İyunun 12-də tanınmış riyazıyyatçı alim, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun Riyazi fizika tənlikləri şöbəsinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Rauf Hüseynovun 75 yaşı tamam olur.
Rauf Hüseynov 1940-cı il iyun ayının 12-də Göyçay şəhərində anadan olmuşdur. 1964-cü ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin Mexanika-riyaziyyat fakültəsini bitirmişdir.
1990-2002-ci illərdə AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda böyük elmi işçi, aparıcı elmi işçi, Funksional analiz şöbəsinin müdiri, baş elmi işçi vəzifələrində, 2002-2005-ci illərdə Türkiyə Respublikasının Afyon şəhərinin Kocatepe Universitetində professor, 2006-cı ildə Milli Aviasiya Akademiyasında professor vəzifəsində çalışmış, 2007-ci ildən isə AMEA-nın Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun Riyazi fizika tənlikləri şöbəsinin müdiridir.
2007-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir.
Rauf Hüseynov inteqral və ölçü nəzəriyyəsi, xüsusi törəməli diferensial tənliklər sahəsində bir sıra mühüm nəticələrin müəllifidir. Onun tərəfindən Qauss ölçülü xətti fəzalarda təyin olunmuş, funksionalların Furye tipli çevirmələrinə aid mühüm nəticələr alınmış və bu cür çevirmələrin xassələri öyrənilmişdir. Kvant fizikası məsələlərində meydana gələn variasiya törəməli diferensial tənliklərin həlli üçün bu çevirmə alim tərəfindən tətbiq olunmuşdur.
Xüsusi törəməli tənliklər sahəsində Rauf Hüseynov tərəfindən kvazielliptik tənliklər üçün sərhəd məsələləri sistemli öyrənilmişdir. Bu məsələnin öyrənilməsi üçün onun tərəfindən anizotrop Sobolev fəzalarında Hardi tip və Puankare tip bərabərsizliklərin nəzəriyyəsi inkişaf etdirilmişdir. Bu da geniş sinif kvazielliptik məsələlərin həll olunmasına əhəmiyyətli yardım etmişdir.
Alim 51 elmi əsərin müəllifidir. Onun rəhbərliyi altında 2 elmlər doktoru və 1 fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır.
Azərbaycanın görkəmli riyaziyyatçı alimini 75 illik yubileyi münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edirik, ona uzun ömür, möhkəm can sağlığı, elmimizin inkişafı yolunda böyük nailiyyətlər arzulayırıq.

Исполняется 75 лет члену-корреспонденту НАНА Рауфу Гусейнову
12 июня 2015 года исполняется 75 лет известному ученому-математику, заведующему Отделом уравнений математической физики Института математики и механики НАНА, члену-корреспонденту НАНА Рауфу Гусейнову.
Рауф Гусейнов родился 12 июня 1940 года в городе Гейчай. В 1964 году он окончил механико-математический факультет Азербайджанского государственного университета.
В 1990-2002 гг. работал старшим научным сотрудником, ведущим научным сотрудником Института математики и механики НАНА, главным научным сотрудником, заведующим Отделом функционального анализа, в 2002-2005 гг. был профессором Университета Коджатепе Турции, в 2006 году - профессором Национальной авиационной академии, с 2007 года занимает должность заведующего Отделом уравнений математической физики Института математики и механики НАНА.
В 2007 году избран членом-корреспондентом НАНА.
Рауф Гусейнов является автором ряда важных научных результатов в области интегральной теории и теории измерений, дифференциальных уравнений с частными производными.
В 70 годах прошлого века был введен аналог преобразования, называемого преобразованием Фурье-Винера и известного в функциональном гильбертовом пространстве как теорема Фурье-Планшереля. Преобразование такого типа ученым было введено в универсальном топологическом пространстве с мерой Гаусса и с его помощью решены в бесконечномерном пространстве вариационные уравнения первого порядка, встречающиеся в квантовой механике. В дальнейшем были получены результаты различных задач для квазиэллиптических уравнений, в том числе теоремы типа Фрагмена-Линделефа об асимптотике решения, о нормальной разрешимости и о гладкости решений. Кроме того, доказан ряд важных теорем о структуре отрицательного спектра квазиэллиптических дифференциальных операторов. Поскольку исследование квазиэллиптических задач все время требует применение неравенства типа Харди в анизотропных пространствах Соболева, ученым были получены модификации неравенства Харди в различных анизотропных пространствах.
Ученый является автором 51 научного туда, под его руководством было подготовлено 2 доктора наук и 1 доктор философии.
Поздравляем видного ученого-математика с 75-летним юбилеем, желаем ему долгой жизни, крепкого здоровья и дальнейших достижений в развитии отечественной науки.