Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsi  müsabiqə elan edir
Azərbaycan Respublikasının Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsi perspektivli patentlərin müəyyən edilməsi, istifadəyə təklif olunması üçün ixtiraçılıq sahəsində nailiyyətlərə görə III Respublika Müsabiqəsi elan edir.
Müsabiqə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 26 dekabr 2014-cü il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında sənayenin inkişafına dair 2015-2020-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nın 4.11-ci bəndinə uyğun olaraq, Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsinin tədbirlər planına daxil edilmişdir.
Müsabiqə 2014-2015-ci illərdə dövlət qeydiyyatına alınan ixtira patentləri arasında “İlin Patenti” nominasiyası üzrə qalibi müəyyən etmək məqsədilə keçirilir. Müsabiqəyə Azərbaycan Respublikasının hüquqi və fiziki şəxslərinə məxsus olan və 2014-2015-ci illərdə Avrasiya Patent İdarəsində qeydiyyata alınan Avrasiya patentləri də təqdim oluna bilər.
Müsabiqə komissiyası tərəfindən müsabiqənin nəticəsindən asılı olaraq I, II və III yerləri tutan qaliblərə müvafiq diplom, xatirə hədiyyələri və pul mükafatları təqdim olunacaqdır.
Müsabiqədə iştirak etmək istəyən fiziki və hüquqi şəxslər aşağıdakı sənədləri təqdim etməlidirlər:
1. Təqdim olunan sənədlərin siyahısını özündə əks etdirən  ərizə-təqdimat. Ərizə patent sahibi və ya etibarnamə əsasında onun səlahiyyətli nümayəndəsi tərəfindən imzalanır;
2. Patentin əsli ilə birlikdə surəti;
3. Patentə məxsus ixtiranın bütün materialları (ixtiranın təsviri, düstüru, referatı, texnoloji sistemi, cizgiləri və s.);
4. Mümkün istifadə sahəsi göstərilməklə əhəmiyyəti, ixtiranın səmərəsi haqqında əsaslandırılmış məlumatlar;
5. Patent sahibi tərəfindən verilən səlahiyyəti təsdiqləyən Etibarnamə (zərurət olduqda);
6. Patent sahibi tərəfindən zəruri sayılan digər sənədlər.
Müsabiqədə iştirak etmək istəyənlər sənədləri 9 aprel 2016-cı il tarixinədək saat 14:30-17:30-dək Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsinin Sənaye Mülkiyyəti Obyektlərinin Ekspertizası Mərkəzinin (AzPatent) İnformasiya təminatı şöbəsinə təqdim edə bilərlər.

Государственный комитет по стандартизации, метрологии и патентам объявляет конкурс
Государственный комитет по стандартизации, метрологии и патенту Азербайджанской Республики за достижения в области изобретательности для определения перспективных патентов и представления их в пользование объявляет III Республиканский конкурс.
Конкурс в соответствии с пунктом 4.11 «Государственной программы по развитию промышленности в Азербайджанской Республике в 2015-2020 гг.», утвержденной Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 26 декабря 2014 года, включен в план мероприятий Государственного комитета по стандартизации, метрологии и патенту.
Конкурс проводится с целью определения победителя в номинации «Патент года» среди патентов изобретений, прошедших госрегистрацию в 2014-2015 гг. На конкурс могут быть представлены принадлежащие юридическим и физическим лицам Азербайджанской Республики Евразийские патенты, зарегистрированные в 2014-2015 годы в Евразийском патентном управлении.
В зависимости от результатов конкурса занявшим I, II и III места победителям конкурсной комиссией будут вручены соответствующий диплом, памятные подарки и денежные премии.
Физические и юридические лица, желающие принять участие в конкурсе, должны представить следующие документы:
1. Заявка, содержащая список представленных документов. Заявление подписывается владельцем патента или его полномочным представителем на основе доверенности;
2. Оригинал и копия патента;
3. Все материалы изобретения, присущие патенту (описание изобретения, формула, реферат, технологическая система, черты и т.д);
4. Обоснованные данные о значимости, эффективности изобретения с указанием возможных сфер применения;
5. Доверенность, подтверждающая предоставленное владельцем патента полномочие (при необходимости);
6. Прочие документы, считающиеся необходимыми владельцем.
Лица, желающие принять участие в конкурсе, могут предъявить документы в Отдел информационного обеспечения Центра экспертизы объектов промышленной собственности (AzPatent) Государственного комитета по стандартизации, метрологии и патентам до 9 апреля 2016 года в 14:30-17:30.