АМЕА-nın Nizamnaməsi yenidən hazırlanır
Məlum olduğu kimi, AMEA Rəyasət Heyətinin 17 oktyabr 2013-cü il tarixli iclasında akademiyanın Nizamnamə Komissiyasının yeni tərkibi təsdiq edilmişdir. Əsas məqsəd Nizamnamənin müstəqil Azərbaycanın dövlətçilik prinsiplərinə, elm sahəsində, xüsusən AMEA-da gedən islahatlara hüquqi təminat verə biləcək yekun bir sənədə çevrilməsini təmin etməkdən ibarətdir.
Komissiyanın sədri AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin sədrliyi ilə keçirilmiş iclasda akademiyanın Nizamnaməsinin yeniləşdirilməsi zərurətindən, bu sahədəki dünya təcrübəsi və ölkə reallıqlarından geniş söz açılmışdır. İ.Həbibbəyli bildirmişdir ki, akademiyanın ayrı-ayrı struktur bölmələrindən, tanınmış alimlərdən 93 təklif daxil olmuşdur. Komissiyanın aldığı təkliflər və qeydlər Nizamnamənin bütün bölmələrini əhatə edir. Bundan başqa, komissiya Polşa, Bolqarıstan, Rusiya, Qazaxıstan, Belarus və Ukrayna Elmlər Akademiyalarının da Nizamnamə təcrübələrini öyrənmişdir.
İclasda çıxış edən komissiya üzvləri – akademik Asəf Nadirov, AMEA-nın akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Rasim Əliquliyev, AMEA-nın müxbir üzvü Pərviz Məmmədov, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Əminağa Sadıqov, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Azər Namazov və başqaları AMEA-nın Nizamnaməsinin əsaslı şəkildə təkmilləşdirilməsi ətrafında fikir və mülahizələrini bildirmiş, təklif və fikirlərini irəli sürmüşlər. Bundan başqa, komissiya üzvlərinin də Nizamnaməyə dair rəy və təkliflərinin hazırlanması, Nizamnamə ilə Əsasnamənin hüdudlarının müəyyənləşdirilməsi, daxil olan təkliflərin ekspertizasının təmin edilməsi və s. məsələlərlə bağlı vəzifələr müəyyən olunmuşdur.
Növbəti iclasda AMEA-nın Nizamnaməsinin yenilənmiş tam mətninin hazırlanıb müzakirəyə çıxarılması nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, Nizamnamənin yekun variantı dekabrın sonuna kimi AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadəyə təqdim ediləcəkdir. AMEA Rəyasət Heyəti yeni layihəni müzakirə etdikdən sonra məsələ illik ümumi yığıncağın müzakirəsinə çıxarılacaq.

ANAS Charter to be developed
As we know, in the meeting of the Presidium of ANAS dated October 17, 2013 was approved the new staff of academy’s Charter Commission. The main purpose is to shift the Charter into a final document providing legal provision on principles of the independent statehood, in the field of science, especially in the ongoing reforms in the academy
Assembly chaired by chairman of the Commission vice - president acad.Isa Habibbayli has discussed necessity of renewing the Charter of the Academy, and experience the realities of the world in this field. 93 well-known scholars offered suggestions to the Charter from separate units of the academy. Notes and proposals obtained by the Commission covers all sections of the Charter. In addition, the commission assimilated Charter experiences of Poland, Bulgaria, Russia, Kazakhstan, Belarus and the Ukraine Academy of Sciences, noted I. Habibbayli.
Speaking at the assembly members of the commission – acad. Asef Nadirov, academician- secretary of ANAS corresponding member of ANAS –
Rasim Alguliyev, corresponding member of ANAS Parviz Mammadov<, PhD in math Aminaga Sadigov, PhD in law Azer Namazov and others expressed views and opinions on a major upgrading of the Charter put forward the suggestions and ideas.
The next meeting intends to develop the full text of the revised Charter and to discuss. Note that, until the end of December, the final version of the Charter will be submitted to the President of ANAS, acad. Akif Alizadeh. After discussing a new project by the Presidium ANAS, the issue will be discussed at the annual general meeting.