Azərbaycan Dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar memar, “Şöhrət” ordenli, AMEA Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun şöbə müdiri, Azərbaycan Memarlar İttifaqının üzvü, akademik Şamil Fətullayev-Fiqarov martın 9-da ömrünün 87-ci ilində vəfat edib.
Akademik Şamil Fətullayev-Fiqarov 1928-ci il dekabrın 24-də Bakı şəhərində anadan olmuşdur. 1953-cü ildə Azərbaycan Politexnik İnstitutunun Memarlıq-inşaat fakültəsini bitirmiş, 1956-cı ildə AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun aspirantı olmuşdur. 1963-cü ildə namizədlik, 1980-ci ildə doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etmiş, 1990-cı ildə professor elmi adını almışdır.
Elmi fəaliyyəti dövründə bir sıra mükafatlara layiq görülmüşdür. 1986-cı ildə Azərbaycan SSRİ-nin Şərəf nişanı ordeni, 2000-ci ildə ümummilli lider Heydər Əliyevin Fərmanı ilə “Şöhrət” ordeni ilə təltif olunmuşdur. Həmçinin 2008-ci ildə Polşanın qızıl medalına layiq görülmüşdür.
Azərbaycan memarlığı tarixinin XIX-XX əsr dövrlərinin tədqiqi məhz onun adı ilə bağlıdır. Azərbaycan memarlığı və şəhərsalması tarixi üzrə böyük elmi biliyə malik olan Ş.Fətullayevin yaradıcılığı elmi məktəb olmuşdur. Bu məktəbin bazasında Zivərbəy Əhmədbəyov, Qasımbəy Hacıbababəyov, Kərbəlayi Səfixan Qarabağı, Məşədi Mirzə Qafar İzmaylov və s. kimi tanınmış memarlarımızın həyat və yaradıcılığı gənc alimlərimizin tətqiqat obyektinə çevrilmişdir.
Azərbaycan milli memarlıq tarixinin dünya miqyasında təbliği istiqamətində də Ş.Fətullayevin xüsusi xidmətləri olmuşdur. O, müxtəlif ölkələrdə keçirilmiş beynəlxalq konfranslarda uğurla çıxış edərək Azərbaycan memarlığını layiqincə təbliğ etmişdir.
Alimin rəhbərliyi altında 15 elmlər namizədi, 4 elmlər doktoru yetişdirilmişdir.
150-dən artıq elmi əsərin müəllifidir. Onlardan “XIX-XX əsrin əvvəlləri Bakının şəhərsalma memarlığı”, “XIX-XX əsrin əvvəlləri Azərbaycanın şəhərsalma və memarlığı”, “Azərbaycan məscidləri”, “İran şəhərləri Qacarlar dövründə”, “Bakının Memarlıq ensiklopediyası”, “Abşeron memarlığı”, “Memar-Məşədi Mirzə Qafar İzmaylov” və s. monoqrafiyalar Azərbaycan memarlıq tarixi üçün dəyərli mənbədir.
Tanınmış memar və səmimi insan Şamil Fətullayev-Fiqarovun xatirəsi onu tanıyanların qəlbində daim yaşayacaqdır.

State Prize Laureate of Azerbaijan, Honored Architect, winner of the Order “Shohrat”, chief department of the Institute of Architecture and Art of ANAS, member of the Azerbaijan Architects' Union, academician Shamil Fatullayev-Figarov passed away on March 9 at the 87th year of his life.
Sh.Fatullaev was born December 24, 1928 in Baku, graduated from the Architecture and Civil Engineering Faculty of the Azerbaijan Polytechnic Institute in 1953. In 1963 he defended his PhD thesis, in 1980 - doctoral, and received the title of professor in 1990.
Honored with a number of high state awards - in 1986 he was awarded Order “Sharaf” of Azerbaijan USSR, in 2000 the Order “Shohrat”, by the Decree of the national leader Heydar Aliyev, in 2008 - a gold medal in Poland. Sh.Fatullaev is the founder of scientific school in the study of the history of Azerbaijani architecture and urban planning in the XIX-XX centuries. The scientist spoke at many international scientific forums, adequately representing the Azerbaijani architecture.
Sh.Fatullaev had a great contribution to the promotion of the history of Azerbaijan national architecture in the world. The supervised for 15 PhDs and 4 Doctors of science.
The scientist was the author of over 150 scientific papers, including “Baku Urban Development Architecture at the beginning XIX-XX centuries”, “Urbanism and Architecture of Azerbaijan at the beginning XIX-XX centuries,” “Mosques of Azerbaijan”, “Cities of Iran Qajar era”, “Encyclopedia of Baku architecture “, ”Architecture of Absheron” are valuable sources in the study of the history of architecture of Azerbaijan.
The memory of the famous scientist and responsive person Shamil Fatullayev will always live in the hearts of those who knew him.