İyunun 12-də tanınmış riyazıyyatçı alim, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun Riyazi fizika tənlikləri şöbəsinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Rauf Hüseynovun 75 yaşı tamam olur.
Rauf Hüseynov 1940-cı il iyun ayının 12-də Göyçay şəhərində anadan olmuşdur. 1964-cü ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin Mexanika-riyaziyyat fakültəsini bitirmişdir.
1990-2002-ci illərdə AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda böyük elmi işçi, aparıcı elmi işçi, Funksional analiz şöbəsinin müdiri, baş elmi işçi vəzifələrində, 2002-2005-ci illərdə Türkiyə Respublikasının Afyon şəhərinin Kocatepe Universitetində professor, 2006-cı ildə Milli Aviasiya Akademiyasında professor vəzifəsində çalışmış, 2007-ci ildən isə AMEA-nın Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun Riyazi fizika tənlikləri şöbəsinin müdiridir.
2007-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir.
Rauf Hüseynov inteqral və ölçü nəzəriyyəsi, xüsusi törəməli diferensial tənliklər sahəsində bir sıra mühüm nəticələrin müəllifidir. Onun tərəfindən Qauss ölçülü xətti fəzalarda təyin olunmuş, funksionalların Furye tipli çevirmələrinə aid mühüm nəticələr alınmış və bu cür çevirmələrin xassələri öyrənilmişdir. Kvant fizikası məsələlərində meydana gələn variasiya törəməli diferensial tənliklərin həlli üçün bu çevirmə alim tərəfindən tətbiq olunmuşdur.
Xüsusi törəməli tənliklər sahəsində Rauf Hüseynov tərəfindən kvazielliptik tənliklər üçün sərhəd məsələləri sistemli öyrənilmişdir. Bu məsələnin öyrənilməsi üçün onun tərəfindən anizotrop Sobolev fəzalarında Hardi tip və Puankare tip bərabərsizliklərin nəzəriyyəsi inkişaf etdirilmişdir. Bu da geniş sinif kvazielliptik məsələlərin həll olunmasına əhəmiyyətli yardım etmişdir.
Alim 51 elmi əsərin müəllifidir. Onun rəhbərliyi altında 2 elmlər doktoru və 1 fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır.
Azərbaycanın görkəmli riyaziyyatçı alimini 75 illik yubileyi münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edirik, ona uzun ömür, möhkəm can sağlığı, elmimizin inkişafı yolunda böyük nailiyyətlər arzulayırıq.

Corresponding member of ANAS Rauf Huseynov is 75
Mathematician, chief of Mathematical physics equations department, corresponding member of ANAS Rauf Huseynov is 75.
Rauf Huseynov was born in Goychay city, June 12. Graduated from Azerbaijan State University department of Mechanics-mathematics in 1964.
Worked in the posts of senior researcher, leading researcher, chief of Functional analysis department, and head researcher at ANAS Institute of Mathematics and Mechanics in the years of 1990-2002, been professor at Kojatepe University of the Republic of Turkey in Afyon city in 2002-2005, also at National Aviation Academy in 2006, since 2007 operates as chief department of Mathematical physics equations department at ANAS Institute of Mathematics and Mechanics.
Elected corresponding member of ANAS in 2007.
Rauf Huseynov is author of numerous outputs for integral and dimensional theory and partial differential equations. He obtained important results related in Fourier type transformations in Gauss-dimensional linear spaces and studied their properties. This transformation which invented by scientist is applied for solution of differential equations with variation derivates that occurred in matters of quantum physics.
Scientist is an author of 51 scientific papers, supervised to 2 Doctors of sciences and PhD. S
We congratulate great mathematician on the occasion of 75th anniversary, wish him long life, robust health and successes in development Azerbaijan science.