Ümumrespublika Elm Festivalı keçiriləcək
Ümumrespublika Elm Festivalının keçirilməsi haqda qərar AMEA Rəyasət Heyətinin bugünkü iclasında qəbul olunub.
AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə elmi biliklərin populyarlaşdırılması, gənc nəsildə elmə marağın yaradılmasının son illər akademiyada həyata keçirilən islahatların mühüm istiqamətlərindən olduğunu bildirib. 2014-cü ildə keçirilən Bakı Elm Festivalının əhəmiyyətindən danışan A.Əlizadə yeni elmi texnologiya və innovasiyaların nümayiş etdirilməsi, elmin populyarlaşdırılması və cəmiyyətdə elmə olan marağın artırılmasında bu kimi tədbirlərin vacibliyini söyləyib. Bildirilib ki, festivalın proqramında yer alan sərgi, mühazirələr və elmi müəssisələrə səyahətlər uğurla təşkil olunub, nümayiş etdirilmiş əyləncəli şoular ictimaiyyət tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb. Akademik qeyd edib ki, əldə olunmuş uğurlara baxmayaraq,elmin populyarlaşdırılması istiqamətində görülmüş işlərin daha da genişləndirilməsinə ehtiyac var.
Bununla əlaqədar olaraq, Rəyasət Heyəti 25 oktyabr-10 noyabr 2016-cı il tarixlərdə Ümumrespublika Elm Festivalının keçirilməsi haqqında qərar qəbul edib.

Будет проведен Общереспубликанский фестиваль науки
Постановление о проведении Общереспубликанского фестиваля науки было принято на прошедшем 27 января 2016 года заседании Президиума НАНА.
В своем выступлении президент НАНА, академик Акиф Ализаде отметил, что одной из важных сфер проводимых в последние годы в Академии реформ является популяризация научных знаний и повышение интереса молодежи к науке. Говоря о значимости проведенного в 2014 году Бакинского фестиваля науки, академик Акиф Ализаде подчеркнул, что подобные мероприятия имеют большое значение с точки зрения демонстрации новых научных технологий и инноваций, популяризации науки и повышения интереса к науке в обществе. Он добавил, что в рамках фестиваля были успешно организованы выставки, лекции и поездки в научные учреждения, а занимательные шоу вызвали большой интерес общественности.
Академик отметил, что, несмотря на достигнутые успехи, существует необходимость в еще большем расширении мероприятий, нацеленных на популяризацию науки.
В связи с этим Президиум принял постановление о проведении 25 октября – 10 ноября 2016 года Общереспубликанского фестиваля науки.