AMEA Botanika İnstitutunun 2013-cü il üzrə elmi fəaliyyətinə həsr olunmuş illik hesabat yığıncağı keçirildi. İnstitut şöbələrinin illik hesabatı dinlənildi. Cari ilin elmi-tədqiqat işlərinin planına əsasən 2 prоblem üzrə 11 mövzunu əhatə edən 27 işin 73 mərhələsi işlənib hazırlanmışdır.
İnstitutun direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Validə Əlizadə çıxış edərik bildirdi ki, institut ölkəmizdə həyata keçirilən bir sıra vacib layihələrdə fəal iştirak etmiş, “2008-2015-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında əhalinin ərzaq məhsulları ilə etabarlı təminatına dair Dövlət Proqramı” və “2008-2015-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında yoxsulluğun azaldılması və davamlı inkişaf üzrə Dövlət Proqramı”ndan irəli gələn tədbirlərin həyata keçirilməsi üzrə hesabatları vaxtaşırı müvafiq təşkilatlara təqdim etmişdir.
İnstitutda birillik fəaliyyət dövründə 6 mühüm elmi nəticə əldə olunmuşdur. Həmçinin cari ildə 2 yubiley tədbiri (respublika miqyaslı) və 2 beynəlxalq konfrans – “Davamlı inkişaf üçün fotosintez tədqiqatları-2013: Cəlal Əliyevin şərəfinə” və “Ətraf mühit dəyişməsi və Bitki müxtəlifliyinin qorunması” (Azərbaycan Republikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun dəstəyilə) keçirilmişdir.
İnstitutda 9 fundamental elmi-tədqiqat işləri üzrə layihələr (8 – EİF, 1 – Ukrayna Elm və Texnologiya Mərkəzinin dəstəyilə) yerinə yetirilmiş, cari ildə 7 layihə uğurla başa çatdırılmışdır. EİF-in Mobillik qrantı üzrə institutun 4 mütəxəssisi beynəlxalq tədbirdə iştirak etmişdir. İnstitut gənclərinin 2 layihəsi EİF-in Gənc alim və mütəxəssislər müsabiqəsinin qalibi olmuşdur.
İnstitut əməkdaşılarının 180 elmi əsəri (4 kitab, 91 məqalə (36 xaricdə), 28 konfrans materialları (18 xaricdə), 52 tezis (26 xaricdə), 3 elmi-publisistik məqalə və 2 patent) nəşr olunmuşdur.
Sonra hesabatla bağlı müzakirələr aparıldı. AMEA Mərdəkan Dendrarisinin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvləri T.Məmmədovİ.Hüseynovaİ.Əzizov,X.Qasımov, əməkdar elm xadimi, k.e.d., prof. S.Sərkərov, b.e.d. M.Qasımov, b.e.d. E.Novruzov və başqaları çıxış edərək hesabatı müsbət qiymətləndirdilər, institutun fəaliyyəti ilə bağlı müxtəlif rəy və təkliflərini səsləndirdilər.

Состоялось годовое отчетное собрание Института ботаники НАНА
Состоялось годовое отчетное собрание Института ботаники НАНА, посвященное научной деятельности института за 2013 год. Был заслушан годовой отчет отделов института. На основании плана научно-исследовательских работ за текущий год 27 работ, отхватывающих 11 тем и 2 проблемы, были выполнены за 73 этапа.
В ходе собрания выступила директор института доктор биологических наук, профессор Валида Ализаде, которая отметила, что институт принимал активное участие в ряде важных проектов, реализованных в стране, а также периодически представлял в соответствующие организации отчеты о реализованных мероприятиях, вытекающих из «Государственной программы по улучшению продуктов питания в Азербайджанской Республике в 2008-2015 годах» и «Государственной программы по сокращению бедности и устойчивому развитию в Азербайджанской Республике в 2008-2015 гг.»
За отчетный период в институте были получены 6 важных результатов. В текущем году в институте были проведены 2 юбилейных мероприятия (на республиканском уровне) и 2 международные конференции – «Исследование фотосинтеза для устойчивого развития-2013: в честь Джалала Алиева» и «Изменение окружающей среды и охрана растительного разнообразия» (при поддержке Фонда развития науки при Президенте АР).
В институте по 9 фундаментальным научно-исследовательским работам были выполнены проекты (8 при поддержке ФРН, 1 – Украинского научно-технологического центра), в текущем году 7 проектов были успешно завершены. 4 сотрудника института в рамках Гранта мобильности ФРН приняли участие в международном мероприятии. 2 проекта молодых сотрудников института стало победителем конкурса молодых ученых и специалистов ФРН.
Сотрудниками института были изданы 180 научных трудов (4 книги, 91 статья (36 за рубежом), 28 материалов конференций (18 за рубежом), 52 тезиса (26 за рубежом) , 3 научно-публицистические статьи и 2 патента).
Затем было проведено обсуждение отчета.
В рамках мероприятия была продемонстрирована выставка, состоящая из книг и статей, опубликованных институтом в текущем году.