Yenicə çapdan çıxan “Ədəbiyyatımızın vicdanı” kitabı akademik Məmməd Arif Dadaşzadənin yaradıcılığını əks etdirir
11.11.2015 14:59
Görkəmli ədəbiyyatşünas alim, akademik Məmməd Arif Dadaşzadənin anadan olmasının 110 illiyinə həsr olunmuş “Ədəbiyyatımızın vicdanı. Məmməd Arif Dadaşzadə. Məqalələr. Xatirələr. Məktublar” kitabı “Elm” nəşriyyatında çapdan çıxıb.
Kitabın əvvəlində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Akademik Məmməd Arifin 110 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 15 aprel 2015-ci il tarixli Sərəncamı yer alıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin “Müdriklik və müasirlik” adlı məqaləsində görkəmli alimin həyatı, yaradıcılığı, ədəbiyyatşünaslıq elmi sahəsində tədqiqatları barədə ətraflı məlumat verilir. Akademik Məmməd Arif Dadaşzadəni “görkəmli alim və böyük şəxsiyyət” kimi səciyyələndirən akademik İsa Həbibbəyli yazır: “Müdriklik və müasirlik Məmməd Arif Dadaşzadənin həyatının və fəaliyyətinin, elmə, ədəbiyyata, sənətə, zamana və insanlara münasibətinin bütün mahiyyətini özündə cəmləşdirir. Belə düşünürük ki, seçdiyi “Arif” təxəllüsü də təsadüfi olmayıb, onun müdrikliyə, təfəkkürə, müasirliyə ağırlıq verdiyini göstərən ən əhəmiyyətli faktlardan biridir.”
Kitabda Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığı və ədəbi tənqidinin yaradıcılarından biri, görkəmli pedaqoq, tərcüməçi, ictimai xadim, Azərbaycan Respublikasının Dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi, akademik Məmməd Arif Dadaşzadənin həyat və çoxşaxəli fəaliyyəti əks olunub. Burada Məmməd Arif  haqqında müxtəlif illərdə dövri mətbuatda, elmi toplu və jurnallarda dərc olunmuş məqalələr, habelə alimə ünvanlanan çoxsaylı məktubların bir hissəsi ilk dəfə olaraq yer alıb. Mirzə İbrahimov, Mir Cəlal, Rəsul Rza, Süleyman Rüstəm, Məmməd Cəfər Cəfərov,Kamal Talıbzadə, Abbas Zamanov, Bəxtiyar Vahabzadə, Bəkir Nəbiyev, Yaşar Qarayev, Şirməmməd Hüseynov və bir çox digər alim, ədəbiyyatşünas, şair və yazıçıların məqalələrində görkəmli alimin yaradıcılığı təhlil edilir.
AMEA Ədəbiyyat İnstitutunda hazırlanmış elmi nəşrdə Məmməd Arif Dadaşzadəyə ünvanlanan məktub, teleqram, təbriklərlə yanaşı, alimin həyatının müxtəlif anlarını özündə əks etdirən nadir fotoşəkillər də verilib.
Yeni nəşrin ön sözünün müəllifi akademik İsa Həbibbəyli, tərtibçisi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aqşin Dadaşzadə, redaktoru isə professor Zümrüd Dadaşzadədir.

В издательстве «Элм» увидела свет книга «Совесть нашей литературы. Мамед Ариф Дадашзаде. Статьи. Воспоминания. Письма», посвященная 110-летию со дня рождения видного ученого-литературоведа, академика Мамеда Арифа Дадашзаде.
В начале книги отведено место Распоряжению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева «О проведении 110-летнего юбилея академика Мамеда Арифа» от 15 апреля 2015 года.
В статье вице-президента НАНА, академика Исы Габиббейли «Мудрость и современность» дается подробная информация о жизни и творчестве, а также научных исследованиях видного ученого в области литературоведческой науки. Академик Иса Габиббейли, характеризуя Мамеда Арифа Дадашзаде как «видного ученого и великую личность», пишет: «В мудрости и современности заключается вся суть жизни и деятельности Мамеда Арифа Дадашзаде, его отношения к науке, литературе, искусству, эпохе и людям. Думаем, что псевдоним «Ариф», выбранный им не случайно, являлся одним из самых важных фактов, отражавших его серьезное отношение к мудрости, интеллекту, современности».
В книге отражены жизнь и многогранная деятельность одного из основателей азербайджанского литературоведения и литературной критики,видного педагога, переводчика,общественного деятеля, лауреата Государственной премии Азербайджанской Республики, Заслуженного деятеля науки, академики Мамеда Арифи Дадашзаде. В новое издание включены статьи, опубликованные в разные годы в периодической печати, научных сборниках и журналах, а также часть многочисленных писем, адресованных ученому. В статьях Мирзы Ибрагимова, Мир Джалала, Расула Рзы, Сулеймана Рустама, Мамеда Джафара Джафарова, Кямала Талыбзаде, Аббаса Заманова, Бахтияра Вагабзаде, Бекира Набиева, Яшара Гараева, Ширмамеда Гусейнова и многих других ученых, литературоведов, поэтов и писателей анализируется творчество видного ученого.
В научное издание, подготовленное в Институте литературы НАНА, помимо адресованных Мамеду Арифу Дадашзаде писем, телеграмм, поздравлений, также включены уникальные фотоснимки, отражающие различные моменты жизни ученого.
Автором предисловия к новому изданиюявляется академик Иса Габиббейли, составителем – доктор философии по филологии Агшин Дадашзаде, редактором - профессор Зумруд Дадашзаде.