Tarix problemləri  üzrə Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib
AMEA Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Tarix problemləri  üzrə Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib.
İclasa sədrlik edən AMEA-nın müxbir üzvü Şahin Mustafayev şuranın fəaliyyət göstərdiyi müddətdə görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib. Qeyd edib ki, şuranın ilk iclası 2015-ci il 27 fevral tarixində keçirilmişdir. İlk iclasda 24 dissertasiya mövzusu  şuraya təqdim edilmiş,  onlardan 20-si  şurada təsdiq olunmuşdur. İkinci iclasda təqdim edilən 22 dissertasiyadan 14-ü təsdiq olunmuşdur. May ayının 1-də keçirilmiş üçüncü iclasda isə 21 dissertasiyadan 15-i şurada təsdiq edilmişdir. Bugünkü iclasa 23 mövzunun təqdim edildiyini söyləyən Ş.Mustafayev bildirib ki, şurada qısa müddət ərzində ümumilikdə 90 dissertasiya mövzusu müzakirə edilmişdir. Həmçinin şurada dörd tarixçi alimin – AMEA-nın müxbir üzvləri İlyas Babayev, Nərgiz Axundova, t.ü.e.d. Şahin Fərzəliyev və t.ü.f.d. R.Məlikovun tədqiq etdiyi dövrlər üzrə məruzələri dinlənilib.
Daha sonra t.ü.e.d. Tofiq Mustafazadənin məruzəsi dinlənilib. Məruzədə XVIII əsr Azərbaycan tarixi,  Səfəvi dövlətinin dağılması, Azərbaycanda xanlıqlar dövrü, həmin dövrü tədqiq edən alimlər və onların əsərləri haqda ətraflı məlumat verilib. Məruzəçi 55 kitabın, 47 dissertasiya mövzusunun Azərbaycan xanlıqlarına həsr olunduğunu qeyd edib. T.Mustafazadə bu sahədə mövcud problemlərə də toxunaraq bilidirib ki, bu gün gənc tədqiqatçıların əksəriyyətinin dil problemi (ərəb, fars) olduğundan istifadə etdiyi mənbə bazaları bəsitdir.
Məruzə ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
İclasda, həmçinin arxeologiya, etnoqrafiya və etnologiya, vətən tarixi, ümumi tarix, tarixşünaslıq və mənbəşünaslıq, beynəlxalq münasibətlər və s. ixtisaslar üzrə təqdim olunmuş dissertasiya mövzuları ətrafında müzakirələr aparılıb.

Прошло очередное заседание Ученого совета по проблемам истории
В Электронном актовом зале Института литературы НАНА состоялось очередное заседание Ученого совета по проблемам истории Республиканского совета по координации научных исследований.
Член-корреспондент НАНА Шахин Мустафаев, председательствовавший на заседании, проинформировал о работах, проделанных за время функционирования Совета. Он отметил, что первое заседание Совета было проведено 27 февраля 2015 года. На первое заседание Совета было представлено 24 диссертационные темы, из которых 20 были утверждены советом. Сообщив, что на сегодняшнее заседание было представлено 23 темы, Ш.Мустафаев отметил, что в течение короткого периода времени на обсуждение совета было вынесено около 90 диссертационных тем. Также были заслушаны доклады четырех ученых-историков - членов-корреспондентов НАНА Ильяса Бабаева, Наргиз Ахундовой, доктора исторических наук Шахина Фарзалиева и доктора философии по истории Р.Меликова.
Далее был заслушан доклад д.и.н. Тофика Мустафазаде, в котором рассказывалось об истории Азербайджана XVIII века, распаде государства Сефевидов, эпохе азербайджанских ханств, ученых исследующих тот период и об их произведениях. Докладчик отметил, что истории азербайджанских ханств посвящены 55 книг и 47 диссертаций. Затрагивая существующие в этой области проблемы, Т.Мустафазаде сообщил, что сегодня из-за незнания молодыми исследователями арабского и персидского языков используемые ими источники очень просты.