Fələstinin Azərbaycandakı səfiri AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında olub
Fələstinin Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Nasir Əbdül Kərim AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) olub.
Görüşdə MEK-in direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova qonağı kitabxanada ikinci dəfə görməkdən məmnun olduğunu ifadə edib, görüşün ikitərəfli əlaqələrin inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Səfir Nasir Əbdül Kərim ölkələrimiz arasında əlaqələrdən danışıb, Azərbaycanın Fələstini dövlət kimi ilk tanıyan ölkələrdən biri olduğunu, Fələstin məsələsində hər zaman onun mövqeyini dəstəklədiyini bildirib. İki ölkə arasında digər sahələrlə yanaşı, elm, təhsil, mədəniyyət sahələrində də fəal əməkdaşlığın olduğunu vurğulayıb.
Fələstində baş verən siyasi hadisələrin ölkəsinin elminə, təhsilinə və mədəniyyətinə də təsirsiz ötüşmədiyini söyləyən diplomat bu məqsədlə Azərbaycanın müasir elmi mərkəzləri və ali təhsil müəssisələri ilə əlaqələrin genişləndirilməsinin önəmliyini bildirib.
Azərbaycanda bəzi ali təhsil ocaqlarında və elmi müəssisələrdə keçirdiyi görüşlərdən bəhs edən səfir ölkəsinin tanınmış kitabxanaları ilə MEK arasında informasiya mübadiəsi, müştərək proqram və layihələrin həyata keçirilməsinin vacibliyini qeyd edib.
Daha sonra L.İmanova MEK-də Fələstin tarixi, elm və mədəniyyətini əks etdirən guşənin hazırlanması məqsədilə səfirliklə birgə işin təşkil edilməsi, o cümlədən imzalanması nəzərdə tutulan əməkdaşlıq memorandumu ilə bağlı təkliflərini səsləndirib.

Посол Палестины в Азербайджане посетил Центральную научную библиотеку НАНА
Чрезвычайный и полномочный посол Палестины в Азербайджане Насир Абдул Керим посетил Центральную научную библиотеку НАНА.
В ходе встречи директор ЦНБ, доктор философии по медицине Лейла Иманова сказала, что рада видеть гостя во второй раз в библиотеке, и выразила уверенность в том, что встреча будет способствовать развитию двусторонних отношений.
Посол Насер Абдель Карим, говоря об отношениях между двумя странами, отметил, что Азербайджан был одним из первых стран, признавших Палестину в качестве государства, и всегда поддерживал ее позицию в палестинском вопросе. Он также подчеркнул тесное сотрудничество между двумя странами в области науки, образования и культуры.
Отметив, что политические события в Палестине также не прошли стороной науку, образование и культуру его страны, дипломат отметил необходимость расширения связей с современными научными центрами и вузами Азербайджана.
Рассказав о своих встречах, проведенных в ряде университетов и научных учреждений Азербайджана, посол подчеркнул важность реализации совместных программ и проектов между библиотеками его страны и ЦНБ.
Далее Л.Иманова выдвинула предложение относительно организации с посольством совместной работы с целью подготовки в ЦНБ уголка, отражающего историю, науку и культуру Палестины, в том числе подписания меморандума о сотрудничестве.