Aqrar Elmlər Bölməsinin iclasında bölmə institutlarının fəaliyyətləri barədə yarımillik hesabat dinlənilib
14.07.2015 14:04
İyulun 14-də AMEA Rəyasət Heyətində Aqrar Elmlər Bölməsinin (AEB) növbəti büro iclası keçirilib.
Bölmənin büro üzvlərinin iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə açan AEB-in akademik-katibi, akademik Qərib Məmmədov gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verib.
Tədbirdə bölmənin tərkibinə daxil olan institutların 2015-ci il üzrə yarımillik fəaliyyətlərinə dair hesabatları dinlənilib.
Çıxış edən elmi müəssisə rəhbərləri yarım il ərzində institutlarda həyata keçirilən elmi-təşkilati işlər və tədbirlər, elmin populyarlaşdırılması üzrə fəaliyyət, institutların maddi-texniki bazası və əldə olunan mühüm elmi nəticələr və digər məsələlərə dair ətraflı məlumatları diqqətə çatdırıblar.
Sonra Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov və AMEA-nın müxbir üzvü Amin İsmayılov bölmənin tərkibində fəaliyyət göstərən Problem Şuralarının (“Torpaq və su ehtiyatlarının idarə edilməsi və ətraf mühitin mühafizəsi problemləri üzrə elmi şura” və “Kənd təsərrüfatı bitki və heyvanlarının genetikası və seleksiyası problemləri üzrə elmi şura”) fəaliyyətləri barədə məlumat veriblər.
İclasda, həmçinin aqrar elmin müasir yanaşmalar əsasında təşkili və innovativ metodların aqrar elmdə tətbiq edilməsi məqsədilə hazırlanmış “Azərbaycan Respublikasında Aqrar Elmin İnkişafı Konsepsiyası” layihəsinin icrası, AEB-in tərkibinə daxil olan elmi müəssisələrin veb-saytlarının monitorinqi, AMEA-nın 70 illik yubiley tədbirlərinə hazırlıq və s. məsələlərə də baxılıb.

Semi-annual report on the activities of institutions of ANAS Department of Agrarian Sciences
The event, which was attended by members of the Bureau, was opened by academician-secretary of the Department of Agrarian Sciences Academician Garib Mammadov. Scientist informed about the issues on the agenda.
During the event were presented reports on a semi-annual activity of department institutions in 2015.
The directors of scientific institutions informed of the scientific and organizational works and measures implemented in the institutions for six months, efforts to popularize science, material and technical base of institutions and the results achieved, etc.
Director of the Institute of Genetic Resources, corresponding member of ANAS Zeynal Akbarov and corresponding member of ANAS Amin Ismayilov gave information about the activity of the Problem Councils ("Scientific Council on the problems of land and water resources and environmental protection" and "Scientific Council on genetics and selection of agricultural plants and animals") attached to the Department.
The meeting also discussed matters relating to the implementation of the "Development Concept of Agricultural science in the Azerbaijan Republic", developed for the organization of agricultural science based on modern approaches and implementation of innovative methods in agricultural research, monitoring Web sites of scientific institutions belonging to the DAS, preparation for the 70th anniversary of ANAS.