АМЕА-nın Nizamnaməsi yenidən hazırlanır
Məlum olduğu kimi, AMEA Rəyasət Heyətinin 17 oktyabr 2013-cü il tarixli iclasında akademiyanın Nizamnamə Komissiyasının yeni tərkibi təsdiq edilmişdir. Əsas məqsəd Nizamnamənin müstəqil Azərbaycanın dövlətçilik prinsiplərinə, elm sahəsində, xüsusən AMEA-da gedən islahatlara hüquqi təminat verə biləcək yekun bir sənədə çevrilməsini təmin etməkdən ibarətdir.
Komissiyanın sədri AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin sədrliyi ilə keçirilmiş iclasda akademiyanın Nizamnaməsinin yeniləşdirilməsi zərurətindən, bu sahədəki dünya təcrübəsi və ölkə reallıqlarından geniş söz açılmışdır. İ.Həbibbəyli bildirmişdir ki, akademiyanın ayrı-ayrı struktur bölmələrindən, tanınmış alimlərdən 93 təklif daxil olmuşdur. Komissiyanın aldığı təkliflər və qeydlər Nizamnamənin bütün bölmələrini əhatə edir. Bundan başqa, komissiya Polşa, Bolqarıstan, Rusiya, Qazaxıstan, Belarus və Ukrayna Elmlər Akademiyalarının da Nizamnamə təcrübələrini öyrənmişdir.
İclasda çıxış edən komissiya üzvləri – akademik Asəf Nadirov, AMEA-nın akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Rasim Əliquliyev, AMEA-nın müxbir üzvü Pərviz Məmmədov, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Əminağa Sadıqov, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Azər Namazov və başqaları AMEA-nın Nizamnaməsinin əsaslı şəkildə təkmilləşdirilməsi ətrafında fikir və mülahizələrini bildirmiş, təklif və fikirlərini irəli sürmüşlər. Bundan başqa, komissiya üzvlərinin də Nizamnaməyə dair rəy və təkliflərinin hazırlanması, Nizamnamə ilə Əsasnamənin hüdudlarının müəyyənləşdirilməsi, daxil olan təkliflərin ekspertizasının təmin edilməsi və s. məsələlərlə bağlı vəzifələr müəyyən olunmuşdur.
Növbəti iclasda AMEA-nın Nizamnaməsinin yenilənmiş tam mətninin hazırlanıb müzakirəyə çıxarılması nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, Nizamnamənin yekun variantı dekabrın sonuna kimi AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadəyə təqdim ediləcəkdir. AMEA Rəyasət Heyəti yeni layihəni müzakirə etdikdən sonra məsələ illik ümumi yığıncağın müzakirəsinə çıxarılacaq.

Как известно, на состоявшемся 17 октября 2013-го года заседании Президиума НАНА был утвержден новый состав Уставной комиссии НАНА. Основной целью является подготовить Устав как итоговый документ, обеспечивающий юридические гарантии для реализации принципов государственности независимого Азербайджана, в частности, реформ, проводимых в НАНА.
В рамках заседания, прошедшего под председательством председателя Комиссии вице-президента НАНА академика Исы Габиббейли, была отмечена необходимость подготовки новой версии Устава НАНА и ознакомления с опытом других стран в этой области. И.Габиббейли отметил, что в связи с Уставом из разных структурных подразделений Академии известными учеными были выдвинуты 93 предложения. Помимо этого, Комиссия ознакомилась с опытом подготовки Устава Академий Наук Польши, Болгарии, России, Казахстана, Белоруссии и Украины.
В ходе заседания также выступили члены комиссии - академик Асаф Надиров, академик-секретарь НАНА член-корреспондент НАНА Расим Алгулиев, член-корреспондент НАНА Парвиз Мамедов, доктор философии по математике Эминага Садыгов, доктор философии по юридическим наукам Азер Намазов и другие. В рамках мероприятия были также обсуждены вопросы подготовки предложений и рекомендаций членов комиссии в связи с Уставом, а также определения границ Устава и Положения НАНА, обеспечения экспертизы поступивших предложений и др.
Отметим, что итоговый вариант Устава НАНА будет представлен президенту НАНА академику Акифу Ализаде до конца текущего месяца. Новый проект будет обсуждаться на ежегодном общем собрании Президиума НАНА.