Azərbaycanlı alimlər Türkiyədə üzümün virus və virusabənzər xəstəlikləri ilə bağlı tədbirdə iştirak ediblər
23.09.2015 09:25
Türkiyənin Ankara şəhərində Üzümün virus və virusabənzər xəstəlikləri üzrə Beynəlxalq Konsulluğun 18-ci konqresi (ICVG) keçirilib.
Dünyanın nüfuzlu alimlərinin toplaşdığı bu tədbirə AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynova “Virusların diaqnostikası” seksiyasının sədri kimi dəvət alıb və onun rəhbərliyi altında üzümün virus və fitoplazma xəstəlikləri üzrə aparılan tədqiqatların nəticələri iki məruzə şəklində təqdim edilib. “Azərbaycanda üzümün GLRaV-3virus xəstəliyi haqqında ilk məlumat” mövzusunda məruzə konqresin birinci günü dinlənilib və iştirakçıların böyük marağına səbəb olub. Üzümün fitoplazma xəstəliklərinə həsr olunmuş məruzə isə b.ü.f.d. Gülnarə Balakişiyeva tərəfindən təqdim olunub.
Qeyd edək ki, üzümün virus və fitoplazma xəstəliklərinin öyrənilməsinə iki il bundan əvvəl AMEA Botanika İnstitutunda akademik Cəlal Əliyevin rəhbərlik etdiyi şöbədə başlanılmış və tədqiqatlar intensiv şəkildə davam etdirilmişdir. Bu problemin öyrənilməsinə həsr olunan layihə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun 2013-cü il əsas müsabiqəsinin qalibi olmuşdur. Eyni zamanda, tədbirdə İCVG-nin növbəti konqeslərdən birinin Azərbaycanda keçirilməsinin mümkünlüyü müzakirə olunmuşdur.

Azerbaijani scientists attended the Congress of the International Council for the Study of Virus and Virus-like Diseases of the Grapevine
23.09.2015 09:25
18th Congress of the International Council for the Study of Virus and Virus-like Diseases of the Grapevine was held in Ankara, Turkey.
Director of the Institute of Molecular biology and biotechnologies, Academician Irada Huseynova got invitation to the event which brought together prestigious scientists of the world, as a head of section and outputs of research carried out under her supervisory over virus and phitoplasma diseases have been submitted in two lecture form. “First data about GLRaV-3virus disease of a grape in Azerbaijan” which delivered by PhD in Biology Gulnara Balakishiyeva was listened on the first day of the conference and aroused a great interest.
Note that, study of virus and phitoplasma diseases of the grape had been started at the Institute of Botany of ANAS 2 years ago under supervisory of Academician Jalal Aliyev and intensive studies were held. Project dedicated to study of this problem has been winner of contest by Science Development Foundation in 2013. Meanwhile, event discussed the possibility of holding one of the congresses of ICVG in Azerbaijan as well.