AMEA “Kənd təsərrüfatı ili”ndə taxılçılığın inkişafına öz töhfəsini verir
AMEA 2015-ci ilin ölkədə “Kənd təsərrüfatı ili” elan edilməsi və “2008-2015-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında əhalinin ərzaq məhsulları ilə etibarlı təminatına dair Dövlət Proqramı”nı nəzərə alaraq bu sahədə fəaliyyətini uğurla davam etdirir. Bununla əlaqədar olaraq, əhalinin taxıl məhsullarına olan tələbatının qarşılanması məqsədilə AMEA-nın aidiyyatı elmi müəssisə və təşkilatları ilə məsləhətləşmələr aparılıb və AMEA Rəyasət Heyəti Aparatının İşlər idarəsi nəzdində fəaliyyət göstərən təsərrüfat hesablı “Xızı” Kənd Təsərrüfatı-İstehsalat Kompleksi tərəfindən Botanika İnstitutunun Karrar kəndində yerləşən torpaq sahəsinin 50 hektarlıq ərazisində keyfiyyətli buğda yetişdirilib.
Ötən gün “Aqrolizinq” ASC-nin Ucar aqroservis filialının köməkliyi ilə taxılın vaxtında və keyfiyyətli biçilməsi təşkil edilib. Həmçinin əldə olunan məhsulun satışı Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Dövlət Material Ehtiyatları Agentliyi Dövlət Taxıl Fondunun yardımı ilə həyata keçirilib.
Mütəxəssislərin fikrincə, tədarük olunan buğda taxıl üçün qəbul edilmiş keyfiyyət göstəricilərinə cavab verir.

ANAS contributes for grain growing in the “Year of agriculture”
Taking into account declaring 2015 as the “Year of Agriculture” in the country and “State Program on the reliable food supply of population in the Republic of Azerbaijan in 2008-2015”, ANAS successfully continues its activity in this field.  In this respect, with the goal to meet the population's demand for grain products, negotiations were held via relevant agencies and organizations of ANAS and qualitative wheat had been grown in the territory of 50 hectares in Karrar village of the Institute of Botany by "Khizi" Agricultural-Industrial Complex attached to ANAS Presidium Administration Department of General Affairs.
Last day, was organized timely and qualitative grain cutting by assistance of "Agro-Leasing" JSC Ujar agricultural branch. Sale of obtained product was carried out Ministry of Emergency Situations, State Grain Fund under the State Material Reserves Agency.