Botanika İnstitutu bitki müxtəlifliyinin mühafizəsi üzrə beynəlxalq əməkdaşlığı möhkəmləndirir
Böyük Britaniyanın Kyu Kral Botanika Bağının Minilliyin Toxum Bankı Tərəfdaşlığının (MTBT) Qafqaz üzrə yeni əlaqələndiricisi Aisyah Faruk AMEA Botanika İnstitutunda olub.
Səfərin məqsədi Botanika İnstitutu ilə MTBT arasında 2012-ci ildə bağlanmış memorandumun müddətinin uzadılması və yeni memorandumun imzalanmasının müzakirəsi olub.
Botanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Validə Əlizadə ilə görüşən qonaq 2013-2015-ci illərdə Azərbaycanın yabanı bitki növlərinin mühafizə edilməsi məqsədi ilə həyata keçirilən “Qafqaz florasının mühafizəsi: “Azərbaycanın yabanı bitki növlərinin toxumlarının toplanması” layihəsi üzrə aparılan işlər və əldə olunan nəticələrlə tanış olub. Bu layihənin 2016-2019-cu illərdə davam etdirilməsi imkanları, həmçinin Azərbaycanın yox olma təhlükəsi altında olan qiymətli ağac növlərinin qorunması istiqamətində yeni “Ağac Toxum Layihəsi”nin (2016-2019) həyata keçirilməsi üzrə iş planları müzakirə edilib.

Institute of Botany strengthens international cooperation on protection of plant diversity
Aisyah Faruk, new coordinator for Caucasus of the Millennium Seed Bank Partnership at Kew Botanical Garden (MSBC), visited ANAS Institute of Botany.
Visit aimed to prolong the memorandum signed between the Institute and MSBC in 2012 as well as discuss the signing of a new memorandum.
The guest met with director of the Institute of Botany, corresponding member of ANAS Valida Alizadeh and got acquainted with the done works and results of project "Caucasian flora protection: collecting the seeds of the wild plant species in Azerbaijan” implemented in 2013-2015 with the goal to protect wild plant species of Azerbaijan. The opportunity to continue this project in 2016-2019, including business plans in the direction of implementing "Tree Seed Project" (2016-2019) due to protection of endangered species of valuable trees in Azerbaijan, were discussed in the meeting.