of Presidium of ANAS, Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan, Azerbaijan Medical University and Institute of Information Technology of ANAS will be held 1st Republican scientific-practical conference “Multidisciplinary problems of e-medicine” on May 24, 2016.
Key directions of the conference:
1. ICT problems of medicine
- Informatization problems of medicine (technological and normative-legal base of medicine informatization, legislative basics of medical data exchange, e-medicine in e-government platform, electronic medical cards, automation of medical institutions and drugstores, medical registries, medical standards, classification, terminological and socio-economic aspects of e-medicine etc.)
- Data resources providing support for data processing, management of e-medicine and various decisions, technologies, services, methods and tools (mobile-medicine, Interne-medicine, web-technologies, medical information systems, cloud and grid technologies, GIS technologies, sensor networks, integration of medical information resources, multimedia technologies, intelligent analysis, support systems of medical decision-making, knowledge and database, Big Data, methods and means to ensure the security of medical data, medical images and signals processing, etc.)
- Continuous medical education and staff problems, information support of fundamental medical research (medical contents, information support of medical studies, medical informatics, electronic medical libraries, e-learning and assessment systems, 3D training facilities, webinars, remote medical education, etc.)
II. Medical problems of the ICT
- Medical problems of ICT (information and the extreme loading, diseases caused by the ICT impact and ICT-lifestyle diseases, ICT-dependence, etc.).
Paper design requirements:
Conference is submitted materials relevant to its directions and devoted to actual scientific and practical problems.
Volume of lecture should not exceed 4 pages (including table, picture and literature).
The lecture should be sent to depart15@iit.ab.az electronically.
Lecture should embrace the relevance of the problem, scientific and practical importance of its solution, and results obtained.
The format of the lecture should comply with IEEE standards. Sample_IEEE.doc template should be used to create the file. Formulas should be typed at "Microsoft Equation" editor (standard parameters). The name of the lecture, summary and the author (s) surname (s) should be added in English.
Lecturers should prepare slides in "MS PowerPoint" editor "On-screen Show" ("Display") format. Lecture can be presented in one of the working languages of the conference (Azerbaijani, English and Russian).