“Orta əsr əlyazmaları və Azərbaycan mədəniyyətinin tarixi problemləri” mövzusunda XIV respublika elmi konfrans keçirilib
25.05.2015 07:18
Mayın 22-də AMEA Əlyazmalar İnstitutunda bu elm müəssisəsinin yaranmasının 65 illik yubileyinə həsr olunmuş “Orta əsr əlyazmaları və Azərbaycan mədəniyyətinin tarixi problemləri” mövzusunda XIV respublika elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə Əlyazmalar İnstitutunun direktor müavini, filologiya elmləri doktoru Paşa Kərimov vaxtaşırı bu mövzuda keçirilən orta əsr əlyazmalarının tədqiqinə, Azərbaycan mədəniyyətinin tarixi problemlərinə həsr edilən konfransın keçirilməsinin əhəmiyyətini xüsusi qeyd edib. Vurğulanıb ki, konfransda respublikanın müxtəlif elmi müəssisələrində çalışan tədqiqatçıların, xüsusilə də gənc mütəxəssislərin məruzələri dinləniləcəkdir.
Plenar iclasda AMEA-nın müxbir üzvi Möhsün Nağısoylu, filologiya elmləri doktorları Aybəniz Əliyeva-Kəngərli, Mahirə Quliyeva, Nailə Səmədova, Nəsrulla Məmmədov və başqaları çıxış edərək tədbirin vacib mövzuya həsr olunduğunu bildiriblər.
Sonra konfrans işini mətnşünaslıq; mənbəşünaslıq və multidistiplinar əlyazmaların araşdırılması bölmələri üzrə davam etdirib.

Прошла XIV республиканская научная конференция «Средневековые рукописи и исторические проблемы азербайджанской культуры»
25.05.2015 07:18
22 мая в Институте рукописей по случаю 65-летнего юбилея со дня основания этого научного учреждения прошла XIV республиканская научная конференция «Средневековые рукописи и исторические проблемы азербайджанской культуры».
Выступив на мероприятии, заместитель директора Института рукописей, доктор филологических наук Паша Керимов отметил значимость конференции и сообщил, что на конференции будут заслушаны доклады исследователей и молодых специалистов, работающих в различных научных учреждениях республики.
Выступившие на пленарном заседании член-корреспондент НАНА Мохсун Нагысойлу, доктора филологических наук Айбениз Алиева-Кенгерли, Махира Гулиева, Наиля Самедова, Насрулла Мамедов и другие отметили, что конференция посвящена важной теме.
Далее конференция продолжила свою работу в секциях: текстология; источниковедение и исследование междисциплинарных рукописей.