“Vətəndaş. Alim. Ziyalı” kitabı nəşr olunub
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) 70, görkəmli ədəbiyyatşünas alim, əməkdar elm xadimi, Dövlət mükafatı laureatı, akademik Bəkir Nəbiyevin 85 illik yubileylərinə həsr olunan “Vətəndaş. Alim. Ziyalı” biblioqrafik soraq kitabı çapdan çıxıb.
AMEA-nın Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutuMərkəzi Elmi Kitabxana tərəfindən nəşr etdirilən kitabın elmi redaktoru akademik İsa Həbibbəyli, redaktoru əməkdar mədəniyyət işçisi Xuraman İsmayılovadır. İlk dəfə 1999-cu ildə, akademik B.Nəbiyevin 70 illiyi ərəfəsində oxuculara təqdim edilən bu kitab sonrakı illərdə müəyyən əlavə və düzəlişlərlə daha iki dəfə nəşr olunub. Sonuncu nəşrdən keçən altı ildə alimin bir neçə yeni monoqrafiyası, məqalələri, elmi redaktəsini həyata keçirdiyi onlarla kitab işıq üzü görüb, rəhbərliyi ilə dissertasiyalar müdafiə edilib. Araşdırmalar zamanı akademik haqqında soraq kitabının təkmilləşdirilməsinə və yenidən nəşrinə ehtiyac yaradan əlavə məqamlar da ortaya çıxıb. Müəyyən ixtisarlar və dəyişikliklər ilə oxuculara təqdim olunan bu nəşr, soraq kitabının akademikin vəfatından sonra həyata keçirilən ilk nəşrdir və alimin 85 illik yubileyi ərəfəsində AMEA Rəyasət heyətinin qərarı ilə çap edilib.
Kitabın ilk səhifələrində “B.Ə.Nəbiyevin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi haqqında” Prezident İlham Əliyevin 2013-cü il 4 aprel tarixli Sərəncamı, eyni zamanda, akademikin vəfatı ilə bağlı dövlətimizin başçısı, görkəmli elm və mədəniyyət xadimləri tərəfindən imzalanan nekroloq verilib. Nəşrdə akademikin özü tərəfindən yazılan tərcümeyi-halı, həyatı, yaradıcılığının əsas tarixləri, müəllifi olduğu kitablarının siyahısı, rəy verdiyi və elmi məsləhətçisi olduğu əsərlərin, məqalə və resenziyaların, namizədlik və fəlsəfə doktorluğu dissertasiyalarının siyahısı və müasirlərinin B.Nəbiyev barəsində fikirləri yer alıb.

Вышла из печати книга «Гражданин. Ученый. Интеллигент»
Вышел из печати библиографический справочник «Гражданин. Ученый. Интеллигент», посвященный 70-летнему юбилею Национальной академии наук Азербайджана (НАНА), 85-летию видного ученого-литературоведа, заслуженного деятеля науки, лауреата Государственной премии, академика Бекира Набиева.
Научным редактором книги, изданной Институтом литературы имени Низами и Центральной научной библиотекой НАНА, является академик Иса Габиббейли, редактором - заслуженный работник культуры Хураман Исмаилова. Впервые представленная к читательской аудитории в 1999 году в преддверии 70-летнего юбилея академика Бекира Набиева данная книга в последующие годы была дважды издана с внесением определенных дополнений и исправлений. За прошедшие шесть со дня издания последней книги увидели свет несколько новых монографий, статей, десятки книг, вышедших под научной редакцией ученого. В ходе исследований были выявлены дополнительные моменты касательно необходимости усовершенствования и переиздания справочника об академике. Представленные к читательской публике с внесением определенных изменений данный справочник является первым изданием, увидевшим свет после смерти академика в преддверии 85-летнего юбилея ученого по решению Президиума НАНА.
На первых страницах книги дается Распоряжение Президента Ильхама Алиева «Об увековечении памяти Б.А.Набиева» от 4 апреля 2013 года, в то же время, некролог, подписанный главой государства, известными деятелями науки и культуры. В новом издании нашли свое отражение написанная самим академиком биография, основные даты жизни и творчества, список его книг, научных трудов и статей, к которым ученым были написаны рецензии, а также мнения современников о Б.Набиеве.