Azərbaycanlı alimlər Türkiyədə üzümün virus və virusabənzər xəstəlikləri ilə bağlı tədbirdə iştirak ediblər
23.09.2015 09:25
Türkiyənin Ankara şəhərində Üzümün virus və virusabənzər xəstəlikləri üzrə Beynəlxalq Konsulluğun 18-ci konqresi (ICVG) keçirilib.
Dünyanın nüfuzlu alimlərinin toplaşdığı bu tədbirə AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynova “Virusların diaqnostikası” seksiyasının sədri kimi dəvət alıb və onun rəhbərliyi altında üzümün virus və fitoplazma xəstəlikləri üzrə aparılan tədqiqatların nəticələri iki məruzə şəklində təqdim edilib. “Azərbaycanda üzümün GLRaV-3virus xəstəliyi haqqında ilk məlumat” mövzusunda məruzə konqresin birinci günü dinlənilib və iştirakçıların böyük marağına səbəb olub. Üzümün fitoplazma xəstəliklərinə həsr olunmuş məruzə isə b.ü.f.d. Gülnarə Balakişiyeva tərəfindən təqdim olunub.
Qeyd edək ki, üzümün virus və fitoplazma xəstəliklərinin öyrənilməsinə iki il bundan əvvəl AMEA Botanika İnstitutunda akademik Cəlal Əliyevin rəhbərlik etdiyi şöbədə başlanılmış və tədqiqatlar intensiv şəkildə davam etdirilmişdir. Bu problemin öyrənilməsinə həsr olunan layihə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun 2013-cü il əsas müsabiqəsinin qalibi olmuşdur. Eyni zamanda, tədbirdə İCVG-nin növbəti konqeslərdən birinin Azərbaycanda keçirilməsinin mümkünlüyü müzakirə olunmuşdur.

Азербайджанские ученые в Турции приняли участие в мероприятии, посвященном вирусным и вирусоподобным болезням винограда
23.09.2015 09:25
В городе Анкаре Турции состоялся 18-й конгресс Международного консульства (ICVG) по вирусным и вирусоподобным болезням винограда.
В мероприятие, в котором принимали участие авторитетные ученые со всего мира, директор Института молекулярной биологии и биотехнологии НАНА, академик Ирада Гусейнова была приглашена в лице председателя секции «Диагностика вирусов», под ее руководством результаты проведенных исследований по вирусным и фитоплазменным болезням были представлены в виде двух докладов. Доклад «Первые сведения о болезни винограда GLRAV-3virus в Азербайджане» был заслушан в первый день конгресса и вызвал большой интерес участников. А доклад, посвященный фитоплазменным болезням винограда, был представлен доктором философии по биологии Гюльнарой Балакишиевой.
Отметим, что основа интенсивных исследований по изучению вирусных и фитоплазменных болезней винограда была заложена в Институте ботаники НАНА под руководством академика Джалала Алиева. Проект, посвященный изучению этой проблемы, стал победителем конкурса Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики 2013 году. В то же время на мероприятии были обсуждены возможности проведения в Азербайджане одного из очередных конгрессов ICVG.