Nizami Gəncəvi adına Qızıl medal Nobel mükafatı laureatı Jores Alferova təqdim edilib
Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 92-ci ildönümü münasibətilə ölkəmizin Rusiya Federasiyasındakı səfirliyində təntənəli mərasim keçirilib.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu AMEA-nın qərarı ilə dünya elminin və Azərbaycan-Rusiya elmi əlaqələrinin inkişafındakı xüsusi xidmətlərinə görə Rusiya Akademiyasının həqiqi üzvü, fizika sahəsində Nobel mükafatı laureatı Jores Alferovun “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı” ilə təltif olunduğunu bildirib və medalı alimə təqdim edib.
Fəaliyyətinin yüksək qiymətləndirildiyinə görə AMEA-ya təşəkkür edən J.Alferov deyib: “Bu gün çox fərəhli gündür. Mayın 9-da biz Böyük Qələbənin 70 illiyini qeyd etdik. Bu gün isə ulu öndər Heydər Əliyevin doğum gününü qeyd edirik”. Daha sonra alim bir çox azərbaycanlılarla, o cümlədən məşhur fizik, akademik Həsən Abdullayevlə dostluğundan da söhbət açıb.

Golden medal on behalf of Nizami Ganjavi submitted to Jores Alferov
Grandiose ceremony was held in the embassy of Azerbaijan to Russian Federation on the occasion of 92nd anniversary of national leader Heydar Aliyev.
By the decision of ANAS, ambassador of Azerbaijan to Russia Polad Bulbuloglu submitted Golden medal on behalf of Nizami Ganjavi of the Republic of Azerbaijan to active member of RAS Nobel Prize Winner Jores Alferov for his merits in world science and development of Azerbaijan-Russia ties.
Expressing his gratitude J. Alferov noted: “Today is a very happy day. On May 9, we have celebrated the 70th anniversary of the Great Victory. But today, we are celebrating the birthday of national leader Heydar Aliyev.” Later on, scientist made speech on his friendship with several Azerbaijanis, including celebrate physician acad. Hasan Abdullayev.