Telman Ağayev 1935-ci il oktyabr ayının 10-da Qərbi Azərbaycanın (indiki Ermənistanın) Sisyan rayonunun Vaqudi kəndində anadan olmuşdur. 1959-cu ildə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunun Zootexnika fakültəsini bitirmişdir.
1969-cu ildə “Mədə reseptorlarının qıcıqlanması zamanı baş beyində zülal və aminli turşuların mübadiləsi” mövzusunda namizədlik, 1983-cü ildə “Beynin görmə analizatorunun stukturlarında qlutamin turşusu sisteminin formalaşmasının yaş xüsusiyyətləri” mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etmişdir.
2001-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir.
1993-1995-ci illərdə Azərbaycan EA-nın A.İ.Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunda elmi işlər üzrə direktor müavini, 1995-2013-cü illərdə institutun direktoru vəzifəsində çalışmışdır.
T.Ağayev təkamül fiziologiyası və biokimyası sahəsində mütəxəssisdir. O, filo- və ontogenezin ayrı-ayrı səviyyələrində duran orqanizmlərin mərkəzi sinir sisteminin sensor və hüceyrə biokimyası üzrə elmi istiqamətin təşkilatçısı və ardıcıl davamçısı kimi tanınır.
Alimin elmi işlərinin əsas istiqamətini biokimyəvi tədqiqatlar, o cümlədən heyvanlarda görmə, eşitmə və digər sensor funksiyaların formalaşmasında beynin qlutamin turşusu və biogen aminləri tənzimedici sisteminin rolu, bu proseslərin neyrokimyəvi əsaslarının fundamental tədqiqi təşkil edir. O, tədqiqatlarına əsaslanaraq təkamül və yaş fiziologiyası, biokimyasının bəzi mühüm elmi müddəalarını, funksional neyrokimyanın perspektiv istiqamətlərini irəli sürərək, filo- və ontogenezdə analizator sistemlərinin normal inkişafı və funksiyalarının pozulduğu şəraitdə beyin strukturlarında metabolik dəyişikliklərin kompleks tədqiqini aparıb.
T.Ağayevin elmi tədqiqat istiqamətlərindən biri də heyvanlarda müxtəlif inkişaf mərhələlərində görmə və eşitmə sensor funksiyaların tənzimində məlumatların nəqli və beyin mərkəzlərində yenidən işlənməsinin neyrokimyəvi əsaslarının və bu proseslərdə neyromediatorların rolunun öyrənilməsi olub.
Alim 320-dən artıq elmi əsərin müəllifidir. Onun rəhbərliyi ilə 10 elmlər doktoru, 37 fəlsəfə doktoru hazırlanıb.
Azərbaycan Biokimya Cəmiyyətinin sədri, Avropa Biokimyaçılar Cəmiyyətinin üzvü, Fizioloqlar Cəmiyyətinin prezidentidir. AMEA-nın “Xəbərləri” (biologiya və tibb elmləri seriyası), “Ekoenergetika” və Gürcüstan EA “Xəbərləri” jurnallarının redaksiya heyətinin üzvüdür. YUNESKO-nun etika, bioetika və texnologiya üzrə milli komitəsinin və Beyin tədqiqatçıları üzrə Beynəlxalq Təşkilatın üzvüdür.
2013-cü ildə Avropa Elmi-Sənaye Palatası tərəfindən peşəkar fəaliyyətinə görə diplom və qızıl medalla təltif edilib.
Tanınmış bioloq alimi 80 illik yubileyi münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edirik, ona uzun ömür, möhkəm can sağlığı, elmimizin inkişafı yolunda böyük nailiyyətlər arzulayırıq.

Corresponding member of ANAS Telman Aghayev is 80
On October 10, celebrate biologist scientist, Lab head of the Institute of Physiology, Telman Agayev is 80 years old.
Telman Agayev was born in Vagudi village of Sisyan region of Western Azerbaijan (present Armenia). In 1959 graduated from Azerbaijan Agriculture Institute department of Zootechnics.
Defended his PhD thesis on “Effect of gastric receptor irritation on the metabolism of proteins and free amino acids in the brain” in 1969 and doctoral thesis on “Regularities of age-related formation of glutamic acid in the visual analyzer of brain in 1983.
In 2001, he was elected corresponding member of ANAS.
In 1993-1995 he served as Deputy Director for scientific affairs of the Institute of Physiology of ANAS and in the years 1995-2013 - the position of director of the institute.
T.Aghayev is a specialist in evolutionary physiology and biochemistry.
The main direction of scientist’s scientific work is making research on the role of glutamate, aspartate, GABA, serotonin, norepinephrine and the enzymes involved in their metabolism at the cellular level in various stages of ontogeny.
The scientist is the author of over 320 scientific papers. He supervised for 10 doctors of sciences and 37 PhDs.
T. Agayev is the chairman of the Azerbaijani Society of Biochemistry and a member of the Federation of European Biochemical Societies, president of the Society of Physiologists, editorial board of the journal "News of ANAS" (a series of biological and medical sciences), "Ecoenergetics" and "News of the Academy of Sciences of Georgia" and member of the National Committee of UNESCO Ethics, Bioethics and Technology and the International Brain Research Organization.
In 2013, scientist was awarded the diploma and a gold medal awarded to him by the European scientific and industrial chamber of the professional activity.
Heartily congratulate well-known scientist, a biologist with the 80th anniversary, wish him long life, good health and great achievements in the development of Azerbaijan science.