Botanika İnstitutu bitki müxtəlifliyinin mühafizəsi üzrə beynəlxalq əməkdaşlığı möhkəmləndirir
Böyük Britaniyanın Kyu Kral Botanika Bağının Minilliyin Toxum Bankı Tərəfdaşlığının (MTBT) Qafqaz üzrə yeni əlaqələndiricisi Aisyah Faruk AMEA Botanika İnstitutunda olub.
Səfərin məqsədi Botanika İnstitutu ilə MTBT arasında 2012-ci ildə bağlanmış memorandumun müddətinin uzadılması və yeni memorandumun imzalanmasının müzakirəsi olub.
Botanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Validə Əlizadə ilə görüşən qonaq 2013-2015-ci illərdə Azərbaycanın yabanı bitki növlərinin mühafizə edilməsi məqsədi ilə həyata keçirilən “Qafqaz florasının mühafizəsi: “Azərbaycanın yabanı bitki növlərinin toxumlarının toplanması” layihəsi üzrə aparılan işlər və əldə olunan nəticələrlə tanış olub. Bu layihənin 2016-2019-cu illərdə davam etdirilməsi imkanları, həmçinin Azərbaycanın yox olma təhlükəsi altında olan qiymətli ağac növlərinin qorunması istiqamətində yeni “Ağac Toxum Layihəsi”nin (2016-2019) həyata keçirilməsi üzrə iş planları müzakirə edilib.

Институт ботаники укрепляет международное сотрудничество по охране растительного разнообразия
Новый координатор по Кавказу Партнерства семенного банка тысячелетия Королевского ботанического сада Кью Великобритании Аисьях Фарук посетил Институт ботаники НАНА.
Целью визита являлось продление срока меморандума, заключенного в 2012 году между ПСБТ и Институтом ботаники, а также обсуждение подписания нового меморандума.
Директор Института ботаники, член-корреспондент НАНА Валида Ализаде ознакомила посетителя с работами, проделанными по проекту «Охрана кавказской флоры: сбор семян дикорастущих видов растений Азербайджана», осуществленного в течение 2013-2015 гг. с целью обеспечения безопасности дикорастущих растений.
В рамках встречи были обсуждены возможности продолжения данного проекта в 2016-2019 гг., а также планы работ по осуществлению нового проекта «Семена деревьев» с целью защиты находящихся под угрозой исчезновения ценных видов деревьев.