AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəzinin illik hesabatı dinlənilib
ŞREM-in direktoru, g.-m.e.d. Zəkəriyyə Əlizadənin rəhbərliyi ilə keçirilən şurada mərkəzin illik hesabatı dinlənilib.
Hesabat məruzəsi ilə çıxış edən g.-m.e.d. Zəkəriyyə Əlizadə 2013-cü ildə mərkəzdə həyata keçirilən elmi-tədqiqat işləri, konfrans, seminar, simpoziumlarda iştirak, çap olunmuş elmi əsərlər, qəzet və jurnallarda dərc olunan məqalələr, elmi-təşkilati fəaliyyət və s. haqqında ətraflı məlumat verib.
ŞREM-in cari ildə əldə etdiyi mühüm nəticələrdən söz açan elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Zərbalı Xəlilov iki əməkdaşın filologiya və biologiya üzrə fəlsəfə doktoru adını almaq üçün dissertasiya işlərini müvəffəqiyyətlə müdafiə etdiklərini bildirib. Qeyd edib ki, əməkdaşların 35-dən çox elmi məqaləsi xarici və respublikanın müxtəlif elmi jurnallarında dərc edilmişdir.
Sonra ŞREM-in elmi katibi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru R.Sadıqov illik hesabatla çıxış edib.
Hesabatla bağlı müzakirələr aparılıb. fil.e.d., professor F.İbrahimov, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Y.Şükürlü, fizika üzrə fəlsəfə doktoru İ.Salmanov və başqaları çıxış edərək hesabatı müsbət qiymətləndiriblər, rəy və təkliflərini səsləndiriblər.
Elmi Şura üzvləri Azərbaycanda elm sahəsində gənclərə göstərilən diqqət və qayğı nəticəsində Elmi Mərkəzdə Gənc alim və mütəxəssislər şürasının yaradılmasını təqdirəlayiq hal kimi qiymətləndiriblər, gənclərə gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıblar.

В Шекинском региональном научном центре НАНА заслушан годовой отчет
С отчетным докладом выступил директор ШРНЦ доктор геолого-минералогических наук Закария Ализаде, который дал подробную информацию о реализованных в центре в 2013 году научных исследования, об участии сотрудников в конференциях, семинарах, симпозиумах, изданных научных трудах, о статьях, опубликованных в газетах и журналах, о научно-организационной деятельности Центра.
Затем выступил заместитель директора по научной работе доктор философии по биологии Зарбалы Халилов, который рассказал о важных результатах, достигнутых ШРНЦ в текущем году. Было отмечено, что два сотрудника Центра в нынешнем году успешно защитили диссертации на соискание ученой степени доктора философии по филологии и доктора философии по биологии. Более 35 научных статей сотрудников Центра были изданы в различных отечественных и зарубежных научных журналах.
Затем с годовым отчетом выступил ученый секретарь ШРНЦ доктор философии по истории Р.Садыгов.
В заключение состоялось обсуждение годового отчета Центра. Доктор филологических наук, профессор Ф.Ибрагимов, доктор философии по физике Й.Шукурлю, доктор философии по физике И.Салманов и др. приняли участие в обсуждениях, положительно оценили годовой отчет Центра и выдвинули свои предложения и рекомендации.