Qəbələnin qədim abidələrində arxeoloji tədqiqatlar aparılıb
AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nəcəf Müseyiblinin rəhbərlik etdiyi ekspedisiya 2015-ci ilin yay mövsümündə Qəbələ rayonu ərazisindəki ən qədim abidə olan, e. ə. IV minilliyin birinci yarısına aid xalkolit dövrü Qalayeri yaşayış məskənində genişmiqyaslı arxeoloji qazıntı işləri aparıb.
Qeyd edək ki, Qalayeri Yaxın Şərqin erkən sivilizasiyaları ilə sıx bağlı olan, əsasən Azərbaycan ərazisində yayılmış Leylatəpə arxeoloji mədəniyyətinə aid abidələrdən biridir. Bu abidədə sistemli tədqiqat işləri 2012-ci ildən aparılır.
Qalayerində aparılan araşdırmalar ilk növbədə Leylatəpə mədəniyyətinin daha geniş arealda yayıldığını sübut edir. Həmçinin tədqiqatlar Leylatəpə mədəniyyətinin köklərinin qədim Mesopotamiya ilə yanaşı, Şərqi Anadolunun həmdövr mədəniyyətləri ilə də sıx bağlı olduğunu sübut etdi. Ərazidə aşkar edilmiş memarlıq qalıqları, kütləvi istehsalın məhsulu olan keramika məmulatı, daşdan, sümükdən və metaldan hazırlanmış alətlər Şərqi Anadolunun son xalkolit dövrü abidələrinin, xüsusilə də Arslantəpə yaşayış yerinin tapıntıları ilə analogiya təşkil edir. Xüsusilə Qalayerinin gil qatlarından ibarət tikililərinin paralelləri Yaxın Şərq-Qafqaz regionunda yalnız Arslantəpədən məlumdur.
Yaxın Şərq ənənələrinin daha bir nümunəsi olaraq burada aşkar edilmiş uşaq qəbirlərini göstərmək olar. Bu qazıntı mövsümündə abidədə müxtəlif saxsı qablarda dəfn edilmiş beş körpə uşaq qəbri aşkar edilib.
Ümumiyyətlə, bəhs edilən dövr Yaxın Şərqdə erkən dövlətlərin yaranma ərəfəsidir. Qalayeri abidəsində məhz həmin mərhələnin bütün xüsusiyyətləri özünü göstərir. Bununla əlaqədar olaraq saxsı qabların istehsalını xüsusilə qeyd etmək lazımdır. Onların üzərində rast gəlinən dulusçu işarələri istehsal üzərində nəzarətin, cəmiyyətdəki müəyyən iyerarxik strukturun mövcudluğunu sübut edir. Bütün bunlar Qalayeri yaşayış məskəninin Azərbaycanda hələ 6 min il əvvəl sinifli cəmiyyətin ilk əlamətlərinin meydana çıxma tarixinin araşdırılmasında mühüm əhəmiyyət daşıdığını göstərir.

В древних памятниках Габалы проведены археологические исследования
Экспедиция во главе с заместителем директора по научной работе Института археологии и этнографии НАНА, доктором философии по истории Наджафом Мусеибли в текущем году провела крупномасштабные археологические раскопки на территории Габалинского района - в относящемся к IV тысячелетию до н.э. древнем поселении Галаери халконитского периода.
Отметим, что памятник Галаери тесно связан с ранними цивилизациями Ближнего Востока и считается одним из древних памятников, относящихся к археологической культуре Лайлатепе. С 2012 года в этом памятнике проводятся систематические исследования.
Исследования, проведенные в Галаери, в первую очередь доказывают широкое распространение культуры Лайлатепе. Исследования также доказали, что корни культуры Лайлатепе наряду с древней Месопотамией, тесно связаны с культурами Восточной Анатолии того же периода. Обнаруженные на данной территории развалины архитектурных строений, керамические изделия, орудия, изготовленные из камня, кости и метала, составляют аналогию с памятниками позднего халканитского периода Восточной Анатолии, в частности, находками поселения Арслантепе.
В качестве дополнительного примера традиций Ближнего Востока можно привести обнаруженные здесь детские могилы. Во время полевых исследований в данном памятнике были найдены пять детских могил, захороненных в различных глиняных сосудах.
Описуемый период совпадает с периодом образования ранних государств в Ближнем Востоке. В памятнике Галаери отражены все особенности данного периода. В связи с этим следует особо отметить производство глиняных сосудов. Различные гончарные знаки на этих сосудах доказывают наличие контроля над производством, а также существование определенных иерархических структур в обществе. Все это свидетельствует о том, что поселение Галаери имеет большое значение в изучении истории возникновения первичных признаков классового общества в Азербайджане еще 6 тыс. лет тому назад.