Günəş və kosmik hava tədqiqatları üzrə beynəlxalq konfrans keçiriləcək
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun qrant maliyyə dəstəyi və təşkilatçılığı, AMEA Nəsirəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının isə elmi-təşkilati dəstəyi ilə 6-8 iyul 2015–ci il tarixlərində “Günəş və Günəş-tipli ulduzların dəyişkənliyi: astroseysmologiyadan kosmik havaya qədər” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçiriləcək.
Beynəlxalq konfransda Danimarka, Fransa, Almaniya, ABŞ, Rusiya, Ukrayna, İsrail, Bolqarıstan, İngiltərə, Özbəkistan və Gürcüstandan  tanınmış alimlər Günəş fizikası və Günəş-Yer əlaqələri sahəsində ən son yenilikləri əks etdirən icmal məruzələrlə çıxış edəcəklər. Azərbaycanın müxtəlif qurumlarından olan alimlər də öz tədqiqatlarının nəticələri haqqında məruzə edəcəklər.
Konfrans materiallarının rəydən keçdikdən sonra nəfis kitab şəklində çapı planlaşdırılıb. Əlavə məlumatla konfransın http://sdf.gov.az/conferences/sun2015/ internet səhifəsində tanış olmaq olar.
Beynəlxalq konfransın açılış mərasimi 2015-ci il 6 iyul tarixində saat 10.00-da Bakı şəhəri, Salyan şosesi, Şıx çimərliyi, “Aysberq“ İstirahət Mərkəzinin böyük zalında baş tutacaq (www.aysberq.az; telefon: (012) 565 07 45). Təşkilat komitəsi ilə əlaqə: (012) 563 61 11 (EİF), Info@elmfondu.az

International conference for solar and spatial weather researches to be held
By grant funding and organization of Science Development Foundation (SDF) under President of the Republic of Azerbaijan and scientific-organizing support of ANAS Shamakha Astrophysical Observatory on behalf Nasiraddin Tusi, will be held international conference titled as “Variability of the sun and sun-like stars: from asteroseismology to space weather”, July 6-8, 2015.
In the conference, celebrate scientists from Denmark, France, Germany, the U.S., Russia, Ukraine, Israel, Bulgaria, England, Uzbekistan and Georgia will deliver reports reflecting the latest innovations in the sphere of Solar physics and Earth-Sun conncetions. Scientists of the various organizations of Azerbaijan will deliver reports on their research results as well.
After feedback, conference proceedings are going to be released in a book form. For more information click at http://sdf.gov.az/conferences/sun2015/
Opening ceremony of the international conference will take place at a large hall of “Iceberg” Recreation Center (Baku city, Salyan highway, Shikh beach) on July 6, 2015 at 10am.