Mərkəzi Elmi Kitabxananın fondu zənginləşir
Şərqşünaslıq İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Şahin Mustafayev UNESCO-nun Beynəlxalq Mərkəzi Asiya Tədqiqatları İnstitutunda nəşr olunan otuzdan çox kitabı AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasına hədiyyə edib.
Təqdim olunan kitablar institutun həyata keçirdiyi müxtəlif elmi-araşdırma layihələrinin nəticələrini əks etdirir.
Kitablar əsasən İpək Yolu üzərində yerləşən Mərkəzi Asiya ölkələrinin, eləcə də ətraf bölgələrin tarixinə və mədəniyyətinə həsr edilib. Onların arasında arxeologiyaya, o cümlədən bölgənin köçəri mədəniyyəti, miniatür və dekorativ sənəti, Qazaxıstanın arxeoloji memarlığına dair kitablar, Səmərqənd muzeyində saxlanılan ərəb qrafikalı əlyazmaların kataloqu, institutun dövri bülletenləri və digər əsərlər yer alıb.
Ş.Mustafayev kitabların ingilis və rus dillərindəki nəşrlərini MEK-ə təqdim edib.
Kitabxananın direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova təqdim edilən elmi əsərlərin oxucularda böyük maraq doğuracağını və alimlərimiz üçün faydalı olacağını söyləyib.

Пополняется фонд Центральной научной библиотеки
Заместитель директора по научной работе Института востоковедения, член-корреспондент НАНА Шахин Мустафаев преподнес в дар Центральной научной библиотеке НАНА свыше тридцати книг, изданных в Международном институте центральноазиатских исследований ЮНЕСКО.
Представленные книги отражают результаты различных научно-исследовательских проектов, осуществляемых институтом.
Книги в основном посвящены истории и культуре расположенных вдоль Шелкового Пути стран Центральной Азии, а также прилегающих регионов. Среди них имеются книги, посвященные археологии, в том числе кочевой культуре, миниатюрному и декоративному искусству региона, археологическим материалам Казахстана, а также каталог арабских рукописей, хранящихся в Самаркандском музее, периодические бюллетени института и другие произведения.
Ш.Мустафаев представил ЦНБ издания книг на английском и русском языках.
Директор библиотеки доктор философии по медицине Лейла Иманова отметила, что представленные научные труды вызовут большой интерес у читателей и будут полезными для наших ученых.