“Şəki folklor örnəkləri” kitabı işıq üzü görüb
AMEA Folklor İnstitutunda bölgə folkloruna dair daha bir kitab – “Şəki folklor örnəkləri” kitabı nəşr olunub. Layihənin müəllifi bu elmi müəssisənin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Muxtar İmanov, materialların toplayıcısı və kitabın tərtibçisi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ləman Vaqifqızı – Süleymanovadır. Bu kitab Şəkinin Göynük mahalından toplanmış folklor mətnlərini əhatə edir.
Azərbaycanın bölgələrindən toplanan digər kitablar kimi bu kitabın da özünəməxsus cəhətləri var. Kitabda yer alan materialların böyük əksəriyyətini mifoloji mətnlər təşkil edir. Halın keçi dönərgəsi – Unuqay, Halın xoruz dönərgəsi, Vəhşi adam, Süleysin, Xortdan kimi personajlar Azərbaycan folkloru üçün tamamilə yenidir. Halın qadın dönərgəsi, Əzrayıl, Cin, Xıdır Nəbi, Xıdır İlyas, Naxış mifoloji personajları Azərbaycan folkloru üçün yeni olmasalar da, indiyədək nəşr olunmuş heç bir folklor toplusunda bu personajlarla bağlı bu qədər mətn bir yerdə çap olunmayıb.
Ovçuluqla bağlı mətnlərdə ovçular, ov həddi, ovun güdükçüləri, Süley və yaxud İsgəndər quşu haqqında maraqlı informasiyalar cəmləşib. Pirlərlə bağlı xeyli sayda rəvayət də kitabda yer alıb. Kitaba daxil olan materialların bir qismi də etnoqrafik mətnlərdir. Müxtəlif dualar, yağış kəsdirmə və yağdırma, toy və yas adətləri, Mövlud mərasiminin keçirilmə qaydaları ilə bağlı mətnlər bu başlıq altında özünə yer alıb.
Bayatılar, ağılar və paremioloji vahidlər də diqqətdən kənar qalmayıb. Göynük mahalında bayatı formasında söylənilən ağılarla yanaşı, nəsr formasında deyilən ağılar da geniş yayılıb.

“Patterns of Sheki folklore” book released
ANAS Institute of Folklore has released another book on the region's folklore – “Patterns of Sheki folklore”. Project manager – director of this scientific venture, corresponding member of ANAS Muktar Imanov, material collector and book designer is PhD in philology, docent Leman Vagifgizi – Suleymanova. Book compiles folklore texts collected from Goynuk district of Sheki.
Majority of texts are composed of mythological texts. Halin kechi donergesi – Unugay, Halin khoruz donergesi, Vehshi adam (A wild man), Suleysin, Khortdan personages are completely new for Azerbaijan folklore. As Halin gadin donergesi, Azrayil, Jin, Khidir Nabi, Khidir Ilyas, Nakhish mythological personages are not new for Azerbaijan folklore, while no bulk of texts associated with these folklore characters have been published anywhere.
Texts of hunting embraces interesting data on the hunters, hunting pursuers, hunting limit, Suley and Isgender birds. The book also contains a number of narratives related to sacred places. Some parts of materials of the book are ethnographic texts as well. Texts associated with the different prayers, wedding and funeral customs, rules of Mevlut ceremony are include here.