Günəş və kosmik hava tədqiqatları üzrə beynəlxalq konfrans keçiriləcək
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun qrant maliyyə dəstəyi və təşkilatçılığı, AMEA Nəsirəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının isə elmi-təşkilati dəstəyi ilə 6-8 iyul 2015–ci il tarixlərində “Günəş və Günəş-tipli ulduzların dəyişkənliyi: astroseysmologiyadan kosmik havaya qədər” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçiriləcək.
Beynəlxalq konfransda Danimarka, Fransa, Almaniya, ABŞ, Rusiya, Ukrayna, İsrail, Bolqarıstan, İngiltərə, Özbəkistan və Gürcüstandan  tanınmış alimlər Günəş fizikası və Günəş-Yer əlaqələri sahəsində ən son yenilikləri əks etdirən icmal məruzələrlə çıxış edəcəklər. Azərbaycanın müxtəlif qurumlarından olan alimlər də öz tədqiqatlarının nəticələri haqqında məruzə edəcəklər.
Konfrans materiallarının rəydən keçdikdən sonra nəfis kitab şəklində çapı planlaşdırılıb. Əlavə məlumatla konfransın http://sdf.gov.az/conferences/sun2015/ internet səhifəsində tanış olmaq olar.
Beynəlxalq konfransın açılış mərasimi 2015-ci il 6 iyul tarixində saat 10.00-da Bakı şəhəri, Salyan şosesi, Şıx çimərliyi, “Aysberq“ İstirahət Mərkəzinin böyük zalında baş tutacaq (www.aysberq.az; telefon: (012) 565 07 45). Təşkilat komitəsi ilə əlaqə: (012) 563 61 11 (EİF), Info@elmfondu.az

Состоится международная конференция по исследованиям Солнца и космической погоды
При финансовой поддержке и организации Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики и научно-организационной поддержке Шемахинской астрофизической обсерватории им. Н.Туси НАНА 6-8 июня 2015 года состоится международная конференция «Переменность Солнца и звезд солнечного типа: от астросейсмологии до космической погоды».
На международной конференции известные в области физики Солнца и солнечно-земных связей ученые из Дании, Франции, Германии, США, России, Украины, Израиля, Болгарии, Англии, Узбекистана и Грузии выступят с обзорными докладами, отображающими последние достижения. Азербайджанские ученые из разных научных учреждений страны тоже будут докладывать о результатах своих исследований.
2 рабочих дня конференции пройдут в Баку, одна сессия – в Шемахинской астрофизической обсерватории. Помимо научных докладов также будут обсуждаться вопросы по налаживанию сотрудничества.
Материалы конференции, получившие положительный отзыв, будут опубликованы в виде отдельной книги. Дополнительную информацию можно получить на веб-странице конференции: http://sdf.gov.az/conferences/sun2015/
Церемония открытия международной конференции состоится 6 июля 2015 года в 10:00 в городе Баку по адресу – шоссе Сальян, пляж Шых, Большой конференц-зал Центра отдыха «Айсберг». (www.aysberq.az; тел.: (012) 565 07 45). Связь с Оргкомитетом: (012) 563 61 11 (EİF), Info@elmfondu.az.