AMEA-nın müxbir üzvü Validə Əlizadə Hökumətlərarası Elm-Siyasəti Platformasının aparıcı eksperti seçilib
09.07.2015 11:08
Biomüxtəliflik və Ekosistem Xidmətləri üzrə Hökumətlərarası Elm-Siyasəti Platforması (BEXHP / IPBES) biomüxtəlifliyin qorunması və davamlı istifadəsi, uzunmüddətli insan rifahı və davamlı inkişafı məqsədi ilə biomüxtəliflik və ekosistem xidmətləri sahəsində elm-siyasət qarşılıqlı əlaqəsini gücləndirmək üçün yaradılmış müstəqil hökumətlərarası təşkilatdır. Katibliyi Almaniyanın Bonn şəhərində yerləşən IPBES 21 aprel 2012-ci ildə Panama şəhərində keçirilmiş plenar iclasda 94 hökumət tərəfindən təsis olunub.
Botanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Validə Əlizadə IPBES işçi proqramının həyata keçirilməsini dəstəkləmək üçün Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə Multidisiplinar Ekspert Qrupu tərəfindən aparıcı ekspert  seçilib.
V.Əlizadə Avropa və Mərkəzi Asiya regionları üçün biomüxtəliflik və ekosistem xidmətlərinin qiymətləndirilməsi üzrə 3 il müddətində (2015-2017) IPBES-in aparıcı eksperti kimi fəaliyyət göstərəcək. Məqsəd regional və subregional səviyyələrdə biomüxtəliflik, ekosistem funksiyaları və ekosistem xidmətləri sahəsində elm-siyasət qarşılıqlı əlaqəsini gücləndirməkdir. Qiymətləndirilmələr, potensial kritik nöqtələr, əks-əlaqə və uzlaşmanın vurğulanması yolu daxil olmaqla, insan və təbiət arasında qarşılıqlı münasibətə dair keçmiş, indiki və gələcək bilik vəziyyəti təhlil etməyə imkan verəcəkdir. IPBES bütün səviyyələrdə qərarların qəbul edilməsində elmin səmərəli istifadəsi üçün  potensialını gücləndirməyə səy göstərir.
V.Əlizadə 31 avqust - 4 sentyabr 2015-ci ildə İsveçrənin Engelberg şəhərində keçiriləcək Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə Ekspert Qrupunun I Regional Qiymətləndirilmə iclasında iştirakı üçün rəsmi dəvət alıb.

Член-корреспондент НАНА Валида Ализаде избрана ведущим экспертом Межправительственной научно-политической платформы
09.07.2015 11:08
Межправительственная научно-политическая платформа по биоразнообразию и экосистемным услугам (BEXHP / IPBES) является независимой межправительственной организацией, учрежденной в целях охраны и устойчивого использования биоразнообразия, укрепления взаимодействия науки и политики в области биоразнообразия и экосистемных услуг для долгосрочного благосостояние человека и устойчивого развития.
Директор Института ботаники, член-корреспондент НАНА Валида Ализаде для поддержки осуществления рабочей программы IPBES Группой мультидисциплинарных экспертов была избрана ведущим экспертом по Европе и Центральной Азии.
А.Ализаде в 3-летний период (2015-2017) будет работать в качестве ведущего эксперта IPBES по оценке биоразнообразия и экосистемных услуг для Европы и Центральной Азии. Цель - укрепление взаимодействия науки и политики в области биоразнообразия, экосистемных функций и экосистемных услуг в региональном и субрегиональном уровнях.
В.Ализаде получила официальное приглашение принять участие в первом заседании Региональной оценки Группы экспертов по Европе и Центральной Азии, которое пройдет 31 августа - 4 сентября 2015 года в городе Энгельберг Швейцарии.