“Şəki folklor örnəkləri” kitabı işıq üzü görüb
AMEA Folklor İnstitutunda bölgə folkloruna dair daha bir kitab – “Şəki folklor örnəkləri” kitabı nəşr olunub. Layihənin müəllifi bu elmi müəssisənin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Muxtar İmanov, materialların toplayıcısı və kitabın tərtibçisi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ləman Vaqifqızı – Süleymanovadır. Bu kitab Şəkinin Göynük mahalından toplanmış folklor mətnlərini əhatə edir.
Azərbaycanın bölgələrindən toplanan digər kitablar kimi bu kitabın da özünəməxsus cəhətləri var. Kitabda yer alan materialların böyük əksəriyyətini mifoloji mətnlər təşkil edir. Halın keçi dönərgəsi – Unuqay, Halın xoruz dönərgəsi, Vəhşi adam, Süleysin, Xortdan kimi personajlar Azərbaycan folkloru üçün tamamilə yenidir. Halın qadın dönərgəsi, Əzrayıl, Cin, Xıdır Nəbi, Xıdır İlyas, Naxış mifoloji personajları Azərbaycan folkloru üçün yeni olmasalar da, indiyədək nəşr olunmuş heç bir folklor toplusunda bu personajlarla bağlı bu qədər mətn bir yerdə çap olunmayıb.
Ovçuluqla bağlı mətnlərdə ovçular, ov həddi, ovun güdükçüləri, Süley və yaxud İsgəndər quşu haqqında maraqlı informasiyalar cəmləşib. Pirlərlə bağlı xeyli sayda rəvayət də kitabda yer alıb. Kitaba daxil olan materialların bir qismi də etnoqrafik mətnlərdir. Müxtəlif dualar, yağış kəsdirmə və yağdırma, toy və yas adətləri, Mövlud mərasiminin keçirilmə qaydaları ilə bağlı mətnlər bu başlıq altında özünə yer alıb.
Bayatılar, ağılar və paremioloji vahidlər də diqqətdən kənar qalmayıb. Göynük mahalında bayatı formasında söylənilən ağılarla yanaşı, nəsr formasında deyilən ağılar da geniş yayılıb.

Вышла в свет книга «Фольклорные образцы Шеки»
В Институте фольклора НАНА издана еще одна посвященная региональному фольклору книга «Фольклорные образцы Шеки». Автором проекта является директор этого научного учреждения, член-корреспондент НАНА Мухтар Иманов, составителем книги и собирателем материалов - доктор философии по филологии, доцент Ляман Иманова-Сулейманова. Книга охватывает фольклорные тексты, собранные в селе Гейнюк Шеки.
Большинство материалов, включенных в новое издание, - мифологические тексты. Такие персонажи, как Halın keçi dönərgəsi – Unuqay, Halın xoruz dönərgəsi, Vəhşi adam, Süleysin, Xortdan, совершенно новые для азербайджанского фольклора. А мифологические персонажи Halın qadın dönərgəsi, Əzrayıl, Cin, Xıdır Nəbi, Xıdır İlyas, Naxış, хотя и известны отечественному фольклору, но по сей день ни в одном из фольклорных сборников не было опубликовано столько материалов, связанных с этими персонажами.
В новой книге собрана интересная информация, связанная с охотой - ovçular, ov həddi, ovun güdükçüləri, Süley və yaxud İsgəndər quşu. Часть материалов, включенных в книгу, связана с этнографическими текстами - различные молитвы, заговоры на прекращение и вызывания дождя, свадебные и траурные традиции, правила проведения церемонии Мовлуд.
В книге также не остались без внимания баяты, плачи и паремиологические единицы. В Гёйнюкском регионе наряду с причитаниями в форме баяты, широко распространены причитания в форме прозы.