Aqrar Elmlər Bölməsinin iclasında bölmə institutlarının fəaliyyətləri barədə yarımillik hesabat dinlənilib
14.07.2015 14:04
İyulun 14-də AMEA Rəyasət Heyətində Aqrar Elmlər Bölməsinin (AEB) növbəti büro iclası keçirilib.
Bölmənin büro üzvlərinin iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə açan AEB-in akademik-katibi, akademik Qərib Məmmədov gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verib.
Tədbirdə bölmənin tərkibinə daxil olan institutların 2015-ci il üzrə yarımillik fəaliyyətlərinə dair hesabatları dinlənilib.
Çıxış edən elmi müəssisə rəhbərləri yarım il ərzində institutlarda həyata keçirilən elmi-təşkilati işlər və tədbirlər, elmin populyarlaşdırılması üzrə fəaliyyət, institutların maddi-texniki bazası və əldə olunan mühüm elmi nəticələr və digər məsələlərə dair ətraflı məlumatları diqqətə çatdırıblar.
Sonra Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov və AMEA-nın müxbir üzvü Amin İsmayılov bölmənin tərkibində fəaliyyət göstərən Problem Şuralarının (“Torpaq və su ehtiyatlarının idarə edilməsi və ətraf mühitin mühafizəsi problemləri üzrə elmi şura” və “Kənd təsərrüfatı bitki və heyvanlarının genetikası və seleksiyası problemləri üzrə elmi şura”) fəaliyyətləri barədə məlumat veriblər.
İclasda, həmçinin aqrar elmin müasir yanaşmalar əsasında təşkili və innovativ metodların aqrar elmdə tətbiq edilməsi məqsədilə hazırlanmış “Azərbaycan Respublikasında Aqrar Elmin İnkişafı Konsepsiyası” layihəsinin icrası, AEB-in tərkibinə daxil olan elmi müəssisələrin veb-saytlarının monitorinqi, AMEA-nın 70 illik yubiley tədbirlərinə hazırlıq və s. məsələlərə də baxılıb.

Заслушан полугодовой отчет о деятельности институтов Отделения аграрных наук НАНА
Мероприятие, в котором принимали участие члены бюро ОАН, вступительным словом открыл академик-секретарь ОАН, академик Гариб Мамедов. Ученый проинформировал о вопросах повестки дня.
В ходе мероприятия были заслушаны отчетные доклады, посвященные полугодовой деятельности институтов отделения в 2015 г.
Руководители научных учреждений проинформировали о научно-организационных работах и мероприятиях, реализованных в институтах в течение полугода, деятельности по популяризации науки, материально-технической базе институтов и достигнутых результатах и т.д.
Директор Института генетических ресурсов, член-корреспондент НАНА Зейнал Акперов и член-корреспондент НАНА Амин Исмаилов дали информацию о деятельности функционирующих при отделении Проблемных советов («Ученый совет по проблемам управления земельными и водными ресурсами и охраны окружающей среды» и «Ученый совет по проблемам генетике и селекции сельскохозяйственных растений и животных»).
В ходе заседания были также рассмотрены вопросы, касающиеся реализации проекта «Концепция развития аграрной науки в Азербайджанской Республике», разработанная в целях организации аграрной науки на основе современных подходов и внедрения инновационных методов в аграрную науку, мониторинга веб-сайтов научных учреждений, входящих в состав ОАН, подготовки к 70-летнему юбилею НАНА.