Fələstinin Azərbaycandakı səfiri AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında olub
Fələstinin Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Nasir Əbdül Kərim AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) olub.
Görüşdə MEK-in direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova qonağı kitabxanada ikinci dəfə görməkdən məmnun olduğunu ifadə edib, görüşün ikitərəfli əlaqələrin inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Səfir Nasir Əbdül Kərim ölkələrimiz arasında əlaqələrdən danışıb, Azərbaycanın Fələstini dövlət kimi ilk tanıyan ölkələrdən biri olduğunu, Fələstin məsələsində hər zaman onun mövqeyini dəstəklədiyini bildirib. İki ölkə arasında digər sahələrlə yanaşı, elm, təhsil, mədəniyyət sahələrində də fəal əməkdaşlığın olduğunu vurğulayıb.
Fələstində baş verən siyasi hadisələrin ölkəsinin elminə, təhsilinə və mədəniyyətinə də təsirsiz ötüşmədiyini söyləyən diplomat bu məqsədlə Azərbaycanın müasir elmi mərkəzləri və ali təhsil müəssisələri ilə əlaqələrin genişləndirilməsinin önəmliyini bildirib.
Azərbaycanda bəzi ali təhsil ocaqlarında və elmi müəssisələrdə keçirdiyi görüşlərdən bəhs edən səfir ölkəsinin tanınmış kitabxanaları ilə MEK arasında informasiya mübadiəsi, müştərək proqram və layihələrin həyata keçirilməsinin vacibliyini qeyd edib.
Daha sonra L.İmanova MEK-də Fələstin tarixi, elm və mədəniyyətini əks etdirən guşənin hazırlanması məqsədilə səfirliklə birgə işin təşkil edilməsi, o cümlədən imzalanması nəzərdə tutulan əməkdaşlıq memorandumu ilə bağlı təkliflərini səsləndirib.

Nasser Abdul Karim, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Palestine to Azerbaijan, visited ANAS Central Scientific Library (CSL).
Director of CSL, PhD in medical sciences Leyla Imanova expressed her satisfaction with seeing the guest for the twice in the library and hoped for the meeting would contribute to the development of bilateral relations.
Ambassador Nasser Abdul Karim spoke about the relations between the two countries and stated that Azerbaijan was one of the first countries to recognize Palestine as a state and underpinned the Palestinian issue at its position. Amongst other sectors, both countries collaborate in the science, education, and culture.
As political events occurring in Palestine were affected to the country's science, education and culture, the diplomat highlighted the significance of expanding ties with higher education institutions and modern scientific centers of Azerbaijan for this purpose.
Dealt with meetings carried out in several educational ventures of Azerbaijan, ambassador noted the importance of data exchange between libraries of Palestine and CSL, joint program and projects as well.
Later on, L. Imanova proposed the organization of joint work through Embassy due to preparing the nook reflecting history, science and culture of Palestine and memorandum of cooperation that to be intended to sign.