AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda “Gələcək Nəsil Sekvenseri” adlı yeni aparat quraşdırılıb
AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda ilk dəfə “Gələcək Nəsil Sekvenseri” (İon PGM və İon Proton) adlı yeni aparat quraşdırılıb. Amerikanın “Life Technologies” şirkətinin alimləri tərəfindən hazırlanmış texnologiya vasitəsi ilə insan genomunun oxunmasına cəmi 3 saat vaxt sərf edilir. İşlər Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun dəstəyi ilə “Azərbaycanın torpaq və bitki genetik müxtəlifliyinin səmərəli istifadəsi istiqamətində fundamental tədqiqatların maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi” adlı pilot layihə çərçivəsində həyata keçirilir.
2015-ci ildə yekunlaşacaq 2 illik layihənin rəhbəri institutun direktoru, aqrar elmlər üzrə elmlər doktoru Zeynal Əkpərovdur. Onun sözlərinə görə, gələcək nəsil sekvenseri insan genomu, bitki genetik ehtiyatlarının pasportlaşdırılması, kəmiyyət və keyfiyyət əlamətlərini idarə edən genlərin identifikasiyası, genom seleksiyası və genləri dəyişdirilmiş orqanizmlərin təyini üzrə ən müasir tədqiqat işləri aparmağa imkan verir. Layihə çərçivəsində il ərzində institutda bir neçə seminarın təşkil olunması, 5 nəfər gənc tədqiqatçının 1-2 ay müddətində ABŞ, Fransa, İngiltərə, İsrail və Türkiyədə təlim kursu keçməsi planlaşdırılıb. Hazırda həmin ölkələrin qabaqcıl genomika və biotexnologiya laboratoriyaları ilə müzakirələr aparılır.

В Институте генетических ресурсов НАНА установлен новый аппарат «Секвенсор будущего поколения»
В Институте генетических ресурсов Национальной академии наук Азербайджана создана лаборатория «Секвенсор будущего поколения».
В лаборатории был установлен «Секвенсор будущего поколения» (Ion PGM и Ion Proton). Посредством технологического аппарата, изготовленного учёными американской фирмы Life Technologies, на прочтение генома человека уходит всего три часа. Работы проводятся при поддержке Фонда развития науки при президенте Азербайджана в рамках пилотного проекта «Усиление материально-технической базы фундаментальных исследований в направлении рационального использования земельного и растительного генетического разнообразия Азербайджана».
Руководителем двухлетнего проекта, который должен завершиться в 2015 году, является директор института, доктор аграрных наук Зейнал Акперов. По его словам, секвенсор будущего поколения создаёт условия для проведения современных исследований в области генома человека, паспортизации растительных генетических ресурсов, идентификации генов, управляющих количественными и качественными признаками, селекции генома и определения организмов с изменёнными генами.
В рамках проекта в течение года запланировано проведение в институте нескольких семинаров, прохождение пятью молодыми исследователями 1–2-месячного курса обучения в США, Франции, Англии, Израиле и Турции. В настоящее время ведутся переговоры с ведущими геномическими и биотехнологическими лабораториями этих стран.