Telman Ağayev 1935-ci il oktyabr ayının 10-da Qərbi Azərbaycanın (indiki Ermənistanın) Sisyan rayonunun Vaqudi kəndində anadan olmuşdur. 1959-cu ildə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunun Zootexnika fakültəsini bitirmişdir.
1969-cu ildə “Mədə reseptorlarının qıcıqlanması zamanı baş beyində zülal və aminli turşuların mübadiləsi” mövzusunda namizədlik, 1983-cü ildə “Beynin görmə analizatorunun stukturlarında qlutamin turşusu sisteminin formalaşmasının yaş xüsusiyyətləri” mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etmişdir.
2001-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir.
1993-1995-ci illərdə Azərbaycan EA-nın A.İ.Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunda elmi işlər üzrə direktor müavini, 1995-2013-cü illərdə institutun direktoru vəzifəsində çalışmışdır.
T.Ağayev təkamül fiziologiyası və biokimyası sahəsində mütəxəssisdir. O, filo- və ontogenezin ayrı-ayrı səviyyələrində duran orqanizmlərin mərkəzi sinir sisteminin sensor və hüceyrə biokimyası üzrə elmi istiqamətin təşkilatçısı və ardıcıl davamçısı kimi tanınır.
Alimin elmi işlərinin əsas istiqamətini biokimyəvi tədqiqatlar, o cümlədən heyvanlarda görmə, eşitmə və digər sensor funksiyaların formalaşmasında beynin qlutamin turşusu və biogen aminləri tənzimedici sisteminin rolu, bu proseslərin neyrokimyəvi əsaslarının fundamental tədqiqi təşkil edir. O, tədqiqatlarına əsaslanaraq təkamül və yaş fiziologiyası, biokimyasının bəzi mühüm elmi müddəalarını, funksional neyrokimyanın perspektiv istiqamətlərini irəli sürərək, filo- və ontogenezdə analizator sistemlərinin normal inkişafı və funksiyalarının pozulduğu şəraitdə beyin strukturlarında metabolik dəyişikliklərin kompleks tədqiqini aparıb.
T.Ağayevin elmi tədqiqat istiqamətlərindən biri də heyvanlarda müxtəlif inkişaf mərhələlərində görmə və eşitmə sensor funksiyaların tənzimində məlumatların nəqli və beyin mərkəzlərində yenidən işlənməsinin neyrokimyəvi əsaslarının və bu proseslərdə neyromediatorların rolunun öyrənilməsi olub.
Alim 320-dən artıq elmi əsərin müəllifidir. Onun rəhbərliyi ilə 10 elmlər doktoru, 37 fəlsəfə doktoru hazırlanıb.
Azərbaycan Biokimya Cəmiyyətinin sədri, Avropa Biokimyaçılar Cəmiyyətinin üzvü, Fizioloqlar Cəmiyyətinin prezidentidir. AMEA-nın “Xəbərləri” (biologiya və tibb elmləri seriyası), “Ekoenergetika” və Gürcüstan EA “Xəbərləri” jurnallarının redaksiya heyətinin üzvüdür. YUNESKO-nun etika, bioetika və texnologiya üzrə milli komitəsinin və Beyin tədqiqatçıları üzrə Beynəlxalq Təşkilatın üzvüdür.
2013-cü ildə Avropa Elmi-Sənaye Palatası tərəfindən peşəkar fəaliyyətinə görə diplom və qızıl medalla təltif edilib.
Tanınmış bioloq alimi 80 illik yubileyi münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edirik, ona uzun ömür, möhkəm can sağlığı, elmimizin inkişafı yolunda böyük nailiyyətlər arzulayırıq.

Исполняется 80 лет члену-корреспонденту НАНА Тельману Агаеву
10 октября исполняется 80 лет известному ученому-биологу, заведующему лабораторией Института физиологии, члену-корреспонденту НАНА Тельману Агаеву.
Тельман Агаев родился 10 октября 1935 года в селе Вагуди Сисианского района Западного Азербайджана (нынешней Армении). В 1959 году окончил факультет зоотехнии Азербайджанского сельскохозяйственного института.
В 1969 году защитил кандидатскую диссертацию на тему «Влияние раздражения рецепторов желудка на обмен белков и свободных аминокислот в головном мозге», а в 1983 году - докторскую диссертацию на тему «Закономерности возрастного формирования системы глутаминовой кислоты в зрительном анализаторе мозга».
В 2001 году был избран членом-корреспондентом НАНА.
В 1993-1995 годах занимал должность заместителя директора по научной работе Института физиологии Академии наук Азербайджана, а в 1995-2013 гг. – должность директора института.
Т.Агаев является специалистом в области эволюционной физиологии и биохимии.
Основное направление научных работ ученого составляют исследования роли глутамата, аспартата, гамма-аминомасляной кислоты, серотонина, норадреналина, а также ферментов, участвующих в их метаболизме на клеточном уровне на различных этапах онтогенеза.
Одним из основных направлений научно-исследовательской деятельности Т.Агаева является изучение передачи информации в процессе регулирования функций зрительного и слухового сенсорных систем на разных этапах развития животных, нейрохимических основ их повторного применения в центрах мозга и роли нейромедиаторов в данных процессах.
Ученый является автором свыше 320 научных трудов. Под его руководством были подготовлены 10 докторов наук и 37 докторов философии.
Т. Агаев является председателем Общества биохимиков Азербайджана, членом Федерации европейских биохимических обществ, президентом Общества физиологов, редакционной коллегии журналов «Новости НАНА» (серия биологических и медицинских наук), «Экоэнергетика» и «Новости АН Грузии», а также членом Национального комитета ЮНЕСКО по этике, биоэтике и технологии и Международной организации исследования мозга.
В 2013 году ученый был награжден дипломом и золотой медалью, присужденными ему Европейской научно-промышленной палатой за профессиональную деятельность.
Поздравляем известного ученого-биолога с 80-летним юбилеем, желаем ему долгой жизни, крепкого здоровья и дальнейших достижений на пути развития отечественной науки.