AMEA Mərkəzi Nəbatat Bağının Qızılgüllər kolleksiyasının kataloqu çapdan çıxıb
AMEA-nın 70 illiyinə həsr olunmuş kataloqa Mərkəzi Nəbatat Bağında Rosa L. Cinsinin qədim və müasir bağ qruplarında təmsil olunan qızılgüllərin ən yaxşı növləri, sortları və hibrid toxmacları daxil edilib. Bunlar xarici ölkələrin (ABŞ, Fransa, Böyük Britaniya, Almaniya, Hollandiya, Ukrayna, Rusiya, Qazaxstan və s.), həm də bağın kultivarları tərəfindən introduksiya olunub, seleksiya və hibridləşdirmə üsulu ilə yetişdirilib.
Kataloqun tərtibçiləri Mərkəzi Nəbatat Bağının Çiçəkçilik laboratoriyasının müdiri, b.ü.f.d. Asəf İsgəndərov, bu müəssisənin elmi işlər üzrə direktor müavini, b.ü.f.d. Vahid Fərzəliyev, Çiçəkçilik laboratoriyasının elmi işçisi Ofeliya Qafarova və bağın aqronomu Rafiq Əliyevdir.
Kataloqdan gülçülər, bağbanlar, aqronomlar, yaşıllaşdırmada, landşaft memarlığı sahəsində çalışan mütəxəssislər faydalana bilərlər.

Catalogue of Rose collection of ANAS Central Botanical Garden has been released.
Catalogue devoted to 70th anniversary of ANAS embraces best types, varieties and hybrid seeds of Rosa L. specie of roses belonging to ancient and modern garden roses. These have been introduced by means of cultivars of the foreign countries (U.S., France, Great Britain, Germany, Netherlands, Ukraine, Russia, and Kazakhstan etc) and botanical garden, also grown by methods of selection and hybridization.
Authors of catalogue: chief of Floriculture lab of Central Botanical Garden, PhD in Biology Asef Isgenderov, deputy director for academic affairs of the same venture PhD in Biology Vahid Farzaliyev, researcher of Floriculture lab Ofelia Gafarova and agronomist of the garden Rafig Aliyev.
Catalogue can be benefited by florists, gardeners, agronomists, and workers engaged in greenery and landscape architecture.