Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda (GEİ) AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, GEİ-nin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal ƏkpərovFiziologiya İnstitutunun direktoru, biologiya üzrə elmlər doktoru Ulduz Həşimovanın iştirakı ilə görüş keçirilib.
Görüşdə AMEA-nın 70 illik yubileyinə həsr olunmuş ümumi yığıncaqda Prezident İlham Əliyev tərəfindən elan edilmiş Azərbaycan elminin prioritetləri, fundamental və innovativ-tətbiqi xarakterli multidissiplinar tədqiqatların dövrün tələbləri səviyyəsində gücləndirilməsi problemləri ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb. Mövcud elmi avadanlıqdan və alim potensialından daha səmərəli istifadə edilməsi, müasir yüksək texnologiyaların transferi, kadr hazırlığında beynəlxalq əlaqələndirmənin və xarici elmi mərkəzlərin rolu və s. bu kimi məsələlər də müzakirə obyektləri sırasında olub.
Akademik İ.Quliyev son 3 ildə AMEA-da elmi əsaslandırılmış islahatların və ciddi struktur dəyişikliklərinin aparılması, əksər institutların maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi, elmlə təhsilin uğurlu inteqrasiyasının təmin edilməsi, bacarıqlı və xarici dilləri mükəmməl bilən istedadlı gənclərin akademiyaya cəlb edilməsinin vacibliyini vurğulayıb. İnstitut direktorlarına alimlər tərəfindən əldə olunaraq beynəlxalq jurnallarda dərc edilmiş tədqiqat nəticələrinin məcmuə şəklində toplanılmasını və yayılmasını tövsiyə edib. Akademik GEİ-nin müasir tədqiqat laboratoriyalarında və Milli Genbankda mövcud avadanlıq və cihazlardan, xüsusən də Yeni Nəsil Sekvenserlərindən istifadə etməklə AMEA-nın digər institutları ilə birgə tədqiqatlar aparılmasının məqsədəmüvafiq olduğuna diqqət çəkib.
GEİ-nin direktoru Z.Əkpərov institutun fəaliyyət istiqamətləri və kadr potensialı haqqında məlumat verib. O, genetik ehtiyatlar sahəsində elmi tədqiqatların ənənəvi metodlardan molekulyar və genom səviyyəsinə keçirilməsinin dövrün tələbi olduğuna diqqət çəkərək GEİ-də bu istiqamətdə atılan addımlardan danışıb.
U.Həşimova son illərdə Fiziologiya İnstitutunda aparılan elmi tədqiqatların istiqamətlərindən söz açaraq, fiziologiya və genetik ehtiyatlar sahəsində fənlərarası tədqiqatların aparılması üçün geniş imkanlar olduğunu deyib.
Sonda GEİ-də yaradılmış şəraitdən istifadə etməklə və müvafiq sahə alimlərinin cəlb olunması ilə müştərək elmi tədqiqat işlərinin aparılması qərara alınıb.

Состоялась встреча в Институте генетических ресурсов
В Институте генетических ресурсов (ИГР) состоялась встреча, в котором приняли участие вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, директор ИГР, член-корреспондент НАНА Зейнал Акперов и директор Института физиологии, доктор биологических наук Улдуз Гашимова.
На встрече были обсуждены вопросы касательно объявленных Президентом Ильхамом Алиевым на Общем собрании по случаю 70-летнего юбилея НАНА, научных приоритетов, проблем усиления и соответствия с требованиями эпохи мультидисциплинарных исследований фундаментального и инновационно-прикладного характера. На конференции в ряд обсужденных вопросов также вошли еще более эффективное применение научных оборудований и существующего научного потенциала, трансфер высоких технологий, роль международной координации и иностранных научных центров в подготовке. Академик И.Гулиев подчеркнул важность проведения обоснованных реформ и внесения серьезных структурных изменений за последние 3 года в НАНА, усиления материально-технической базы большинства институтов, обеспечения успешной интеграции науки и образования, привлечения в Академию талантливой молодежи, в совершенстве владеющей иностранными языками.
Он рекомендовал директорам институтов собрать и издать в виде сборника достигнутые учеными результаты исследований, опубликованные в международных журналах. Академик посчитал целесообразным проведение совместных исследований с другими институтами НАНА в современных лабораториях исследований ИГР и Национальном Генбанке путем применения существующего оборудования и приборов, в частности, секвенсоров нового поколения.
Директор ИГР З.Акперов дал информацию о направлениях деятельности и кадровом потенциале института. Подчеркнув, что соответственно с требованиями эпохи проведение исследований в области генетических ресурсов осуществляется традиционными методами на молекулярном и геномном уровне, рассказал о шагах, предпринятых ИГР в данном направлении.
У.Гашимова, рассказав о направлениях научных исследований Института физиологии в последние годы, отметила наличие широких возможностей для проведения междисциплинарных исследований в области физиологических и генетических ресурсов.