AMEA Ədəbiyyat İnstitutunun yubileyi ilə əlaqədar cari məsələlər müzakirə edildi
AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun yaxın günlərdə keçiriləcək 80 illik yubileyi ilə əlaqədar cari məsələlər müzakirə edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun direktoru vəzifəsini icra edən, akademik İsa Həbibbəyli yubileylə əlaqədar AMEA Rəyasət Heyətinin qərarını xatırladaraq qarşıda duran vəzifələr barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, 2015-ci ildə keçiriləcək AMEA-nın 70 illik yubileyi çərçivəsində Ədəbiyyat İnstitutunun salnaməsi hazırlanacaq. Bunu yubileyə töhfə kimi də dəyərləndirmək olar. Akademik AMEA-ya daima dövlət qayğısının göstərildiyini önə çəkərək diqqətə çatdırdı ki, alimlər Azərbaycan elminə öz layiqli töhfələrini verməlidir.
İ.Həbibbəyli “Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi” çoxcildliyinin V-VII cildlərinin hazırlanma vəziyyəti və qarşıda duran vəzifələrdən danışdı. İnstitutun 80 ildə keçdiyi şərəfli yoldan bəhs edən akademik bu dövr ərzində elmi-tədqiqat müəssisəsində çalışmış, Azərbaycan ədəbiyyatşünaslıq elminə böyük töhfələr vermiş görkəmli ədəbiyyatşünas alimlərin əməyini xüsusi vurğuladı. Qeyd etdi ki, institutun çoxcəhətli fəaliyyəti, o cümlədən, tarixi, inkişaf yolu, görkəmli alimlərin fəaliyyəti barədə əsərlər yazıla bilər. Hazırda institut əməkdaşları tərəfindən Azərbaycan, rus və ingilis dillərində Tanıtma kitabı hazırlanır. Həmçinin institut həyatında xüsusi xidmətləri olan əməkdaşlar haqqında oçerk səciyyəli məqalələr yazılıb çapa hazırlanmışdır.
Akademik yubileyə qədər institutun 80 illik bir dövrünün fəaliyyətini əks etdirəcək məqalələr toplusu, biblioqrafik məlumatlar, ensiklopedik nəşrlərin yüksək səviyyədə elmi ictimaiyyətə çatdırılması istiqamətində təklif və tövsiyələrini verdi.
İnstitutun direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Teymur Kərimli nəşr işlərinin vəziyyəti haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, qeyd olunan nəşrlər üzərində sonuncu korrektura işləri görülür və bu günlərdə çapa hazırlanacaq.
Filologiya üzrə elmlər doktoru Asif Rüstəmli institut rəhbərliyinin tapşırığı əsasında uzun müddət arxiv materialları üzərində çalışdığını və indiyədək aşkara çıxarılmayan bir sıra arxiv sənədlərini əldə etdiyini, həmin sənədlərin nəzərdə tutulmuş kitaba salındığını bildirdi.
İnstitut əməkdaşlarından fil.ü.e.d., prof. Şirindil Alışanlı, fil.ü.e.d., prof. Alxan Bayramoğlu, fil.ü.e.d. Zaman ƏsgərliElza Rəhimova və başqaları çıxış edərək nəşr işləri ilə əlaqədar öz fikir və mülahizələrini bildirdilər.
Sonda İ.Həbibbəyli institut əməkdaşlarına yubileylə bağlı nəzərdə tutulan işlərin sürətləndirilməsi, Sankt-Peterburq, Moskva, Tbilisi arxivlərində axtarışların yubileydən sonra da davam etdirilməsi barədə tapşırıqlarını verdi.

Были обсуждены текущие вопросы, связанные с юбилеем Института литературы НАНА
В Институте литературы им. Низами Гянджеви НАНА были обсуждены текущие вопросы, связанные с проведением в ближайшие дни 80-летнего юбилея.
Открывший мероприятие вступительной речью исполняющий обязанности директора института академик Иса Габиббейли, напомнив решение Президиума НАНА, дал информацию о предстоящих задачах.
Было отмечено, что в рамках проведения в 2015-ом году 70-летнего юбилея НАНА будет готовиться к изданию летопись Института литературы НАНА.
Академик отметил постоянную поддержку государством НАНА и подчеркнул, что ученые должны внести свой достойный вклад в науку Азербайджана.
И.Габиббейли рассказал о ситуации, связанной с подготовкой V-VII томов многотомной “Истории литературы Азербайджана”, а также предстоящих задачах. Академик, говоря о пройденном институтом за 80 лет славном пути, особо отметил труд выдающихся ученых-литературоведов, сделавших огромный вклад в науку литературоведения.
Он отметил, что о многосторонней деятельности института, в том числе ее историческом развитии, о деятельности выдающихся ученых можно написать произведения. В настоящее время сотрудниками института готовится книга-справочник на азербайджанском, русском и английском языках.
Также подготовлены для публикации статьи-очерки о сотрудниках, их особых заслугах в развитии института.
Академик дал рекомендации и предложения о представлении научному сообществу сборника статей, библиографических сведений, энциклопедических публикаций, отображающих деятельность института за 80 лет.
Заместитель директора института, член-корреспондент НАНА Теймур Керимли дал информацию о ситуации, связанной с публикацией. Сообщил, что ведутся последние коррекционные работы над публикациями и на днях они будут готовы к изданию.
Доктор филологических наук Асиф Рустамли сообщил о своей работе в течение длительного времени над архивными материалами, о приобретении ранее неопубликованных архивных документов и о включении их, по поручению руководства института, в эту книгу.
Выступившие сотрудники института доктор филологических наук, профессор Шириндил Алышанлы, доктор филологических наук, профессор Алхан Байрамоглы, доктора филологических наук Заман Асгерли, Эльза Рахимова и другие выразили свои мнения насчет работ над публикациями.
В заключение мероприятия И.Габиббейли дал свои поручения об ускорении работ, связанных с подготовкой к юбилею, и о продолжении поисковых работ в архивах Санкт-Петербурга, Москвы и Тбилиси.