“Muğam aləmi” IV Beynəlxalq Muğam Festivalının simpoziumu öz işinə başladı
Martın 12-də Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqında (ABİ) “Muğam aləmi” IV Beynəlxalq Muğam Festivalının simpoziumu öz işinə başladı.
Ənənəvi olaraq keçirilən “Muğam aləmi” IV Beynəlxalq Muğam simpoziumu Heydər Əliyev Fondu, AR Mədəniyyət və Turizm və Təhsil nazirlikləri, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, ABİ və Azərbaycan Mədəniyyət Fondunun təşkilatçılığı və dəstəyi ilə həyata keçirilir.
Dövlət və hökumət rəsmilərinin, mədəniyyət, incəsənət və ictimaiyyət xadimlərinin iştirak etdikləri tədbiri giriş sözü ilə açan ABİ-nin sədri, Xalq Artisti, professorFirəngiz Əlizadə artıq ənənəvi olaraq iki ildən bir ölkəmizdə keçirilən beynəlxalq muğam festivalının böyük maraq doğurduğunu və bu tədbirin milli musiqi irsimizin təbliğindəki mühüm rolunu diqqətə çatdırdı.
Bildirildi ki, “Muğam aləmi” Beynəlxalq Muğam Festivalı mədəniyyətin, incəsənətin, musiqinin, ən əsası muğamın bayramına çevrilmiş, ayrı-ayrı xalqların nümayəndələrini bir araya gətirmək baxımından özünü misilsiz bir tədbir kimi təsdiq etmiş, xalqların daha da yaxınlaşmasına mühüm bir töhfə olmuşdur. Festival indiyədək bu istiqamətdə mühüm tədbirlər həyata keçirən Heydər Əliyev Fondunun muğamın qorunub saxlanması, gələcək nəsillərə çatdırılması sahəsində atdığı daha bir böyük addımdır. Bu festival bütün türk dünyasına xas olan muğamın tacının da Azərbaycanda olduğunu sübut etmişdir.
IV Beynəlxalq “Muğam aləmi” simpoziumunun böyük maraq doğuracağını söyləyən F.Əlizadə burada alimlərlə yanaşı, ifaçıların da çıxışlarının dinləniləcəyini qeyd etdi.
Muğamın xalqımızın mənəvi dünyasının, milli ruhunun əsas ifadə vasitələrindən biri olduğunu söyləyən AR Mədəniyyət və Turizm naziri Əbülfəs Qarayev bildirdi ki, muğam keçmişlə bu gün arasında, Azərbaycan ilə dünya xalqlarının mədəniyyəti arasında mənəvi körpüdür.
Ə.Qarayev qeyd etdi ki, muğam sənətinin müxtəlif mədəniyyətlər arasında dialoq musiqisi kimi təbliğində, Azərbaycan xalqının mənəvi irsi kimi qorunmasında Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyevanın əvəzsiz rolu vardır. Məhz onun fəaliyyətinin nəticəsi olaraq artıq dördüncü dəfədir ki, ölkəmizdə “Muğam aləmi” Beynəlxalq Muğam Festivalı keçirilir: “Bu tədbir dünya miqyasında muğam ifaçılarının, muğamsevərlərin və xüsusilə bu musiqiyə həyatını həsr etmiş elm adamlarının, ekspertlərin şəbəkəsini formalaşdıra bilmişdir”.
Məhəbbətin və gözəlliyin rəmzi olan muğamın hər bir insanın qəlbində xüsusi yer tutduğunu söyləyən AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə muğamın multidisplinar tədqiqat obyekti xarakteri daşıdığını qeyd etdi. O, son neçə il ərzində Azərbaycan muğamının təbliği və tədqiqi istiqamətində ölkəmizdə bir sıra mühüm işlərin görüldüyünü, nəşrlərin gerçəkləşdirildiyini nəzərə çatdırdı.
Muğamın incəliklərindən, bu sahədə aparılan tədqiqatlardan danışan akademik vurğuladı ki, 2013-cü ildə Heydər Əliyev Fondu və Heydər Əliyev Mərkəzinin birgə layihəsi çərçivəsində AMEA Əlyazmalar İnstitutu tərəfindən “Muğam haqqında əlyazmalar toplusu” nəşr edilmişdir. 3 kitabdan ibarət topluya yeddi əsər daxil edilmişdir. 1-ci kitab “Behcətür-ruh”, 2-ci kitab “Musiqi haqqında risalələr”, 3-cü kitab isə “Muğam üstündə oxunan şeirlər” adlanır.
Diqqətə çatdırıldı ki, hələ 2008-ci ildə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən nəşr olunan “Muğam ensiklopediyası” ölkəmizdə böyük rəğbətlə qarşılanmışdır. “Ensiklopediya azerbaydjanskoqo muqama” kitabının nəşri isə rusdilli oxucuların yüksək muğam mədəniyyəti haqqında dolğun məlumat almaları baxımından çox faydalıdır. Ensiklopediyanın redaksiya kollegiyasının sədri Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevadır.
Akademik qeyd etdi ki, Azərbaycan xalqının musiqiyə, xüsusilə muğama olan sevgisi bütün dünyaya məlumdur. Muğamın UNESCO tərəfindən yüksək qiymətləndirilməsi, eyni zamanda, Azərbaycanın birinci xanımının onun inkişafına böyük töhfəsi bu gün artıq öz bəhrəsini verməkdədir.
A.Əlizadə qeyd etdi ki, 2013-cü ildə keçirilmiş III Beynəlxalq Muğam Festivalından sonra muğam fenomeninin öyrənilməsi, onun mahiyyətinin işıqlandırılması və muğamşünaslıq istiqamətinin yaradılması məqsədilə AMEA Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun strukturunda Muğamşünaslıq şöbəsi fəaliyyətə başlamışdır.
Tədbirdə çıxış edən YUNESKO-nun “Ənənəvi Musiqi üzrə Beynəlxalq Şura”sının (ICTM) baş katibi, prof.Dr. Svanibor Pettan, AR Prezidenti Adminstrasiyasının Humanitar siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Fatma Abdullazadə, AMEA Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov və başqaları muğam sənətinin tarixində mühüm bir mərhələ olan simpoziumun muğamın qorunması və inkişaf etdirilməsi, onu müsəlman ölkələrinin mədəniyyətləri arasında əlaqələrin möhkəmləndirilməsinə təsiri baxımından yüksək qiymətləndirdilər, simpoziumun işinə uğurlar arzuladılar.
Simpoziumun açılış mərasiminə həsr edilmiş tədbirə yekun vuran akademik Akif Əlizadə vurğuladı ki, sorağı dünyanın ən müxtəlif guşələrindən gələn bu nəhəng mədəniyyət hadisəsi bizi daim qürurlandırır.

Traditionally symposium is held by joint organization of Heydar Aliyev Foundation, AR Ministries of Culture and Tourism, Education, Azerbaijan National Academy of Sciences, Azerbaijan Composers’ Union (ACU) and Azerbaijan Culture Foundation.
Event with participation of governmental officials, cultural and art figures was opened by chairman of ACU, People’s Artist prof. Firangiz Alizadeh who highlighted the significance of the mugham festival held every two years in the country.
Shifting into fiesta of culture, art especially mugham, International “Mugham world” Festival contributes to bring together representatives of different nations and make nations to get rather closer. Mugham festival is one of the great merits implemented by Heydar Aliyev Foundation due to protect mugham and deliver to further generations. This festival proves that mugham crown belongs to Azerbaijan, she stated.
Being vigor of national spiritual world and one of the key expressive ways, Mugham is the moral bridge between past and future as well as Azerbaijan and world nations’ cultures, noted minister of AR Ministry of Culture and Tourism Abulfes Garayev.
First lady of Azerbaijan, president of Heydar Aliyev Foundation, goodwill ambassador of UNESCO and ISESCO Mehriban khanum Aliyeva had exceptional merits in promoting mugham as intercultural dialogue music and protecting it as moral legacy of Azerbaijan people. As a result of her performance “Mugam world” festival is held for the fourth time in our country: “This event could form a network of mugam singers in the world, mugham lovers and especially scientists and experts who has dedicated his life to”, A. Garayev said.
As a symbol of love and beauty mugham occupies a special place in the hearts of every man. Several fulfillments have been done in the sphere of promotion and investigation of mugham in the country in latest years, noted president of ANAS, acad. Akif Alizadeh.
Making speech on mugham nuances and held researches A. Alizadeh stressed out that, within the project by Heydar Aliyev Fund and Heydar Aliyev Center ANAS Institute of Manuscripts has released “Manuscript bulk about Mugham” composed of 3 books entitled “Behjatur-ruh”, “Treatises about music”, and “Poems written to mugham”.
“Mugham encyclopedia” published by the Heydar Aliyev Fund in 2008 aroused great interest so far. “Encyclopedia of Azerbaijan mugham” in Russian is beneficial for Russian-speaking readers due to obtain rich data about mugham. Editorial-board chairman of the encyclopedia is First lady of Azerbaijan, president of Heydar Aliyev Foundation Mehriban khanum Aliyeva.
After 3rd International Mugham Festival held in 2013, ANAS Institute of Architecture and Art has created Mugham study department due to learning mugham phenomenon, elucidating its essence and creating direction of mugham study.
Attending the event general secretary of UNESCO “International Council for Traditional Music”, prof. Dr. Svanibor Pettan, Head of the Department of Humanitarian Policy affairs of the Presidential Administration Fatma Abdullazadeh, director of ANAS Institute of History, corresponding member of ANAS Yagub Mahmudov and others highly estimated symposium in terms of protecting and improving mugham among cultures of Muslim countries and wished successes to its work.
Summarizing the opening ceremony of the symposium, acad. Akif Alizadeh noted that, this huge cultural phenomenon which spread the whole world is our proud source.